Jump to content

ПОЕМИ ЗА ЕДНО СЪРЦЕ - G.N.


Recommended Posts

Georg Nordmann

ПОЕМИ ЗА ЕДНО СЪРЦЕ

БИСЕРЪТ

Когато сме млади, богати и силни, ние препускаме безгрижно с конете по широките друмища и раздаваме щедро бисерите на своето богатство.

Когато сме млади и безгрижни, ние изпяваме песните на сърцето си пред очите на своята любима.

Като запратени стрели изминаваме своя път, и животът ни отлита като утринните часове, когато малките облачета се къпят в радостта на изгряващия ден.

Отлитат дните, отлитат бисерите на душата ни, отлитат изпетите песни.

Какво ще подарим на Великата Обич, когато тя ще ни подири с тихите си стъпки? Нито едно бисерче не ни е останало за тоя час. Нито една песен за това безмълвно тържество!

Но тогава Той ще протегне ръка и ще вземе, вместо драгоценен бисер, сълзата, която ще отроним от окото си. Той ще я приеме като дар от едно сърце, в което са останали само мълчаливи жалби.

За Великата Обич, която ще ни посети, тая сълза на огорченото сърце е най-скъпия дар!

ОЧИТЕ

Понякога светът изчезва в зениците на две очи, които носят обич.

Тая нощ е имало гръмотевици и планината е потръпвала от страшния грохот на бурята, но аз не разбрах това, защото пред мене стоеше споменът за две очи, които ме погледнаха с небесна обич.

На утринта видях, как ураганът е изтръгнал корените на огромните дървета и е отвлякъл стадата на бедните пастири, но аз нищо не чух, защото сънувах, че зениците на две чисти очи ме люлееха в люлката на своята любов.

Ако срещна тия зеници, които ми донесоха поздрав от вечността, в часа, когато съм заграден от врагове, аз ще отпусна ръце и ще потъна в техния неземен зов - нека кинжалите на враговете се напият от кръвта ми, аз няма да усетя тяхната стръв и болката на моите рани.

Очите, през които гледа любовта на Великия, знаят повече от мъдреците.

СРEДНОЩНИЯТ ГОСТЕНИН

Тази нощ някой похлопа на моята порта.

„Стани и посрещни скъпия гостенин" - рече моето сърце.

Аз станах, отворих вратата и спрях на прага. Нямаше никой. Нощта бе тиха. На небето грееха едри брилянти. От тоя дълбок купол идваха талазите на великата и безмълвна радост.

Аз не попитах кой хлопа, а смирено се поклоних на великия гостенин. Седнах на прага на отворената врата и оставих сърцето си свободно да се разговаря с безмълвното величие на тоя час.

„Добре че дойде, добре че ме посети най-после" - шепнеше сърцето ми в хладната нощ.

Сълзите, които бавно се стичаха по лицето ми, бяха сълзи на непозната радост.

ПОСЛЕДНИЯТ ЛИСТ

Ще паднат листата - жълти и посърнали - на мократа земя. Градината тъжно ще мълчи.

Това ли са листата, с които си играеше пролетният вятър? Те ли шумяха заедно с песните на скрития славей?

И нашата пролет ще премине, ще отлетят птиците и в градината ще легне есенно мълчание.

Ще остане будно и неповехнало само едно сърце.

Дали ще го познаят тия, които слушаха неговите песни? Когато то ще прати своя сетен вик в нощта, ще каже ли някой:

„Ето викът на сърцето, което огласяше песните на вечността."

Хората забравят, но в тоя час едничък Вечно Будният ще каже:

„Ето сърцето, което ме познаваше!"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...