Jump to content

230. Песента „Химнът на слънцето”


Recommended Posts

230. ПЕСЕНТА „ХИМНЪТ НА СЛЪНЦЕТО”

Л.Т.: Моята последна среща с Учителя, най-сложният период от живота Му на земята.

В.К.: Ще ми го дадете ли?

Л.Т: А, няма да го снемам още.

В.К.: Че Вие нали сте го напечатали на пишеща машина? Или това е друго?

Л. Т: Той, брат Христов, когато издъхна, аз извиках брат Пеню Ганев, доди, той да го измие и да го облече. Аз никога не бях мила умрял човек. А той ми каза: „Дай една пахарка236 тури вода и тури оцет вътре. Ти ще миеш отзад, аз ще мия отпред.” И това минах. „Давай дрехи!” Започнах.

Брат му предната вечер, като доди, лекарят по нервни болести каза: „Не я оставяйте тая жена сама с тоя човек.” Той вижда, че си заминава. Те ме оставиха сама, но донесоха дрехи за преобличане. И го облякохме. Даже нямаше възглавница да турим под главата му. То беше нещо страшно, не ща да го преживявам.

В.К.: Сега въпрос. Тази, последната Ви среща с Великия Учител „преди заминаването Му в отвъдния свят за Млечния път, откъдето Той слезе на нашата мъничка земя”, сега, този разговор Вие печатали ли сте го на пишеща машина?

Л.Т.: Имам го и на пишеща, ама само един екземпляр.

В.К.: Ех, Вие ще го дадете, аз ще го прехвърля на ксерокс и ще Ви го върна, нали се разбрахме?

Л.Т.: Аз ще го препиша.

В.К.: Както искате. Аз мога да го прехвърля и да Ви го върна. Вие ще си решите, да не се мъчите.

Л.Т.: Така съм направила „Химна на слънцето”. Учителят взе старобългарското „Будя, будиш, буди, будим, будите, будят”, върху туй даде „Химна на слънцето”.

Будя.

Излиза един бас и изпява:

Изгрява моето слънце в моята душа.

Да се слави Името Божие.

Будиш.

Излиза един алт:

Изгрява Божието слънце в мен в сърцето.

Да дойде Царството Божие.

Буди.

Трето лице, тенор:

Изгрява слънцето на всички слънца.

Да дойде Царството Божие на земята.

Будим.

Целият хор:

Изгрява слънцето на нашите ангели.

Да се въдвори Царството Божие на земята.

Аз го направих. Стана цяла оратория. Турих четири солисти, а най-накрая висок колоратурен сопран изпява молитвата. Само туй да беше създал Учителят, стига.

А Той създаде още дванадесет нови песни.

„Химнът на слънцето” е знаменита работа. Самата Лингорска (която си замина от земята) и покани една, на Тодор Живков близка, каза: „Дай го бе, Лиляна, да го изпълним в зала „България”. Ние имаме един хор, който се дирижира от еди-кой си. Дай го!” „Как ще го дам! - викам. - Вие искате да измените свещените неща, които са дадени от Учителя. Вие искате [в] солото на „Слънчеви лъчи” да си турите ваши, светски думи. Това аз никога няма да го направя - значи да бъда [...] (Казвам го на френски, да не го казвам много на български)! А-а, срещу Учителя никога няма да изляза. Това е.

________________________________

238) Пахарката (захлюпка) - домакински съд с формата на дълбока чиния, която служи за прецизно захлупване. Обикновено се изработва от дървен материал (круша)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...