Jump to content

5.15. Голямата заблуда


Recommended Posts

15. Голямата заблуда

Аз със сестра ми Люба за пореден път отидохме в Мърчаево. Учителят с Братството беше излязъл на екскурзия. В дома Темелков заварихме само брат Боян Боев. Той имаше болен крак, куцаше, подпираше се с бастун и трудно можеше да се изкачи по върховете. „Брат Боев, къде е Учителят?" „Учителят е на връх Острец, на екскурзия." А това беше по средата на месец август 1944 г. "Знеш ли, брат Боев, че партизаните ще дойдат, ще дойдат комунистите на власт?" „Разбира се, че знаем. Нека дойдат - не е лошо." „Брат Боев, ти знаеш ли какво ще стане с Братството тогава? Ще ни унищожат." Брат Боев клати с глава: „Ами, ами. Няма, няма." Ние му казваме отново, че комунистите ще дойдат и ще ни пометат от лицето на земята, а той казва: „Няма, няма." Гледаме го и се чудим, защо е толкова уверен. Заблуда ли е това, или нещо друго? След малко Боев продължава: „Учителят казва и говори за комунизма. Учителят е за комунистите!" Тръгнахме пеша на екскурзия на Витоша и намерихме Братството на хижа Острец. Мина известно време и Учителят отговори на двете ни на нашите въпроси. А това аз го разказах и се отнасяше за бурята, която трябваше да дойде, и мътилката, която трябваше да изтече, за да се появи накрая бистра водица. Брат Боев дочака и доживя процеса срещу Братството и унищожението на Братството. Веднъж го запитахме, дали си спомня какво ни каза за комунистите в Мърчаево. Той отговори: „Голяма заблуда, голяма заблуда!"

 

За голямата заблуда също се заплаща с висока цена. Заплати се с разочарованието на едно цяло поколение, което бе целувало ръка на Учителя. Те бяха подложени на изпит и всеки защитаваше пред себе си и пред Учителя цената на заблудата, и верността към делото на Учителя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...