Jump to content

29. КРАТКА БИОГРАФИЯ


Recommended Posts

29. КРАТКА БИОГРАФИЯ

На Екатерина /Катя/ Христова Грива, учителка в I.смесена гимназия "Константин Фотинов", гр. Самоков.

Родена съм на 16 септември 1902 г. в гр. Пещера. Баща ми е бивш офицер-полковник, инвалид след Европейската война /Първата световна война/. По-късно е надзирател на работниците в Акционерното дружество "Ака", гр. Пловдив. Председател е на инвалидното дружество до смъртта си. Погребан след 9 септември 1944 г. с всички военни почести.

Учила съм в Пловдив, а висшето си образование получих в гр. Рим, Италия, в Държавната музикална академия. След свършването й през 1932 г. постъпих като стажантка в Народната опера, но напуснах поради болест на следващата година. После давах частни уроци по музика, а през 1941 г. постъпих като стажант-учител в Ш.образцова гимназия в гр. София.

Назначавана съм като учителка по пеене в гимназиите на следните градове: учебната 1943/44 г. в гр. Харманли; 1945/46 г. в гр. Дупница; 1947/48 г. - гара Белово; 1948/49 г. - Асеновград; 1949/50, 1950/51 г. - гр. Ловеч. А от 1951/52 г. - гр. Самоков.

Не съм засегната от новата власт след 9 септември 1944 г. нито пряко, нито косвено. Не съм участвала преди 9 септември 1944 г. в никакви организации и партии. Не съм била ръководител на организацията "Бранник".

Познават ме преди 9 септември 1944 г., както и след това следните лица, които могат да гарантират за мене:

1. Воин Кятов, бивш партизанин от гр. Трън, понастоящем партиен секретар в Първи сталински район, гр. София.

2. Денков, понастоящем директор в Трън.

3. Ботю Колев - бивш партиен секретар в смесена гимназия, гр. Ловеч, сега ръководител на художествения колектив, ул. "Вълчо Димитров" 10.

С почит: Екатерина Грива

Бележка на редактора: От 1955 г. до 1967 г. Катя Грива е учителка в Трън. Записана е като жител на гр. Трън в том II.-III., стр. 650 от 1955 г.  След пенсионирането си идва на Изгрева и живее в една малка барака. През 1971 г. след разрушаването на Изгрева тя отива да живее на гара Искър в блок 33, вх. Ж, ап. 119. След като заболява, тя почива на 9 юли 1974 г. в гр. София.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...