Jump to content

21 ДЮШЕМЕТО НА СТОЛОВАТА


Recommended Posts

[[Николай Дойнов - И очите ми видяха Изгрева]]

 

ДЮШЕМЕТО НА СТОЛОВАТА

Учителя всякога реагираше с известно недоволство, когато в каквато и да била братска работа се проявяваше нехайство, честолюбие, гордост, корист или някаква друга изява на низшата човешка природа.

 

Стана нужда да се постави дюшеме от борови дъски в салона, в който се хранехме. С тази задача се заехме с един майстор строител Кольо, който живееше в покрайнините на Изгрева и минаваше за наш съмишленик. Взех материалите, но в момента, когато ги докарах, майсторът го нямаше, пък и не знаех дали ще дойде въобще, беше човек малко хлабав по характер. Аз бях поставял дюшемета само на малки помещения, но на големи, пък и не дотам правилни правоъгълници, какъвто беше нашия салон, не бях. Но не исках да отлагам - спрях се да помисля малко и стигнах до решение как трябва да стане това. Започнах, макар и с една малка несигурност, но имах чувството, че върви добре. Тъкмо бях поставил няколко реда дъски, ето го пристига и майсторът. Погледна направеното от мен и с едно накърнено честолюбие, твърдо отговори: "Не, то така не може, в такова помещение така не се поставят дъски." Не му отговори нищо от уважение към званието в занаята и вярата ми в неговите способности. Отковахме поставените от мен дъски в започнахме да ги ковем по съвсем друг начин, по който според него трябвало. Аз веднага разбрах, че начинът по който бях почнал е много по-добър, много по-съвършен от неговия, но нищо не му казах. След малко Кольо отиде някъде и ето Учителя идва. "Защо разковахте дюшемето?" - малко твърдо ме запита Той. В отговора си нещо виновно смънках и казах, че Кольо така е наредил. Учителя си отиде, но разбрах, че правилно съм бил насочен. Дойде Кольо и ние продължихме работата, без да му кажа нещо. По-късно разбрах за големите неудачи, които този човек е имал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...