Jump to content

22. Приказки и басни: Правосъдие; Великият майстор и щурецът


Recommended Posts

22. ПРИКАЗКИ И БАСНИ

(В. «Братство», бр. 184, 11.IV.1937г.)

ПРАВОСЪДИЕ

(стара приказка)

Лисицата и котката имали да делят парче сирене.

Слушай рекла котката, аз нямам доверие в тебе, ти сигурно ще ме излъжеш. Ако обичаш, нека да го дадем да го раздели Лъвът най-силният. Той разбира тия работи.

Лисицата направила кисела муцуна, но понеже сиренето било у котката съгласила се.

, Намерили лъва и му изложили работата.

Това е лесна работа рекъл той. Добре сте сторили, че сте дошли това тъкмо най-много ми приляга да въздавам справедливост.

Опасал той престилката, турил везните, проверил ги грижливо, а след това взел сиренето, разделил го на две части и го турил от двете страни. Едното натегнало. Той отхапал от него. Сега другото натегнало. Той отхапал и от него. Лисицата и котката търпеливо гледали. А парчетата на сиренето ставали все по-малки. Като разбрали накъде отива работата, котката взела жално да се моли:

Не може ли и така да ни ги дадете, да не са толкова точни?

Не може отсякъл лъвът. Това е правосъдие, справедливост! Имайте предвид, че недоволните подлежат на наказание и тъй ги изгледал, че те забравили сиренето и хукнали да бягат.

ВЕЛИКИЯТ МАЙСТОР И ЩУРЕЦЪТ

Велик майстор оградил със стена огромна една градина. И като завършил знаменитото си дело, той застанал доволен насред и започнал да я оглежда с радост.

След малко пред него се оперил един щурец и започнал да му нарежда:

Голяма е стената ти, но знаеш ли, че тя съвсем не е съвършена, тя има дупки?

Усмихнал се великият майстор.

Зная рекъл той, ако нямаше тия дупки, ти не би могъл да минеш през нея и се явиш пред мене.

Привидните погрешки на висшите същества са условия или възможности, за да можем ние да се приближим при тях.

Л. Лулчев

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...