Jump to content

202. Картини и надписи в стаята на Лилиана Табакова


Recommended Posts

202. КАРТИНИ И НАДПИСИ В СТАЯТА НА ЛИЛИАНА ТАБАКОВА

В.К: Сега аз искам да Ви запитам за някои неща, за картини от Вашата стая. Какво представлява тази картина?

Л.Т: Ами една, две, три, четири, пет, шест, седем планети.

В.К: Да, това са планети.

Л. Т: А това е стара рисунка на брат Христо, която беше текло върху нея и е прерисувано.

В.К: От него?

Л.Т:. От него. А онова е изгорено, унищожено. Това мога да кажа.

В.К: Тука има някакви концентрични кръгове и планетите, и съответно, нали?

Л.Т: Да.

В.К: А нещо по-подробно за нея?

Л.Т: Не мога да кажа.

В.К: Не можете да кажете.

Л.Т: Друга картина: това е непроявеният човек.

В.К: Тука е като елипса, като яйце.

Л.Т: А всичките линии са неговите възможности. Вижте колко центрове има в непроявения човек и от всеки център по колко линии излизат. Това са пътища, съдби, съдба богата.

В.К: Чий е този чертеж, по Учителя ли е?

Л.Т: По Учителя.

В.К: Кой Ви го е дал?

Л.Т: Също го имам от сандъка на брат Христо.

В.К: Да. Сега, долу има подписа на Учителя, а отдясно - там пак какво значи тука, този кръг, малкият? Тука вижте, да не е Кръстю?

Л.Т: Това е пак знак от Учителя.

В.К: Да, но нещо по-подробно не можете да кажете.

Л.Т: Не може. Само че тия линии са много важни. Всяка линия не е произволна.

В.К: Да.

Л.Т: Тя не е случайна. Чертежа аз съм го правила и е много труден. Не можеш да правиш и да слагаш нито каквато искаш боя, нито пък да правиш, когато ти искаш.

В.К: Да, тази с различни цветове на молива.

Л.Т: А това са възможностите, духовните възможности на непроявеният още човек.

В.К: Ясно, да.

Л.Т:С които линии той ще се прояви в бъдеще, във всички светове. Физически, Духовен, Божествен.

В.К: Да.218

Л.Т: Сега, според Учителя имаме три свята: Физически, Духовен, Божествен; според теософите - седем тела: физическо, астрално, чувствено, ментално, умствено, причинно и будическо тяло.

Учителят казва, хората са нещастни, защото нямат будическо тяло.

А будическото тяло е това тяло, в което влиза Бог да живее.

„И това е живот вечен да позная Тебе Единаго, Истинна-го Бога и Христа, Когото си проводил.”

„Ако думите ми пребъдват във вас и вие пребъдвате в мене,

аз и Отец ми ще дойдем, ще направим жилище във вас и аз ще ви се изявя.”

„Жилище във вас” - това жилище е будическото тяло.

А будическото тяло се създава - само един път има - от петтях добродетели.

Тия пет добродетели: Истина, Правда, Любов, Мъдрост, Добродетел - дават сокове.

От тия сокове се образува това будическо тяло, в което може да влезе да живее Бог и Христос.

В.К: Да. Туй е портрет на ...?

Л.Т: На брат Христов.

В.К: Кой го е правил този портрет, кой го е рисувал?

Л.Т: Кършовски, художникът.

В.К: Кой беше този Кършовски?

Л.Т.: Кършовски, художникът, той го е рисувал.

В.К:. Така. Сега, тука има още един портрет.

Л.Т:. Също. Пак от Кършовски.

В.К: Този, от Братството ли беше Кършовски?

Л.Т: Кършовски беше известен художник и обичаше Учителя. Когато той направи изложба в София, където се правят изложбите, дойде тука искаше да ги дам, тези две картини от него. Аз не ги дадох. „Тука, викам, няма да излязат от тука!” Той искаше.

И в кухнята имам една картина, пак от него, само са контурите на Учителя. Но така хубаво е направил очите Му идеално.

В.К: Този Кършовски е рисувал и ръцете, и ръката на Учителя. Знаете ли нещо за него?

Л.Т: Нямам. За ръцете нямам.

В.К: Аз съм слушал от Борис Николов, че той е нарисувал много хубави ръце. Той жив ли е този, къде е този?

Л.Т: Жив е.

В.К: Къде живее той?

Л. Т: Нали като четете „Разговорите”, неговата жена беше дошла да плаче на брат Христо, че той я остави, разделиха се.

В.К: Защо я остави?

Л.Т: Ами де да ги знам! Пред салона, аз тогава бях купила ягоди за Учителя и седях пред салона. А брат Христо разговаряше с Кършовска, а тя много плачеше от него, от мъжа си. И се разделиха.

В.К: Сега ще прочета какво има записано и закачено по стените от нея, Лилиана.

Под един портрет, нейния като певица, пише:

„Учителят:

Изкуството на пеенето е изкуство на дишането”.

Това е цитат от Учителя.

На портрета на нейната майка пише следното:

„Сестра Мария премина своя земен път като предана ученичка на Великия Учител.

Сестра Мария, ти ни остави един блестящ пример на благородство, истинолюбие и скромност.

Поклон пред твоя светъл образ.”

Това е под нейния портрет.

По-горе на стената пише така:

„Учителят:

„Музиката предхожда философията, поезията, даже и проявената Любов на земята.

Ти не може да мислиш право, ако музикалното ти чувство не е развито.

Ти не можеш да бъдеш философ, ако ти не си музи кант. Само ако можеш да изпееш една добродетел, ти можеш да я приложиш.”

Друг един цитат:

„Пей като музикант-художник, а не като звукоизпускател. В пеенето трябва да изразяваме всичките чувства.

Ние като започнем, че и любов, и молитва, и нежност, и всичко караме ей-тъй, по шопски. Не, не, ние не търпим това. Изкуството на пеенето е изкуство на дишането.”

Друг цитат:

„Учителят: „Не пей с капитала си, а само с процентите. Тембърът се губи при форсиране.

Пей като музикант-художник, а не като звукоизпускател.”

Друг цитат: от томчето „Ново разбиране” [страница 229]

„Човешкото гърло като инструмент не може да се сравни с никой друг, направен от човека. Нито по сила, тон и израз. Ти имаш гърло, което струва милиони, обаче никой не го цени.”219

Цитат от тома „Петимата братя”, страница 184:

„Някои искат да намерят Христа в мене. Не, Христа ще намерите в Неговото Учение. Вие искате да знаете кой съм. Аз съм братът на най-малките в Царството Божие. Аз, най-малкият, искам да изпълня Божията Воля, да осветя Неговото Име, както Той ме е осветил. Искам и вие да следвате моя пример.”220

Друг цитат от Учителя:

„Новото учение е наука, която съдържа всички възможности за реализиране на добродетелите още в тоя живот.

Новото учение е наука, която носи всички предпазителни мерки да се спрат войните, които сега съществуват.

Новото учение е наука, която съдържа всички закони, правила, методи за реализиране на доброто, към което се стреми човешката душа.”

Друг цитат: „Веднъж в частен разговор Учителят ми каза:

„Някои мислят, че като ходят винаги с мене, са най-близко до мене. Те всъщност са далеч от мене.

Най-близо до мене са тия, които четат беседите, пеят песните и доброволно са се отказали от всички удоволствия, в чистота и святост живеят.”

Друг един цитат от беседата „Право мисли”, [страница 233-234] „Езичниците станаха апостоли, проповядваха Христовото учение. Значи Римската империя застана на страната на Христа. Обаче, Мойсей беше предсказал на евреите, че Бог ще издигне пророк между тях и който не го слуша, ще бъде заличен от лицето на земята. Евреите не послушаха Мойсея и разпънаха Христа.

И вие така, може така да се оправдавате, че е писано вашия Христос да бъде разпнат. От кого? От самите вас.

А вие трябва да станете Негови ученици. Амин.”

[Бележка: Посочен е текст от беседата, която е 32. лекция от Учителя, държана на 14 юли, 1926 г. в г. София, в Условия за разумния човек, лекции на Общия окултен клас на учениците от Всемирното Бяло братство, V година (1925-1926 г.), том 3. София, 1930: „Езичниците пък отидоха да проповядват Неговото Слово; те станаха апостоли и защищаваха Христа. ... Значи Римската империя застана на страната на Христа, а еврейският народ каза: ние имаме закон, според който този човек трябва да се разпне. Обаче Мойсей беше предсказал на евреите, че Бог ще издигне пророк между тях, когото те трябва да слушат и да му се подчиняват. Който не го слуша, ще бъде заличен от лицето на земята. Евреите не послушаха Мойсей и разпнаха Христа. Мнозина от вас ще кажат, че така било писано в книгите на пророците. Така се оправдаваха евреите, така може и вие да се оправдавате, да кажете, че е писано вашият Христос да бъде разпнат. От кого? - От самите вас.

Казвам, за вас е писано. Във вашия закон, да станете ученици на Христа, Той да ви покаже пътя към Бога. Затова именно, Христос каза: „Аз съм Пътят, Истината и Животът. Аз съм Пътят към Бога. Аз съм Пътят към Истината. Аз съм Пътят към Живота”. Това значи: всички трябва да минете през Христа, да ви покаже пътя към Бога.“]

Това са надписите, които са окачени по стените на нейната стая и ние ги записахме.221

____________________________

218) Забележка на съставителя В. Кръстев: Тази картина като елипса, с многото линии, излизащи от двата центъра на елипсата, е знамето на Бялото Братство

219) Мисълта - мощна сила. 10. Утринно Слово от Учителя, държано на 20 ноември, 1932 г., София-Изгрев. - В: Ново разбиране. Утринни слова, година 2 (1932-33). София, 1949, с. 229: „Ти имаш гърло, което струва милиони. Човешкото гърло, като инструмент, не може да се сравни с никой друг, направен от човека, нито по сила, нито по тон, нито по израз.“

220) Братът на най-малките. 24. беседа от Учителя, държана на 1 януари, 1917 г, София. - В: Петимата братя, беседи от Учителя. София, 1949, с. 184: „Някои искат да намерят Христа в мене. Не, Христа ще намерите в Неговото Учение. Ако искате да знаете кой съм, аз ще ви кажа. Аз съм братът на най-малките в Царството Божие. Аз, най-малкият, искам да изпълня Божията Воля, както Бог е заповядал; да осветя Неговото име, както Той ме е осветил. Бог е бил толкова добър към мене, че аз, братът на най-малките, искам да му се отплатя с всичката си признателност. Искам и вие да последвате моя пример“.

221) Забележка на съставителя В. Кръстев: Всичко, описано тук, го няма вече. Всичко това бе разпиляно умишлено, за да не дойде при мен и да се заличи името Лиляна Табакова, че е била на земята по времето на Учителя Дънов.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...