Jump to content

6. И ГОСПОД СТАРИ ХОРА НЕ ИСКА


Recommended Posts

 

6. И ГОСПОД СТАРИ ХОРА НЕ ИСКА

Още съм нова на Изгрева и нямаше къде да живея. Наблизо се строеше дом за стари хора под патронажа на г-жа Малинова, жена на министър Малинов. Този дом се строеше с обществени пари и понеже тази жена ме хареса, подслони ме да живея в новата сграда, която още не бе предадена на онези възрастни хора, които щяха да я населят. Г-жа министершата ме харесваше и не можеше да се начуди на това, как аз толкова млада, завършила в Италия музикална академия съм дошла тук на Изгрева. За нея аз бях заблудена, млада жена в учението на Дънов. Аз живеех в една стая, в сградата, която още се строеше и понякога трябваше да ходя у тях, да й съобщавам някои неща по работата на работниците. Когато ходех у тях, тя бързаше да ме хване под ръка и да ме заведе навътре в къщата, защото в един хол отпред чакаха много посетители за нея и за министър Малинов. Тук чакаха и търсеха да бъдат назначени на работа на държавни служби, други бяха уволнени и чувах ги как плачат за помощ. Имаше какви ли не просители. Това беше тълпа от отрудени хора в бедствие. Като ме хващаше здраво под ръка, тя бързо ме завеждаше във вътрешната стая и ми казваше: "Елате да си починете. Всички, които са тук идват, седят и чакат. Само искат." И няколко пъти при такива случаи ме питаше: "Би ли заменила твоята младост с моето положение и задължение на г-жа министерша? Както и моят живот на имане?" Макар и срамежливо, отговарях: "О-о, не, в никакъв случай".

Веднъж Учителят е вън на двора и аз споделих с Него онова, което г-жа Малинова искаше от мен, да си разменим местата. Той стана много сериозен и каза: "И Господ стари хора не ще!" Тогава не Го разбрах напълно. Но по-късно, когато станах по-възрастна разбрах какво означават тези думи. В тази възраст на младост у човека има стремеж, сили, търсения, ентусиазъм идеали и колко е важно накъде човек ще насочи всичките си тези сили на младостта. И ако на младини човек има този стремеж към Господа, то на улегнала възраст може да му се даде повече дълбочина, но в никакъв случай не може да получи този силен устрем на младостта. Младостта е едно, а старостта е друго. Едното е началото, другото е краят, които трябва да се съединят в кръг, за да се завърши успешно живота на човека на земята.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...