Jump to content

82) Разговор с руския поет Игор Северянин


Recommended Posts

РАЗГОВОР С РУСКИЯ ПОЕТ ИГОР СЕВЕРЯНИН

 

Руският поет Игор Северянин посети със съпругата си Учителя. Поетът каза, че сега малко хора се интересуват от изкуство.

 

Новото иде, старите листа трябва да окапят. Ала още тежки години идат.

 

Поетът каза, че не обича града и че живее край брега на морето, близо до една голяма гора при Финския залив в Естония.

 

Вие по природа не сте от мирните хора, имате активен ум.

 

Жената на поета сподели, че често вижда неща, които се сбъдват.

 

Вие имате силни възприятия.

 

Брат Пампоров, който присъстваше на срещата, спомена, че Игор Северянин пише стихове върху новата култура, че от него е стихотворението „Долу войната“ и че той изтъква колко гнила е тази стара култура.

 

Поетът каза: „Навсякъде бях приет добре, но в България като че ли чувствам хората по-близки. Ще ви разкажа една моя житейска опитност. Видях се в Рига през ноември 1930 г. с ясновидеца Георг Финк. Той ми предсказа, че ще избегна една катастрофа в Югославия. И действително през януари, когато минахме границата на Югославия, ме обхвана лошо предчувствие. Влакът, в който пътувахме, претърпя катастрофа – локомотивът, фургонът и първите пътнически вагони паднаха в една бездна, но вагонът, в който бяхме настанени аз и жена ми, увисна при моста и така бяхме спасени. Преди катастрофата съпругата ми чу глас отвътре, който ¢ нареди да спусне завесите. Щом ги спусна, и стана катастрофата. Тя стоеше до прозореца и ако не бе послушала гласа, късовете стъкло щяха да се посипят върху ¢.

 

Учителя каза:

 

Европа ще мине през изпитание. Християнската култура ще се пресее, за да остане само ценното. Трябва да се намери нова основа на човечеството. С досегашното разбиране на живота не може да се напредва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...