Jump to content

174. НА ИЗГРЕВА БЯХА ОБРАЗИ ВСЕВЪЗМОЖНИ И НЕВЪЗМОЖНИ


Recommended Posts

174. НА ИЗГРЕВА БЯХА ОБРАЗИ ВСЕВЪЗМОЖНИ И 

НЕВЪЗМОЖНИ

Вергилий Кръстев: Сега чета от бележките друг случай. На два пъти Учителят изпя „Отче наш". Тогава нямаше кой да я запише. Беше един мотив, една молитва към Бога. Кога беше това нещо? Какъв беше случаят?

Елена Андреева: Абе дойдохме един път на клас и говореше по някакъв въпрос. Стана въпрос за „Добрата молитва" в течение на говора на Учителя, защото ние не водехме разговор. Той държеше беседа и говореше. И вдъхнови се и каза: „Ще ви изпея „Отче наш""- и я изпя от край до край.

В.К.: Нямаше кой да я запише.

Е.А.: Нямаше кой да я запише, нямаше магнетофони.

В.К.: След това друг път пял ли я е?

Е.А.: Още един път го направи пак на клас.

В.К.: И какво представляваше тази песен като мелодия?

Е.А.: Е малко приличаше така като на църковни мотиви, както е в „Отче наш", както я пеят в църквата, някои други мотиви бяха, не мога да ти кажа. Аз нямам музикално образование никак и съм сиромашка в музиката.

В.К.: А иначе като усещане?

Е.А.: Беше нещо много приятно. Нещо така пълнеше ми душата на мене. Така и сега имам спомен, че Учителят е изпял молитвата без да имам така нещо, да кажа повече. Но спомен за мелодията, за начина по който я изпя за това вдъхновено нещо, което и аз преживях.

В.К.: Сега тия неща са спомен вече.

В.К.: Когато Учителят изпя „Странник съм в този свят". Ами за тази песен.

Е.А.: Бяхме на Бивака. Учителят беше седнал, така мисля, където си седеше към камъка. Нали имаше един камък, на който сядаше. И приказваше с приятелите и така, когато започна да пее, ние всички се приближихме да Го слушаме. Учителят пее. И изпя песента с такава дълбочина и чувство, с такова нещо, че разбираш ли, аз лично бях изтръпнала от напрежение. Не мога да кажа защо, но такова напрежение усетих от Учителя вътрешно, за да изрази, че е самотен, че няма никой, че не Го разбират, че почувствах една скръб за Учителя, една бедност за нас.

В.К.: На тази песен е записан само текста.

Е.А.: А, не мелодия има. Записана е.

В.К.: Записана е. Аз също съм сиромах, не съм музикант.

Е.А.: Виж, записана е. Аз песните си ги знам, тези които сме си ги пели в клас, но иначе не можех да се науча да свиря на инструмент. Имам друга служба - да стенографирам.

В.К.: Ние говорихме за песента „Странник съм в този свят".

Е.А.: За песента.

В.К.: Значи тази песен е записана?

Е.А.: Записана е, да и я знаят приятелите, научиха я и мнозина я знаят.

В.К.: Чета: На Рила, обикновено към 4-5 часа след обед пиехме чай. Учителят идваше при нас, говореше с нас стенографките. Кога Той идваше?

Е.А.: Учителят в тази година 1936 год., когато го удариха, ние бяхме на една площадка, на една плоскост с Него. Савка имаше една палатка близо до Учителя. А аз и Паша бяхме в моята палатка, заедно двете. Две легла имахме двете и бяхме заедно двете. Нямаше други хора при нас, тази година, защото Учителят не беше добре, имаше нужда от грижи. И Той прие това положение и аз в това време се грижех за храната на Учителя, готвех, приготовлявах всичко. Така се нареди, защото Савка не беше много сръчна, Паша - нали милата не беше добре. После аз бях здраво момиче, можех да правя много работи и затова го правех. Естествено, пък ми е било мило. Сега за мене Учителят не беше кой да е и затова.

В.К.: Това бе в 1936 год. А иначе през другите години?

Е.А.: След това Той се качи горе на по-високото, където е сега палатката My.

В.К.: Обикновено към 4-5 часа Учителят пиеше чай.

Е.А.: И в София пиеше чай.

В.К.: Какъв чай пиеше?

Е.А.: Китайски, английски. Хубави чайове пиеше.

В.К.: По колко чая пиеше?

Е.А.: Вечер не. Когато пиеше чай след обед, чай пиеше. Защото обядвал е и нали човек има нужда след това да поеме.

В.К.: Сега този чай Той ли си го правеше или Му го поднасяха?

Е.А.: Е виж на Рила поднасяхме го. А пък в София, Той си вареше чая.

В.К.: Сега те Му донасяха приятелите чай от чужбина.

Е.А.: Даже някога е казвал на приятели, които Му са близки, на които може да каже: „Пък вземете един хубав чай. Донесете един хубав чай".

В.К.: Той сутрин какво закусваше?

Е.А.: Сутрин закусваше най-често хляб, сирене или с кашкавал. Масло не съм Го видяла много да яде. Намазвал е, мазал е с масло.

В.К.: Ядеше ли много?

Е.А.: А-а не, никак. Много, много умерено ядеше, бавно ядеше и сладко ядеше. Разбираш ли? Така ядеше, като човек, който е гладен. Това ми е правило впечатление, че Той ядеше с Любов. Така, виждаш един човек, който яде така със сладост. Със сладост яде.

В.К.: Това е сутрин. На обед?

Е.А.: На обед - супа. Вечер беше от това.

В.К.: Вечер, Той ли си правеше вечерята? Или Му поднасяха? Вечерно време как ставаше?

Е.А.: Някога Му носеха. Много често Му носеха храни. Той не можеше да ги изяде и ги раздаваше. И Той веднъж пред мене каза: „Учителю, Учителю, ама Учителят не може да яде много".

В.К.: Друг случай чета. Асен Арнаудов е четял на Учителя любовните си писма. Е как така?

Е.А.: Има братя, които Учителя взимаха като баща. Доверяваха се на Учителя и Му четяха писмата си.

В.К.: Учителят какво, слуша.

Е.А.: Ами слуша и им даваше съвети. Ама те не загазваха тогава. Щото Той ще им каже такъв съвет. Асен ще каже: „Учителю, ще доведа момичето, пък Ти от прозореца ще го видиш за да ми кажеш после за него".

В.К.: Значи такива случаи има. Той два пъти се е женил Асен Арнаудов.

Е.А.: Два пъти, да.

В.К.: И два пъти не сполучил.

Е.А.: Е, защото не е трябвало да се жени.

В.К.: Сега един друг случай, за нашия приятел Никола Антов. Антов ме удари пет пъти.

Е.А.: Да.

В.К.: Е, защо те би?

Е.А.: Би ме с колец от палатка, на Изгрева, под къщата на Борис Николов.

В.К.: Е, защо те бие, нещо беше говорила по негов адрес или нещо...

Е.А.: Бях казала, той беше говорил за мене, че не знам какво, била съм не знам каква, пък аз казах: „Пък той ли ще ме критикува, който има две официални жени". И затова. Сега да си кажа правото. Точно.

В.К.: И той чул сега, че има две официални жени.

Е.А.: Не, защото официално имаше две жени. Една жена на Изгрева и една вкъщи.

В.К.: Женен ли беше?

Е.А.: За едната беше женен, а за другата, живееше с нея на Изгрева.

В.К.: Големи работи стават на Изгрева. Значи две жени си има, една тука, една там.

Е.А.: Да, бе брате. Не, понеже беше за мене говорил. Понеже нали имах тая връзка с Лулчев за тая връзка. Аз толкова данък съм платила, че поляната Учителят ми каза: „Кажи му на Лулчев да не се събират на поляната!" Много пъти ми е казвал, както ми каза за портретите. Много пъти ми е казал: „Кажи на Лулчев това, кажи на Лулчев онова".

В.К.: Да не се събират.

Е.А.: Да.

В.К.: Значи беше недоволен?

Е.А.: За несъбирането не ми казал, а да не се събират на братската поляна. А където искат другаде да се събират. Те се събираха в една къща, долу имаше една не полуструтена, но недовършена и там се събираха.

В.К.: И колко години там караха?

Е.А.: Ами доста години.

В.К.: И какво беше отношението на другите приятели към тая група?.

Е.А.: Отрицателно.

В.К.: Значи гледаха, че Учителят търпи.

Е.А.: Е търпи и те търпят.

В.К.: А си идваха на Паневритмия, на всички неща.

Е.А.: Идваха, да. Но Учителят не беше доволен от това, че в Неговата работа се месят, щото той взима Неговата работа. Той учи.

В.К.: И Неговите хора.

Е.А.: А и Неговите хора. От това не беше доволен Учителят.

В.К.: След заминаването на Учителя имаш ли такива други опити?

Е.А.: Не, нямаше.

В.К.: В Школата да правят Школа.

Е.А.: Не, нямаше. Е, имаше едни други така да си приказват, ама така както той го прави, не. Нямаше. Той го правеше малко така демонстративно.

В.К.: Защо го правеше, да дразни Учителя или?

Е.А.: Не знам. Не да дразни Учителя, но да се изяви, да се покаже, че е нещо.

В.К.: Много трудна работа.

Е.А.: Не, много ръбат човек беше. Ръбат. Така с много ръбове. Не е гладък.

В.К.: Значи Вие от него знаехте, че има два дневника, един официален, а другият личен, за разговорите с Учителя. Който не се знае къде е. Преди години, когато излезе в списание „Отечество" част от дневника на Лулчев. Вие го четохте. И какво беше Вашето мнение по тоя въпрос? Като го четохте на времето? Помните ли?

Е.А.: Абе имаше много неверни неща. Имаше пресилени работи, не беше така както аз го знам.

В.К.: А той дали беше точен и верен с дневника му?

Е.А.: А, това не мога да знам.

В.К.: Защото по това време доста се говори по този дневник.

Е.А.: Много, да. Сега на филм дневника излязъл.

В.К.: Може да е излязъл, но аз не съм го виждал. Абе друго е интересно, че той си пише дневник. Заради този дневник си заминава, го осъждат.

Е.А.: Да.

В.К.: Пише си дневника, за този дневник го осъждат. Помня Невена Неделчева разправяше един случай. Отишла при Учителя и Учителят казал: „Той нали пишеше дневник, сега нека дневника да го спаси". И заради дневника му го осъждат. Кара-вара минаха 30-40 години, тия - комунистите му изкараха дневника, изфабрикуваха го. Интересно беше го написал, заради него го убиха, понеже разкриха връзките му с Царя и т.н. Но кара-вара 40 години го отпечатаха.

Е.А.: Дневника му.

В.К.: Да.

Е.А.: Този, официалния, да.

В.К.: За да се хвърли петно на Учителя.

Е.А.: На Учителя, да. Ама виж сега, това е ударът срещу Учителя.

В.К.: И след други 40 години пък, ако извадят другия дневник.

Е.А.: И той няма да е такъв. Не знам сега. Не го знам. Трябва да ти кажа многолик човек беше. Аз не мога да кажа.

В.К.: Сега вашият роман вие го приключихте, нали? Описахте ли подробностите такива каквито са.

Е.А.: Е подробности много не съм описал, но съм описала всичко, което се отнасяше за нашите отношения. Всичко описах, защото не искам да лъжа. И Учителят ми каза: „Нито ще прибавиш, нито ще отнемеш". Постарах се доколкото можах, да го направя така.

В.К.: Аз имам една молба към вас. Молбата ми е следната. Аз още не съм ви чел дневника. Романът си е роман - пътят на две души си е път на две души. За тях не спорим, но цялата тая работа аз искам накрая да излезне, да не се опетни Учителят.

Е.А.: И аз не искам.

В.К.: И да се види къде е мястото на Учителя и къде е мястото на ученика, и къде е мястото на непослушанието на ученика. Тия три неща искам от вас. Искам от цялата тая работа тия три позиции, нали.

Е.А.: Е може това да се види.

В.К.: Значи така както сте го написали това може да се види.

Е.А.: Ами ще се види разбира се.

В.К.: Сега аз имам една молба, понеже ние с вас работим толкова години, аз искам да го прочета.

Е.А.: Дневника?

В.К.: За да ви запитам впоследствие за някои неща за допълнение, при положение, че разрешите.

Е.А.: Е сигурно ще има въпроси да ми задавате.

В.К.: Защото виждате така, аз съм най-в течение на тия неща, защото работиме по тия неща и толкова неща сте ми разказали, за да мога да ви запитам, нали, за да се доизяснят някои неща.

Е.А.: Добре, за история.

В.К.: Да, за история. Това нещо не е предназначено за това поколение.

Е.А.: Аз съм си отчела моето отношение към себе си и моята грешка към Учителя, така, че не се страхувам от това. Грешила съм, толкоз.

В.К.: Значи на тоя етап ние приключваме така. На следващият етап, нали ще можеме при положение, че вие ми връчите дневника и романа си, готов съм да прегледам, аз ще си отбележа по страници и след това ще ви запитам, за да могат да се изяснят някои неща.

Е.А.: Добре, ще ти дам и дневника. Толкоз, да ти кажа правото не зачитам личността си като святост. Тая моя личност не можа да бъде ученическа. Каквото е било, било.

В.К.: Сега друго нещо, което искам впоследствие да ми дадете е „Образът на Учителя" за да го прочета и сетне да направя някои запитвания, за да може да се доизяснят.

Е.А.: Това ще го направя след това, защото много ми е натрупано. С туй момиче, което сега спи тук да мине цялата тази работа. И после ще съм вече сама. Защото при мен ще бъде всичко.

В.К.: Така ли?

Е.А.: Ами няма къде тя да спи и нощува при мен.

В.К.: Боже Господи! И с това ли ви натовариха?

Е.А.: Да, ами помоли ме. Няма къде да спи.

В.К.: Няма къде да бъде прието това момиче, което идва от Италия на гости тук? Е. А.: Няма майка. Ами майка няма тя. Майка й е невъзможна.

В.К.: Добре де, тя няма ли къде да го покани там?

Е.А.: Е там има едно таванско помещение, където е. При баща й не може. Той баща й и услужва сега, защото иска може би да й помогне, ако може да се ожени, ама въпросът е сложен.

В.К.: Да.

Е.А.: Не мога да й откажа, защото е въпрос за живот и любов, и брак.

В.К.: Ясно, да. И вие сте се натоварили много.

Е.А.: Е, товарят, който може носи. Не товарят, който не носи.

В.К.: Добре, че на тоя етап ние приключихме.

Е.А.: Добре, свършихме.

В.К.: И да благодарим на Бога, че въпреки големите съпротивления, затруднения, нали приключихме. Е, това бяха неща от преди 20 години, които съм записал.

Е.А.: Е, хубаво. Аз ценя това, че ти желаеш да възстановиш известни истини и да ги запазиш за Делото, не за друго.

В.К.: Важното е, че на тоя етап ние приключихме. Чаках 20 години и най-накрая успяхме полека, полека. Остават сега другите неща, които вече са технически неща и които полека, полека ще ги оправим. Сега да си приготвя нещата, защото момичето вероятно пак ще дойде при вас.

Е.А.: Не, тя ще дойде сега пак.

В.К.: Тя чака аз да се махна. И като види, че минавам покрай тях, веднага ще дойде при теб.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...