Jump to content

Съчетаване на храните и разделно хранене


Recommended Posts

Съчетаване на храните

и разделно хранене

Не е пресилено ако кажем, че по начина на храненето си човекът стоят по-долу от животните. Защото те не смесват храните както прави това той. Човек може да употреби на едно ядене 10-15 вида храни - месо, зеленчуци, яйца, плодове, захар, напитки и т. н. Ще прибавим още, че на същата трапеза съвременникът ни ще използва едновременно кисело, солено, горещо, студено, варено, сурово, сладко, ферментирало и пр. В това отношение нему може да съперничи само свинята. Същата, която човек не би целунал приживе, но е удоволствие яде мъртва. Неслучайно ние се обиждаме ако бъдем оприличени на това животно.

Хората хранят по-добре своите домашни животни, отколкото себе си.

Според природата и Учителя, пък и според много авторитетни лекари, човек не би трябвало да смесва храните. Оставена на свобода и свинята има правила па хранене.

Образованият и мислещ човек трябва вече да проумее какво става в неговия стомах с храносмилателните сокове и противоположните по характер храни, които взаимно си пречат.

Същото препоръчва Учителят - да се яде проста храна и само след като се смели едната, да ядем другата. Според Махатма Ганди, 999 от 1000 заболявания могат да се излекуват с правилно хранене. Според световноизвестните учени П. Айрола, X. Шелтън и Ю. Николаев, неправилното хранене е най-опасната причина за заболяванията.

Ако наблюдаваме животните, ще видим, че те следват строго своята природа и всяко едно от тях използва определен вид храна. Гълъбът например, пък и човечето животни, предпочитат да умрат, отколкото да ядат несвойствени за тях храни. Те не ги смесват, по начина, който практикуват хората. А ние нямаме никакво основание да изключваме човека от целокупната природа.

Изтъкването на високото му развитие по-скоро е в полза на нашата теза, защото съвременният човек е с по-деликатна стомашна система от тази на животните. Освен това, при човека част от енергиите се отправят нагоре към мозъчните дейности, което става за сметка на храносмилателните. Според световноизвестните учени П. Айрола, X. Шелтън и Ю. Николаева неправилното хранене е най-опасната причина за заболяванията.

Идеята за съчетаване на храните не е нещо ново. Съзнателно или не, при готвеното всички съчетават почти правилно храните. Например, в боба не се слагат плодове, а зеленчуци. При картофите - също. Накратко: плодове и зеленчуци не се слагат заедно в тенджерата. Обикновено не се прибавя и захар в омлета, но това не пречи никому след същия този омлет да изяде захарта в някакъв десерт. Тогава онова, което не е станало в тигана, съвсем сигурно се получава в стомаха.

В резултат от едновременното присъствие на много храни в стомаха, процесите на смилането се затрудняват, натрупват се отпадъчни продукти и се изразходва голямо количество ценна енергия от организма за поправяне на грешките в смесеното хранене.

Когато в стомаха попаднат заедно противоположни храни, които се нуждаят едновременно от киселинен и алкален стомашен сок, организмът веднага ги доставя, но те, разбира се, тутакси се неутрализират. Следва нова доза стомашни сокове и нова неутрализация. В резултат става непълно храносмилане или поява на киселини в стомаха. За да не се случи това, преди всичко трябва да се изхвърли традиционния десерт, т. е. сладкото. Последното да се яде самостоятелно, или в краен случай - между две яденета. А сладките храни и плодовете могат да послужат и като самостоятелно ядене, в съчетание е хляб.

Сладкото е неуместно след трудносмилаеми храни и поради факта, че сладкото лесно се смила, но другите храни пречат за придвижването му. В резултат се получават смущения и ферментация. Следователно, като десерт, сладкото във всички случаи трябва да се избягва. Защото бидейки закони, химичните процеси не се съобразяват с никакви наши прищевки и обяснения.

Учителят казва, че семковите плодове не се съгласуват с костилковите, например ягода  с кайсия. Тогава, ако смесването на такива безобидни храни като ябълка и праскова е от значение, колко повече това ще е валидно при явно различните продукти като грозде със сирене.

Ние оставяме читателя сам да прави своите разсъждения и изводи, като посочваме някои от опасните комбинации:

1. Домати и сирене. Според Учителя това съчетание  води до храносмилателни нарушения, както и до артритни заболявания, следствие на реакцията между калция в сиренето и киселината на доматите.

2. Грозде със сирене.

3. Олио с мед.

4. Кисело мляко с риба.

5. Прясно мляко с плодове и зеленчуци.

6. Маслини със сирене.

7. Плодове със зеленчуци.

8. Солени и кисели храни със сладки.

9. Животински мазнини с растителни.

10. Много растителни белтъчини (фасул, леща, соя) заедно с много животински (яйца, Сирене, кашкавал).

Хлябът се съчетава почти е всичко, поради особения произход на житото. Учителят препоръчва да се ядат плодове с хляб. Краве масло с мед е добро съчетание.

Д-р Хей, В. Скавинска, както и Демис Русос твърдят, че добре съчетаната храна предпазва от затлъстяване и предизвиква отслабване.

Съвременната медицинска наука в САЩ и Англия вече потвърди положителното си отношение към природолечителите и природосъобразното хранене. Има автори (вж. Д. Грант и Д. Джойс. Съчетаване на храните за здраве. София, 1933), които убедително доказват, че правилното съчетание на храните може не само да предотврати болестите, но и да доведе сигурно до тяхното излекуване. Още в 1928 година Форд основал училище за социално слаби, в което учениците (от 12 до 17 години) усвоявали неговия нов начин на хранене: захарта, бонбоните, бисквитите, сладките десерти и пр. били забравени. Зеленчуковите салати били предлагани два пъти дневно, а чаят, какаото и солта били изключени.

Белтъчините и скорбялата никога не се смесват, защото се смятат за химически несъвместими.

Според д-р Шелтън, млякото и дините трябва да се ядат сами и с нищо да не се смесват.

Според Дайъмънд трябва да се изчаква известно време след ядене на дадена храна, преди да се приемат плодове. Интервалите, които той дава са:

Вид храна – Плодове

1. Салата или сурови зеленчуци – след 2 часа

2. Правилно комбинирано ядене без месо – след 3 часа

3. Правилно комбинирано ядене с месо – след 4 часа

4. Неправилно комбинирана храна – след 8 часа

В заключение ще добавим, че педантичното следване на който и да е автор по този въпрос не се препоръчва, защото всеки човек е една индивидуалност. И тук абсолютизирането и фетишизираното на проблема е ненужно, дори вредно, както при всяка друга крайност. А вдигането на много шум около храната и храненето е друга беда.

По-важно е всичко да става на своето време. С любов, убеждение и без насилие. Да имаме стремеж към знания и научно приложение, без да се страхуваме от грешки или компромиси, когато това се налага.

Вегетарианците и суровоядците трябва да знаят, че вида и качеството на храните сами по себе си не са достатъчни за гарантиране на здравето.

Според нас, неспазването на съчетанията при храненето могат да опорочат една идея като вегетарианството, защото когато вегетарианците не спазва и правилата на храненето и боледуват, от другата cтрана с основание казват, че този режим не допринася за здравето на човека.

Следователно, съчетаването на храните е oт изключителна важност, не само за отделния индивид, а и за всички.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...