Jump to content

180. Руските певци изчезват безследно


Recommended Posts

180. РУСКИТЕ ПЕВЦИ ИЗЧЕЗВАТ БЕЗСЛЕДНО

Л.Т.: Даже последното „Отвличане от сарая”, когато пях, даже и с Ждановски съм пяла - руснак.

В.К.: Как се казва?

Л.Т.: Ждановски187

В.К.: Да.

Л.Т.: Прекрасен бас. А вече Червената армия я посрещнахме след 9.09.1944 г. Но той, когато се доближих (аз пея Блондхен, той е Осмин), аз видях ей-такива големи капки пот се търкалят по гримираното му лице, защото той е избягал от царска Русия.

Гарянски е избягал от царска Русия. Жена му също.

Те изчезнаха. Щом дойде Червената армия, изчезнаха.

В.К.: Къде изчезнаха?

Л.Т.: Ами где да знам. Когато да тръгнем от Вършец, казах, ще дойдат коли и напущаме Вършец. Аз бях с мама в една стая. И чука Гарянска, рускинята, и ми каза: „Може ли да вземеш един наш куфар за твой, защото може би милицията ще отваря куфарите и ще ги разглежда да няма вътре нещо!” И то точно тъй направи. Аз казах: „Много искам да Ви услужа, но не ми е възможно”. Де да знам аз в тоз куфар какво има.

Когато излязохме напред вилата, бе вик, чу се команда, където бях с майка ми: „Долу куфарите! Отваряйте куфарите!” И аз отворих. А няколко дена преди туй, на главната улица на Вършец имаше голям магазин „Домашни потреби”. Аз видях един нож, къдрав, гдето се реже хляб, щото нямах такъв - малък нож имах. И аз го купих. Оня ден го купих. И ножът беше на куфара отгоре. Те вдигнаха ножа и ме питат: „Защо ти е този нож?” Викам: „От тука е, проверете, да видите в магазина, от тука го купих. Оня ден го купих, да си режа хляб.” Те ми го пак туриха. Затварям куфара, качихме се на колите.

И имаше много постове, на всеки пост - руски офицер и войници, не български, руснаци бяха. Искаха ни паспортите, спирахме и пак продължаваха.

В.К.: А какво стана с тези - с рускинята с куфара?

Л.Т.: А Гарянски изчезнаха. Изчезнаха, изчезнаха, изчезнаха.

И този, руснакът Ждановски, последното „Отвличане от сарая” с него пях. И той.

В.К.: И той изчезна.

Л.Т.: Такива капки пот течаха и под грима виждах, че много страдаше.

_______________________

187) Евгений Фадеевич Ждановски, 1892-1942, оперен певец, бас

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...