Jump to content

166. Отново за песента „Угледна мома” - „Добрият момък” („Бащина песен”)


Recommended Posts

166. ОТНОВО ЗА ПЕСЕНТА

„УГЛЕДНА МОМА” - „ДОБРИЯТ МОМЪК”

(„Бащина песен”)

В.К.: Така. На страница 110 от „Разговорите с Учителя” Вие споменавате за Вашия вуйчо, лесовъд. Как се казваше той?

Л.Т.: Васил Стоянов Болградов176. Защото моята майка е от рода Болградовци. Защото нейният дядо е бил учител в Болград, поп. И той пишеше така красиво, по краснописание, а че ще мислиш, че това не е от ръка писано, много красиво.

В.К.: Сега на страница 110 от „Разговорите с Учителя”. Ставаше въпрос за Мърчаево, когато онази стая на Славянски била заключена с катинар и мебелите на Славянски са в тази къщичка. И Учителят е разрешил да се отвори, и да влезнете в стаята на Славянски.

Л.Т.:Да.

В.К.: Първия път се е опитал да отключи, не е могъл, така ли? Христов?

Л.Т.: С гвоздей, с нож, с какво ли не - не може! Опитва. И като влязох при Учителя и Му казахме, че правим много опити, ама не може да се отвори: „Ти, каза, опитай пак.” И като се върнахме, докато слагаше Рилка да вечеряме - мляко беше издоила от овцете и го вари, да ядем: „Хайде” - каза и брат Христов вика: „Яааа, кофарът сам се отвори! Рекох тъй и се отвори!” То кофар беше. „Рекох тъй и се отвори!”

В.К.: Сам се отвори. Така.

На страница 111 от „Разговорите с Учителя” казвате: „Аз изпях най-напред „Угледна мома”. Тя я има тука в песнопойката на страница 116.177

Л.Т.: Да. Учителят даде и каза, значи „Угледна мома” е само да се пее от братята.

А пък за сестрите даде те да пеят „Добрия момък”.

На същата мелодия даде други думи, но са в мене, Братството ги няма още.

В.К.: Аз точно това гледам и наблюдавам, че липсва в песнопойката, че там има само за момата.

Л.Т.: За момата, а няма за момъка. А Той иска да има и за момъка.

В.К.: Затова трябва когато се дават нотите, трябва да се извадят нотите на тази...

Л.Т.: На „Добрия момък”.

В.К.: И да се дадат думите на „Добрия момък”. Аз това съм го записал.

Л.Т.: А пък като влязох при Него, Той ми ги даде тогава.

В.К.: Това го записахме за „Угледна мома” и за „Добрия момък”.

Вие споменавате тука, че Учителят не е пожелал да изпеете „Песента на Новия живот”.

Коя е тази песен? Там споменавате.

Л.Т.: Но тя е вече моя композиция.

В.К.: А, това е вече Ваша композиция.

Л.Т.: Моя композиция, да.

В.К.: А, точно това исках да разбера.

Л.Т.: Не е Учителюва.

В.К.: Защото ми направи впечатление и се чудя какво е това. Търсих я [в] песнопойката и я нямаше. Добре.

Вие споменавате, че Вие подарявате на Учителя „Битието”, нотира-но от Вас.

Л.Т.: Да. Щото Той каза да не го нотирам, но понеже във Вършец вече донесоха много пиана от София, дадоха ни ключове и като сядах на пианото, викам: Я да взема аз да го нотирам. Може да падне утре бомба отгоре ми и така ще си отида с „Битието” в другия свят. Поне да го напиша.

И написах „Първия ден”, ама красиво го написах и Му го поднесох, да видя как ще реагира. Нищо лошо не ми каза.

Уж не ми даваше, а пък се усмихна и беше доволен, че съм го нотирала. Даже ми каза: „В съседната къща има пиано, иди го прегледай!”. Значи не ми направи забележка.

В.К.: Ама там, в Мърчаево, имало пиано в съседната къща?

Л.Т.: Имало в една къща, но аз не отидох в тая къща.

____________________________

176) Васил Стоянов Болградов, Васил Петров Стоянов-Болградов, 1887-1971, лесовъд, геодезист

177) Песни от Учителя. София, [1949]. 204 с.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...