Jump to content

03_2 БОЖЕСТВЕНАТА НАУКА. ЗАБАВЛЕНИЕТО


Recommended Posts

БОЖЕСТВЕНАТА НАУКА. ЗАБАВЛЕНИЕТО

 

Изучавайте науките като път, по който ще намерите и познаете Бога. По тоя път Бог иска да повдигне хората. Казвате, че това или онова не ви е потребно. Всичко е потребно! Ще изучавате и физиология, и анатомия. Вие се нуждаете от всички науки, за да може в даден момент да се ползвате от тях. Има една Божествена наука, която е съществувала милиони години преди създаването на света. Тя е създала небето и земята, както и цялата вселена. Божествената наука разрешава всички въпроси.(134, с. 32)

 

Какви са последните теории и хипотези за живота, ние можем да спорим по тях. Каква е последната теория и хипотеза за произхода на човека, как е произлязъл той – за всичко това учените искат да ни убедят, че човек е произлязъл от една много малка клетка. Тогава слушайте, аз ви доказвам, че всички слънца във вселената са произлезли от един микроскопически атом! Ще ми повярвате ли? Как така е дошло на ума на тази първична клетка да построи човека? Казват: “Е, това е едно съвпадение, едно съчетание на нещата!” Не, това са хипотези и съчетания на този учен човек.(104, с. 196)

 

Аз не гледам на хорото като на нещо смешно. Хорото е упражнение, и то най-хубавото. Като казвам, че трябва да се играе, взимам играта като първа необходимост за детето. Детето трябва да играе, за да закрепне физическото му тяло. Щом заякне, то престава да играе и почва да мисли. Съвременните хора са в стадия на детето. От време на време те трябва да мислят. Защо? Защото и на хорото някога стават сбивания – животът става сериозен. Казват Му: “Господи, отвори ни очите!” Интересно е, наистина, как са се развили човешките сетива. Интересно е и развитието на неговите чувства. Ако се върнете назад, да проследите историята на човечеството, ще видите, че човек не е изникнал на земята произволно. Казва се в “Битие”-то, че Бог направил човека от пръст и му вдъхнал живот. Някои религиозни мислят, че човек е направен в един момент. Учените разглеждат този въпрос от научно гледище. Те казват, че човек е произлязъл от клетка, едва видима под микроскоп. Клетката постепенно еволюирала, минавала от една в друга форма и като минала през 400 000 форми, всяка от тях със своите под-форми, най-после дошла във формата на човек. Казано било на този човек да играе свободно на хорото. Дотам е достигнал съвременният човек. Науката прави огромни усилия да даде известни знания на човека. Знанието е потребно, за да му покаже, че играчките, с които се занимава, са условия, методи за неговото развитие. Ум е нужен и за тези играчки, те струват скъпо. Знаете ли колко струва издръжката на забавачницата на Земята? Знаете ли колко струва едно дете на Земята? Около 10 милиарда френски франкове. Това е според моята сметка. Преведете тези пари в български левове и вижте колко струва един човек. Ето колко струвате на Онзи, Който ви е пратил да се учите в забавачницата на Земята.(106, с. 133)

 

Окултната наука иде днес в услуга на човечеството да му покаже начин за право мислене. Например, някой казва, че светът не е създаден както трябва. Отде знаеш? Какво представяш ти, за да можеш да се произнасяш по този въпрос? За да казваш, че светът не е създаден добре, това подразбира, че ти си най-великият мъдрец в света и можеш да създадеш нещо по-хубаво от това, което Бог е направил. Всъщност така ли е? Ако не си такъв мъдрец, който можеш да създаваш светове, тогава кажи, както мъдрецът казва: “Светът е създаден добре. Тъй, както Бог го е създал, никой друг не може да го създаде.” Тури тази мисъл в ума си и работи с онова, което вече е създадено. Това не значи, че хората не са свободни да мислят за света, както искат. Свободни са хората да имат каквито искат мнения за света, но в своите разисквания и твърдения те трябва да се пазят да не изопачават мисълта си. Никой никого не може да ограничава – нито мъдрецът може да ограничава другите хора в начина на мисленето им, нито пък глупецът може да ги ограничава. Обаче в края на краищата всеки сам ще носи последствията на своята права или крива мисъл.(140, с. 73)

 

Сега, като говоря за наука, някои считат, че науката не е необходима, понеже Бог не се занимава с наука. Значи при създаването на света науките са били необходими, а сега не са необходими! Когато създаваше света, Бог се ползваше и от геометрия, и от математика, и от много още науки. Понеже създаването на света и днес продължава, Той пак прилага тия науки, пак се ползва от тях. Ето защо който иска да изучава геометрия, математика, той трябва да отиде при Бога, там да ги изучава. Без Божията помощ нищо не можете да научите. Преди съществуването на геометрията, математиката и другите науки на Земята съществуваше Божествената геометрия, Божествената математика и т.н.(140, с. 33)

 

“Да се отворят очите ни!”(Мат. 20:33). Видимият свят е за децата. Той е велика забавачница. Всички кълба в пространството, всички слънчеви системи са направени от Бога за забава на Неговите деца. Друга философия няма. Слънцето, Луната, звездите са забавления за времена и години, да има с какво да се занимават децата през разните времена и епохи. Когато учените се занимават с въпроса как е направено Слънцето, какъв е неговият състав, това не е нищо друго освен играчките на децата. И те чоплят играчките и куклите си, искат да знаят как са направени. Всяка играчка е съставена от няколко части. Часовникът, например, се състои от няколко колелца, от пружина, ос и др. И науките – химия, физика, математика - също са забава за децата – да намерят частите, от които са съставени. Както звездите, така и химията са играчки за детето. Невидимият свят, когото хората отричат, е създаден за разумните същества, завършили своето развитие на Земята. Само техният ум е в състояние да разбере великата Мъдрост, скрита зад видимото. Ние не отричаме видимото като начало, подготовка за разбиране на невидимото. Аз взимам думите “видимо и невидимо” в широк смисъл. Видимият свят е преходен. Той ще се измени след хиляди, милиони и милиарди години. Според индуските окултисти тогава ще настане нощ на Брама, която ще трае също хиляди, милиони и милиарди години. След това няма да съществуват играчки за децата, както сега. Децата от видимите светове ще отидат при своя Баща. Там, в нощта на живота, Той ще ги занимава с великата Мъдрост и знание защо е бил създаден невидимият свят.(106, с. 131)

 

Казвате: “Това са залъгалки!” Да, Бог е създал този свят за залъгване на хората. Защо? Понеже небесният свят е толкова сериозен, че ангелите, за да си починат, от време на време слизат на Земята, между хората, да се забавляват. Ние сме техни залъгалки. Те слушат нашите спорове върху религиозни и научни въпроси и се смеят. Като се върнат на небето, питат ги: “Какво правят учените хора на Земята?” – “Занимават се, учат, развиват се.”(64, с. 135)

 

Бог създаде човешкия свят за развлечение и на хората, и на висшите същества, които от време на време слизат на земята да се развличат. Понякога и Бог се развлича с хората. Както и да постъпват те, Бог гледа на тях с приятност. Според Бога всички човешки мисли, чувства и постъпки са на място. От всичко Той прави нещо хубаво.(90, с. 8)

 

Ами че и ние може би сме една малка проекция от Бога! И казват учените хора, окултистите, че когато Господ направил света, оставил едно малко място празно и се чудил с какво да го запълни. Най-после направя хората и ги оставя да живеят на Земята. Тъй щото Господ направил хората и за Свое забавление, и за забавление на учените духове. Когато някои ангели, някои архангели нямат с какво да се занимават, те ще помилват хората, ще се забавляват с тях. Казвате: “Как, ние за забавление ли сме?” – Да, за забавление! Ние сме играчка и за червеите, и за мухите, и за комарите, и за бълхите, за всички. Че кой от вас е свободен? Кой от вас не е послужил за играчка на другите? Евреите едно време казваха: “Ние сме свободни поданици, никому играчка няма да станем.” Те бяха цели 400 години под египетско иго, изядоха толкова камшици; като роби бяха условени да правят тухли на своите господари, а после казват: “Ние сме свободни.” Казва им Христос: “Който прави грях, дяволът му е баща.”(104, с. 149)

 

Когато един машинист измисли нещо, идеята, която е измислил, е скрита в неговия ум; а материалите, които са му необходими, за да направи проекция на своята идея във физическия мир, той взима от света. Следователно и ние сме една проекция. Някога ние сме били в пространството като мисъл, като идея и след това в нашия дух се явило едно желание да слезем долу, да се явим като една проекция. Ние сме събрали материал, съградили сме тялото си и както виждате, сега сме се събрали тук, на Земята, в този салон. Как сме се проектирали, върху това няма да говорим.(83, с. 291)

 

Невъзможно е да разберете материалния свят от самия него. За да го разберете, трябва да имате отношение към идеалния свят. С други думи казано, трябва да имате връзка с Бога. Хората са дошли на Земята с единствената цел да разберат идеалния свят, да познаят Бога и себе си, да научат защо е създаден човекът. Той е крайното творение на Бога, затова трябва да стане първо служител на своя Творец, а после – на своя ближен и на себе си. Ако човек не мине през школата на материалния свят, никога няма да знае как да служи на Бога.(69, с. 102)

 

Ще кажете, че Бог е създал света, Той направил всичко. Казвам: Бог направи идеалния свят; природата направи реалния свят; а човек направи материалния свят. Значи три фактора играят роля при създаването на света: Бог, природата и човекът. И тъй, човекът е ученик на Земята. В процеса на развитието си той същевременно създава. Той е направил един свят, който прилича на него. За да живееш добре в материалния свят, ти трябва да бъдеш много умен. Мъчно се живее в материалния свят. Хората са толкова сгъстени, толкова близо един до друг, че без да искат, си създават мъчнотии. Те трябва да се разширят, да имат по-широк простор. Всеки иска от ближния си да бъде като него – да мисли, чувства и постъпва като него. Ако бъде така, той сам ще се натъкне на убийствено еднообразие.(69, с. 100)

 

Сега, ако поставим въпроса на гласуване, коя страна има право? Бог ли създаде природата или човек създаде Бога? По-вярно е, че идеята за Бога хората я създадоха, а не че хората създадоха Бога. Под “природа” разбираме видимото изявление на Бога. Можем ли да кажем, че Бог е създал природата? Може ли Бог Себе Си да създаде? Изявлението създава ли се? Можеш да създадеш само това, което е вън от тебе. Грънци можеш да създадеш, дрехи можеш да шиеш, но да създадеш същественото, което е в самия тебе – това е невъзможно. Това, което се изявява чрез мене, което е част от мене, аз не мога да го създам. Заблуждение е да мислим, че Бог създаде природата или че човек създаде Бога, но не е грях. Едно е вярно – че между Бога и природата съществува известно отношение.(134, с. 197)

 

Първоначално светът е бил създаден от едно малко житно зрънце, което и мравка е могла да носи. Днес обаче светът е станал толкова голям, че и ангелите не могат да го носят. В течение на вековете от това житно зърно са могли да произлязат цели светове. Това показва, че е станало размножаване на живата материя, която се съдържа в житното зърно. Всяко нещо съдържа освен жива материя (способна да се развива) още и груба, инертна материя, която представя спящи, паднали същества. Те чакат времето си да се събудят, да започнат да се развиват. Следователно една от задачите на всеки човек е да събуди тази инертна материя в себе си, да я обработи, да я организира, да стане годна за съзнателен живот. Тази инертна материя се среща и в най-малките песъчинки, които хората подритват, без да знаят, че в тях се крият същества, които чакат часа на своето пробуждане. Те казват: “Едно време и ние ритахме като вас, но сега се учим да не ритаме.” Това са ред философски разсъждения, които ще ви помогнат дотолкова, доколкото можете да ги приложите в живота си.(44, с. 202)

 

В съвременната химия се говори за атомите на елементите, за пример – за атома на златото, като се счита, че във всички случаи този атом запазва едни и същи свойства. В действителност не е така. Атомът на златото в минералното царство се различава от атома на златото в растенията; последният се различава от атома на златото в животните; най-после атомът на златото в животните се различава от този в кръвта на хората. Имаме четири вида атоми на златото с различни свойства и различни прояви. Колкото по-нагоре се отива, толкова повече се изменят свойствата на един и същ елемент. Съвременните химици казват, че един от най-леките газове е водородът. Те не взимат предвид гъстотата на първичната материя, от която е създаден светът. Тази първична еманация е хиляди пъти по-лека, по-чиста, по-фина от материята на водорода. Затова когато се говори за състоянието на материята, всякога трябва да се изхожда от нейното първично състояние. От тази материя зависи проявата на нашето съзнание. От материята зависят действащите сили в целия космос.(44, с. 209)

 

Любовта е свободен процес. Когато създаваше света, Бог беше абсолютно свободен, никой не Му се налагаше. Той доброволно създаде света. Той даде добри условия на всяко живо същество правилно да расте и да се развива. Като знаете това, вие трябва да използвате тия условия разумно. За тази цел човек трябва да се върне към първичния живот – да види какви условия са предвидени за него и да почне правилно да работи. Той ще намери името си записано в първичния план на живота и ще види отде трябва да започне своята работа. Като ученици всеки от вас трябва да намери плана на своя живот и да го реализира. Щом намерите този план, вие ще придобиете вътрешен мир, вътрешна радост. Да реализирате плана на своя живот, това значи да работите с постоянни величини. Днес повечето хора работят с непостоянни величини, вследствие на което един ден се чувстват добре и мислят, че напредват; на другия ден казват, че не са добри, че не прогресират.(130, с. 38)

 

Когато се казва, че имената ви ще бъдат написани на небето, това означава едно име само, защото всички хора на Земята представляват колективно същество. Следователно, когато се казва, че името на някой човек е написано на небето, този човек представлява сбор от разумни същества, които са завършили своето развитие. Те образуват един човек, едно колективно същество с високо съзнание. Името на това същество е написано на небето. Казват за Христос, че около Него имало 144 000 душй, които заедно съставлявали едно цяло. И тъй, на небето не може да се напише името само на един човек. Зад него непременно трябва да стоят много още разумни същества, с които той да състави едно цяло. Ако някой мисли, че името му е написано на небето, нека каже кои са неговите приятели там. Ако някой твърди, че познава света, нека каже откъде е черпил това знание. Преди всичко знанието не е измислено от човека. Всички научни теории са съществували преди хиляди години, което показва, че хиляди умове преди нас са мислили в същото направление и по същите въпроси. Когато Бог създал света, Той имал Своя теория, която впоследствие мнозина учени искали да открият. Който е мислил по въпроса за създаването на света, той все имал някаква теория, по-близо или по-далеч от Истината…

 

… Всяка теория е по-близо или по-далеч от Истината в зависимост от степента на съзнанието на един или друг учен. Вие поддържате някой учен, признавате го за авторитет, обаче авторитетът на един учен зависи от това, доколко той живее в космическото съзнание. Ако той разглежда явленията от гледището на космическото съзнание, той може да се признае за учен; ако разглежда явленията от гледището на обикновеното съзнание, той е обикновен учен, който е събрал факти, изучил ги е от външната им страна, без да разбере техния дълбок, вътрешен смисъл.(86, с. 104 и 39)

 

Сега аз ви давам ония основни философски положения, които трябва да приложите в живота си. Светът е създаден по известни закони, които говорят за съществуването на едно разумно съзнание в него. Това съзнание е колективно, вследствие на което едни-други си влияят – висшите влияят на низшите.(140, с. 139)

 

Всички недоразумения, нещастия и мъчнотии произтичат от неразбиране на живота. Съвременните хора се стремят към щастие, а въпреки това водят един неестествен живот, който не е съгласен с великите закони на битието. Бог е създал света, за да се учат хората, а не да бъдат щастливи. Задачата на човека е да се учи, да разрешава противоречията на живота правилно и да бъде доволен и благодарен за всичко, което му е дадено. Който разбира живота, той еднакво благодари и за сиромашията, и за богатството; той еднакво благодари и когато е здрав, и когато е болен. Същевременно човек трябва да работи при всички положения на живота – и като богат, и като сиромах; и като учен, и като невежа. Да работиш, това е естественото положение на живота. Учеността, богатството, силата – това са резултати на работата.(145, с. 147)

 

Някой казва: “Бог е създал света за забавление.” Не, светът, в който Бог живее, не може да бъде за забавление. Когато Бог е създал света, Той е носил човека в ума Си, в сърцето Си, в душата Си и в Духа Си. Щом е така, човек трябва да гледа на създаването на света като на свещен акт и да е готов на всякакви жертви заради своя Създател. При това положение са изключени всички съмнения и противоречия в живота на човека. Ако Бог не е носил човека в ума Си, той не би дошъл в света. Следователно нашето съществуване е доказателство за съществуването на Бога.(108, с. 185)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...