Jump to content

216. Имитаторът Михаил Иванов


Recommended Posts

216. ИМИТАТОРЪТ МИХАИЛ ИВАНОВ

В.К.: Сега, друг въпрос. Когато Вие четохте тези изрезки от френските вестници, какво впечатление имахте: правилно ли го осъдиха или бе скалъпен този процес?

Л.Т.: Аз чувствах, че всичко беше инсценирано и надуто. Чак тъй не е бил Михаил, толкова ниско паднал. Аз не вярвам, защото аз го обливам с един по-светъл душ.

Аз не искам да се излагат нашите братя. Даже и да е влязъл в момент на някаква слабост, аз пак искам да го извиня. Затуй, защото държа всички наши братя и сестри да бъдат святи, чисти и съвършени.

В.К.: Аз бях чул на времето, че той беше се обявил за Учител на Бялото братство, Михаил.

Л.Т: Да, вярно.

В.К.: Е, Вий как реагирахте? Ами Христо как реагира?

Л.Т: Аз съм против това и брат Христо така го реши.

В.К.: Беше против това нещо?

Л.Т: Много, много. Брат Христо много е смирен и скромен, затова Учителят го държеше около себе си.

В.К.: Ето сега например той, когато се обявява за Учителя, започва да имитира и да се дегизира като Учителя.

Л.Т: Точно, точно.

В.К.: Ето, гледайте сега тука една снимка, една снимка.

Л.Т: Тука той е дегизиран.

В.К.: Дегизиран като Учителя. Жуми. Учителят казва за него: „Котката някой път жуми, за да хване мишката”, казва за нея.

Ето виж сега, сложил си, направо имитира Учителя в тази снимка.

Сега ето друга снимка - пак имитира Учителя. Учителят има една снимка на Присоите и той имитира тази поза на Учителя.

Л.Т: Да.

В.К.: Ето, виждате тука сега.

Л.Т: Той е дегизиран. Даже имал фризьори, жени фризьорки, които го фризирали.

В.К.: Ето сега друга снимка негова - пак дегизиран като Учителя.

Л.Т: А-а.

В.К.: Ето, вижте сега как е застанал и позира. Сега, това е положението, когато той, нали, се обявява за Учителя. Изважда една такава теория, че 15 години медитирал върху образа на Учителя и затова придобил Неговия образ. Ето, вижте сега как се прави на Учителя.

Л. Т: А-а, това е фалшива работа.

В.К.: Фалшива.

Л.Т.: Аз съм против, да.

В.К.: И той се обявява за Учител на Всемирното Бяло братство; че Дънов не е нищо и че той е Учител.

Л.Т.: Къде е Учителят! Учителят, когато ми прати книгите по брат Христо - „Дали може” и „Все, що е писано” - тия, Неделните томове, които бяха излезли топли от печатницата, аз Му казах: „Учителю, ако турим само една фраза от тези, които ми пратихте, на везните и турим всичките богатства, богатствата на света, ще бъдат по-леки от Вашето Слово.”

Така Му казах, даже в присъствието беше и Венцислав, и брат Христо. А Той си затвори очите и ме слушаше.

И тогава казахме с брат Христо на Учителя: „Учителю, надпишете на Венцислав”, щото Той взе от масата една книга, да подари на Венцислав. А Той каза: „Да отвори страница еди-коя си” - значи наизуст знай. И той отвори страницата, и прочете Венцислав: „Дето сте събрани двама или трима, и Аз съм между вас”, се падна това изречение. Не си спомням дали Учителят му надписа книгата, въпреки че ние пожелахме.

На мене надписа книгата, но в друго време, не сега. Но на Венцислав не знам дали надписа, не си спомням. Ще трябва да го питам.

В.К.: Той, Михаил, е издавал разни беседи и книги. Какво беше Вашето мнение, Вие чели ли сте нещо от него?

Л.Т: Ужас, а-а, дума да не става! Не чета. Той има известни знания, има известна идея, но сухо е в сравнение със Словото Божие, защото Бог Отец говори през устата на Учителя, Бог Отец, Отец говори през устата на Учителя.

Учителят е толкова силен, че веднъж знаете ли какво каза? „Тъй както сте насядали, мога - каза - да ви умъртвя!” Той имаше големи сили. Той можеше, но не си служеше с тях, големи сили.

Той си сложи ръцете върху моето гърло и за известно време държа - пожелахме ние да ми го пипне. И каза: „Това гърло е Божие гърло. Няма да позволяваш никой да го пипне” - така ми каза. „И ще пееш само за Бога! Всичките ти роли, всичките ти арии ще бъдат отправени не към твоите възлюбени, ...”

В.К.: Роли там, партньори.

Л.Т: „...а към Бога.” Затова аз давах по-особени образи на сцената.

В.К.: Сега, друг въпрос. Когато сте получавали тези книги на Михаил, какво беше мнението на Христо?

Л.Т.: Винаги против Михаил. Брат Христо много строго го осъждаше, много. „Неговата гордост - казва, - той - казва - се самозабрави!”. Винаги, винаги.

В.К.: Сега, след заминаването на Учителя се създава един конфликт между това Братство в София и Михаил във Франция. На какво се дължи този конфликт?

Л.Т: Именно на тази база. Нашите братя осъждаха Михаил. Те бяха против неговото държане и неговото самозабравяне. Той беше навлязъл в една област на голямо тщеславие.

В.К.:Да.

Л.Т: Те бяха против това. И когато пристигна Стела Белмен с нейния брат (те дойдоха даже и в моята къщичка), тя имаше тука закопчано -Учителя, в златна игла закопчано, Учителя, тука на шията й закопчано. Не Михаил, а Учителя.

В.К.: Вие говорихте с нея. Какво впечатление Ви направи? Вие знаете френски.

Л.Т: Тя не беше чиста французойка, тя беше еврейка.

В.К.: Еврейка беше!

Л.Т: Така я почувствах. Може и да греша, но аз тъй я почувствах. И брат й беше. Защото дойдоха в мойта барака.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...