Jump to content

3.19. Брат Ради и Патриарх Евтимий


Recommended Posts

19. Брат Ради и Патриарх Евтимий

Сега ще ви разкажа за градинаря на Изгрева - брат Ради. Той беше родом от Ямбол и разбира се, при събори, или при някакви други празници, той е идвал в София и на Изгрева. Но винаги, когато идва на Изгрева, навлиза в градината и така, разглежда насажденията и овощните дръвчета и зеленчуци. Там имаше и ягоди и лехи. Един ден Учителят го пита: „Вие какво работите?" „Градинар съм, Учителю, в Ямбол." „Можете вие и тука да останете". Нашият брат, нашият приятел не е разбрал, че Учителят го кани да остане на Изгрева.

 

Той постоял малко - ден, два, три и заминава обратно за Ямбол. При следващ път когато идва, след година ли, две - пак в градината отива той, обикаля и Учителят пак отива при него и му казва: „Вие като сте градинар, пък можете да останете и тука!" „Ама как, Учителю, тук на Изгрева?" „Ами да, тука." Разбира се, нашият приятел, нашият брат се връща веднага в Ямбол. Там имал той дъщеря, съпругата му била починала и оставил там стотици килограми картофи и казал на дъщеря си: „Разправи се с тях, разпродай ги така, аз вече ви оставям. В София ще отида". И така, до края на живота си, той беше на Изгрева градинар. Някой ще каже: е градинар, обикновен човек. Да, според нашата преценка, според нашия поглед, така бихме казали. Но какво се случило един ден. Той скромно, с раничката и с дълга брада беше той, с раницата тръгва в София и на улицата го среща един гражданин, и му казва: „Извинете, аз съм художник-скулптор и ви моля, ако обичате, заповядайте в моето ателие, искам да направя статуя, вие да ми позирате." А нашият брат го пита: „Кого имате предвид Вие, да бъда аз, нали така, да позирам?" Казва му: „За Патриарх Евтимий". Нашият брат се изненадва: „Извинете, с такива работи не се занимавам и не мога да дойда. Довиждане". „Довиждане". Идва на Изгрева и разказва случая на Учителя, срещата с този художник-скулптор. Учителят го пита: „Ти какво му каза?" „Аз, извинете, с тия работи не се занимавам, и така се разделихме." „Не си направил добре", казал Учителят на нашия брат. „Той е бил твой ученик в Търново, ти, когато си бил патриарх Евтимий в Търново и той сега те е познал, и затова иска да направи паметник на тебе. Върви, съгласи се да го направи." И паметникът днес, който е на „Патриарх Евтимий" и „Граф Игнатиев" за Патриарх Евтимий е позирал нашият брат Ради.

 

Една необикновена история, за едно необикновено прераждане и за един още по-необикновен и чист образ - Дядо Ради.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...