Jump to content

193. Молбата на Лилиана. Признание за творческите й успехи („Лиляна Табакова - първата колоратурка от Народната опера, София.”)


Recommended Posts

193. МОЛБАТА НА ЛИЛИАНА.

ПРИЗНАНИЕ ЗА ТВОРЧЕСКИТЕ Й УСПЕХИ

„Лиляна Табакова - първата колоратурка от

Народната опера, София.”

Л.Т: Ето от Съветската легация. Покана от Съветската легация, ме поканват. Сега да видя какво беше това писмо.

В.К.: [Чете]

„София, 17 март 1970 г.

До Председателя на СГНС -

др. арх. Г. Стоилов

Копие: Лиляна В. Табакова

ком. „Красно село”, бл. 240, вх. Г.

Другарю Стоилов,

По поръчение на др. Тодор Павлов, изпращаме Ви писмо до него от Лиляна В. Табакова, с препоръка да обсъдите лично възможността да се удовлетвори, малко необичайната, но, струва ми се скромна, молба на гражданката Табакова.

Приложение:                С другарски поздрав!

Писмото                    Зав.кабинета на

др. Т. Павлов (подпис)”

А каква беше Вашата скромна молба?

Л.Т.: Да си остана в бараката.

В.К.: Да.

Ето тук канят, Михаил Люцканов ще има честване в Операта. Отворете го, да видите. Това е сезон 1985/1986 г. Среща-разговор с народния артист Михаил Люцканов, лауреат на Димитровска награда.

Л.Т.: И аз присъствах.

В.К.: Да.

Л.Т.: Дадоха ми едно кресло, да седна на едно специално място, защото аз съм пяла с него „Севилският бръснар”. Салонът беше претъпкан не само от артисти. И всичките: „Бе Лилиана, хич не си изменена, блазе ти! Ние остаряхме.”

Стана среща, нали. А че имам едно подобрение, защото те ме търсят.

В.К.: Да.

Л.Т.: А тука...

В.К.: [Чете]

ПОКАНА

до Лиляна Табакова

Ръководството на Клуба на ветераните на музикалното изкуство при Съюза на музикалните дейци в България най-учтиво Ви кани да присъствате на 13 ноември в 11 часа на Клуба на ул. „Раковска” № 113, до Софийската народна опера, на годишна среща с отчет на дейността на Клуба през настоящата година.

Това е 18 октомври 1985 г. Те Ви канят на среща.

Л.Т.: И аз се явих и ме туриха на една централна маса, сама, и всички колеги се изредиха да додат, да се поздравят. И да, тогава стана Васко Михайлов прав и каза: „Да си признайме защо пострада Лилиана: защото тя не стана наша.”

Пред всички го каза. А мина една млада такава и каза: „Няма да Ви забравя” - в еди-коя си роля каква съм била. Правеха ми комплименти.

А единият - тоз, който е подписан, каза: „Дай си ръката и тръгнете с мене, аз ще Ви заведа сега в Плевен. Там има едно ново нещо, да го видите, построено от нас. И ще концертирате.”

Аз казах: „Извинявам се, но не мога да пътувам лично с Вас.” Отказах му.

В.К.: Да. Дето иска да купя. Искате ли пак?

Л.Т.: Няма нужда.

В.К.: Дайте да го видя аз това!

Л.Т.: А?

В.К.: Точно го чета това нещо.

Л.Т.: Тодор Хаджиев.209

В.К.: Бащата на Парашкев Хаджиев ли?

Л.Т.: Да, голям диригент. Идваше вечер да готвим „Деветата симфония”.

В.К.: Той се казваше Тодор Хаджиев?

Л.Т: Тодор Хаджиев пише, ето: „Лилиана, ти пееш божествено.” И тука е писал.

В.К.: [Чете]

„Лиляна Табакова - първата колоратурка от Народната опера, София.”

Л.Т: Да. Сега, той стана причина аз бърже да науча, за десет дена, да не държа ноти. Имаше търпение да повтаря.

А това е като пях в Сливенския военен гарнизон и чакаха да пристигне Толбухин - маршалът, но не доди.

Този главен диригент в Московската опера с ръка дръпна пет линии, написа ключ сол и се подписа с ноти, защото е много известен, не иска да знаят името му. Но аз го чета.

В.К.: Какво пишеше сега тука?

Л.Т: Папауто, с ноти.

В.К.: Папауто. Е, защо, той какво е написал?

Л.Т.: П, цяла нота О, П, цяла нота О и т.н.

Той ми подари този романс, защото много хареса как изпях „Соловей мой” от Алябев210. Но в сандъка имам цели благодарствени писма.

__________________________

209) Тодор Парашкевов Хаджиев, 1881-1956, пианист, капелмайстор, диригент на Българската оперна дружба, композитор, педагог, основател на Подвижна Народна опера.

210) Алябев, Алябиев - Александър Александрович Алябиев / Александр Александрович Алябьев, 1787-1851, композитор

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...