Jump to content

201. Жечо Панайотов в затвора


Recommended Posts

201. ЖЕЧО ПАНАЙОТОВ В ЗАТВОРА

В.К: Ясно, да. Сега, по-нататък Вие споменавахте за една много голяма сума от пет милиона деветстотин петдесет и шест хиляди [5,956,000] лева. Давате данни за много пари. Откъде ги взехте тези данни? По време на процеса? От Учителя остава една много голяма сума от девет милиона деветстотин петдесет и шест хиляди [9,956,000] лева.

Л.Т: Там, чисто ми е челото.

В.К: Сега, не, искам друго да питам. Понеже Вие цитирате дадени цифри - откъде ги взехте?

Л.Т: Е, от книжата на брат Христо ги намерих.

В.К: Точно това исках да питам. Тука Вие давате изказвания на Жечо Панайотов. Той Ви ги е разказал, така ли?

Л.Т: Да.

В.К: И Вие сте ги записали? Или сте ги чули?

Л.Т: Жечо Панайотов нали беше и той осъден с Борис. Той беше осъден. А неговата жена, на Благи майка му, всеки ден идваше при мене и плачеше, лягаше на миндерчето ми, и седеше до полунощ при мене, защо-то не ще да си иде в къщи. А че я безпокоят, сега от властта ли я безпокоят - не знам, но укриваше се да бъде тъмна къщата и по тъмно си отиваше да си легне. Щото Жечо беше вече в затвора. Не смееше даже да запали печка, коминът да не пуши. Тя мина през големи страдания, горката. Аз сварявах супичка ангелска, хапваше си, плачеше и чак в полунощ, късно, по тъмното се прибираше в студеното. Много преживя тази жена.

В.К: А имате ли нещо от Жечо Панайотов, което той да е написал? Нещо написано от Жечо Панайотов?

Л.Т: Нямам.

В.К: Така. Тука Вие споменавате за Просветния Братски съвет и Духовна академия на Георги Томалевски. Той е имал някаква идея да прави Духовна академия, Георги Томалевски - писател, Георги Томалевски.

Л.Т:. Да, да.

В.К: Искаха да правят Духовна академия. В какъв смисъл - като Университет?

Л.Т:. Не зная.

В.К: Сега Вие тука споменавате за групите във Франция. Те са били няколко: на Михаил Иванов, „Алекси де травай” (Каква беше тази група?), L’Equipe de travail (Работна група).

Л.Т: Епитропов.

В.К: Не, не тука, за Франция. Споменавате, че има три групи. Едната група е на Михаил Иванов. Втората група е на Бертоли. Споменавате и една „Работна група”, която се казва на френски L’Equipede travail. Коя е тази група?

Л.Т: Не я знам.

В.К: Така. Сега, коя беше причината да се предизвика финансовата ревизия?

Л.Т: Също не мога да кажа.

В.К: Така.

Л.Т: Туй Антов отговаря. Мост беше между Братството и властта.

В.К: Да, тука споменавате, че Комисията по верите, по вероизповеданията, са искали трима човека да влезнат и да бъдат връзка между Братския съвет и Комисията по вероизповеданията. Кои са били тия трима човека, спомняте ли си? Споменавате трима човека, които трябва да бъдат връзка.

Л.Т: Не са казани имената им.

В.К: Не е казано имената им.

Л.Т: Да, дали са ги одобрили, не знам.

В.К.: Какво знаете за това, че на времето Антов е подарил дома на Гумнерови на „Опълченска” 66 за музей на Георги Димитров? Че Антов е подарил „Опълченска” 66 за музей?

Л.Т: Също не мога да кажа.

В.К: Имате ли някакви документи от тогава, от делото, от тези неща?

Л.Т: Нямам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...