Jump to content

ВНУШЕНИЕТО / ВОЛЯТА БОЖИЯ - неизпълнение / ВОЛЯТА - отслабена / ВЯРАТА - изгубена


Recommended Posts

ВНУШЕНИЕТО

 

Не всичко, което минава през човека, е негово. Има чужди състояния, на които той се натъква. 109-208

 

Един от чиновниците в едно учреждение, като отивал на работа, още на първия етаж го срещнал един от другарите му със следните думи: Как си, приятелю? - Добре съм. - Не ми се виждаш добре. Той продължил да се качва нагоре, но на втория етаж го посрещнал вторият му другар и казал: Как си? Виждаш ми се малко пожълтял. - Добре съм, нищо не ми е. На третия етаж го посрещнал третият другар и го запитал: Да не си болен? Виждаш ми се слаб и измъчен. - Нищо не ми е. Той казал на другарите си, че е здрав, но тяхната мисъл започнала да работи в него. Докато се качвал на четвъртия етаж, той взел вече да се чувства слаб, немощен. И на този етаж го посрещнал четвъртият му другар, който дал вид, че се учудва на неговата слабост. Това било вече достатъчно да се убеди, че наистина е болен. Като влязъл в стаята си, той решил да отиде при началника и да го помоли за десетдневен отпуск по болест. Началникът му дал отпуск, но всичката негова работа възложил на четиримата му другари, за тяхната необмислена шега. 21-203

 

Законът на внушението работи единично... Има мисли, които действат върху задната част на главата ви. Вие трябва да се освободите от тях. Някои мисли действат по наследство върху стомаха ви и вие слушате нещо постоянно да ви казва: „Хляб, ядене!" Вие се поддавате на това внушение и постоянно мислите за ядене. Не, не е време сега за ядене. Тази мисъл иде отдолу, тя е наследствена. Други мисли идат чрез внушение от под лъжичката. Те са по-благородни внушения. Трети мисли идат от предната част на главата. Те не са опасни. По някой път идат внушения от слепите очи. Тогава ще почувствате силно притискане на главата. Сега именно трябва да знаете да трансформирате вашите енергии и да ги прекарате нагоре към предната част на главата си, към разумната част на мозъка. 76.11-22

 

Отивате при един човек и му казвате, че е заразен от туберкулоза. Той веднага побледнява, уплашва се и започва да плаче. 79-97

 

Някои хора лесно се поддават на внушение. Запример: минавате край един познат и му казвате: „Защо са пожълтели очите ти? Да не си болен?" - „Не съм болен." Той казва, че не е болен, но не се минават два деня и заболява. Сега трябва да изправите погрешката си. Идете при същия човек и му кажете, че е по-добре, че очите му са чисти, светли. Щом чуе тия ободрителни думи, той ще стане от леглото си и след два-три деня ще отиде на работа. 63-6

 

Несъзнателният човек се поддава лесно на чуждо влияние, на внушения. Достатъчно е да дойде при него някой човек с по-силна мисъл, за да го постави в магнетичен или хипнотичен сън и да му предаде своите желания. Като се събуди от сън, той не помни нищо, но чуждата мисъл е проникнала в подсъзнанието му и работи там до деня, в който трябва да реализира чуждото желание. Той чувства в себе си силен импулс да направи нещо и пристъпва към реализирането точно така, както му е внушено. Защо върши това, сам не знае, но се поддава на своя вътрешен подтик. Човек не подозира, че мислите и чувствата му са преплетени с мислите и чувствата на други същества и при известни условия той върши това, което някога му е било внушено. 82-301

 

Помагайте на ближните си, и тях освобождавайте от чужди влияния, от внушенията, под които те съзнателно или несъзнателно попадат. Ако срещнете човек, който се оплаква, че страда от някаква болест, спрете се малко при него, поговорете му, че тази болест е чужда, натрапена му по някакъв външен, изкуствен начин. Кажете му, че трябва да държи в ума си положителна мисъл и да не се поддава на тази болка. С мисълта си човек може да се лекува. Ако не помогнете на своя ближен и по този начин не платите дълга си, ще знаете, че неговото болезнено състояние ще се прехвърли върху вас. Ако не помагате на ближните си и не влизате в положението им, вие ще се намерите в по-тежко положение от тяхното. 52-105

 

Може да направите следния опит. Нека най-здравият от вас излиза всяка вечер, една седмица наред, при залез Слънце и да си казва: „Аз ще се разболея!" Друг пък, който е малко болен, да става рано и да излиза вън, в продължение на една седмица, когато слънцето изгрява и да казва: „Аз ще оздравея, аз ще бъда здрав!" И след една седмица проверете как са подействали сутринните и вечерните сили върху двата индивида. 76.4-81

 

Започва някой да си представя, че ще се разболее, че ще осиромашее и пада духом. - Според мене, това именно е глупава работа. Защо трябва да си представяте такива работи, когато човек е създаден нито болен, нито сиромах? Че се е разболял или че е осиромашал, причината за това е той сам. 79-118

 

Какво придобива човек запример, ако изучи свойствата на холерните бацили? Като ги изучава, той търси начин да се предпази от тях и ако е заболял, да знае как да се лекува. Една опасност има при това изучаване: в ума на човека се задържат различни впечатления от опасните бацили и трябва да мине известно време, докато се освободи от тях. 82-136

 

Съвременните хора носят бастони, но с това стават инвалиди. Вземете например някой стар човек, който носи тояга и се подпира на нея. Докато той не е започнал да носи тояга, все още уповава на краката си, на силите си. В който ден той вземе тояга в ръка, силите му го напущат. И ще видите, че този човек от ден на ден отпада, защото вече няма вяра в себе си. Той си самовнушава, че старостта го е налегнала, вследствие на което губи и последните си сили. 45-61

 

Един виден американски лекар проучвал болестите, от които страдали съвременните хора, и намерил, че са толкова разнообразни, с разни вариации за всеки болен, че се принудил най-после да ги класифицира с името „своеобразните болести на съвременния век". Дохожда при него един богат търговец от Ню Йорк, който страдал силно от крак. Той се показвал на много лекари, но никой не могъл да му помогне. Преглеждали го с рентгенов апарат, обаче нищо не намерили в крака му. Външно кракът бил съвършено здрав, но болката била нетърпима. Когато се явява при този виден американски лекар, който лекувал повече по природен начин, той го запитал: „Спомняш ли си преди 5-10 години най-много да си виждал някой човек със счупен крак? Можеш ли да се спомниш подобна картина от своя живот?" Търговецът, като си помислил малко, спомнил си следния случай. Веднъж отивал към главната гара на Ню Йорк и там видял един човек, на когото кракът току-що бил счупен, и силна струя кръв текла от него. Това му направило силно впечатление, но той скоро забравил този случай. Струвало му се е, че образът на този човек съвършено се е изгладил от паметта му. Тогава лекарят обяснил болката в крака му именно с този спомен, който по закона на самовнушението е действал в неговото подсъзнание и сега изпъква в съзнанието му като действителен факт: той усещал болка като на счупен крак. Сега, по обратен път, той ще трябва пак чрез самовнушение да изхвърли този образ от подсъзнанието си. И действително, този болен успял да се излекува по начина, който американският лекар му препоръчал. Ако болката на крака му се беше продължила дълго време, лекарите биха прибягнали до отрязване на крака. 11-192

 

Освобождавайте се от внушенията, колкото и да е мъчно това. Някой казва: „Мъчно, тежко ми е нещо, не зная де е причината." Скръбта не е негова, той е възприел скръбта на своя приятел и си внушава, че е негова. Приятелят му е търговец, изгубил голяма сума и скърби; или жена му и децата му са умрели и той още повече скърби. Като приятели, те са свързани и единият възприема скръбта на другия. Първият страда, без да знае причината на страданието... Днес 90% от страданията, които хората преживяват, са чужди; само 10% са техни... Като знае тоя закон, човек може да се лекува. Как ще се лекува? Като се свърже със здрави и добри хора, които го обичат. Достатъчно е те да отправят мисълта и доброто си желание към него, за да оздравее той в скоро време. 70-27

 

Представете си, че някой ви счита за груб човек. Ако се поддадете на неговото внушение, зле ще си въздействате. За тази цел вие веднага трябва да му се противопоставите мислено с друго някое ваше качество, което да анулира грубостта. Кажете в себе си: Аз мога да бъда милостив и ще бъда милостив. 74-7

 

 

ВОЛЯТА БОЖИЯ - неизпълнение

 

Нека всеки се запита: „Върша ли аз волята Божия?" Това е важно. Като върша волята Божия, аз разполагам с три неща: бързо се движа, разбирам времето и пространството и осмислям живота си. Щом губя движението си, щом не разбирам времето и пространството, щом животът ми губи смисъл, аз съм на крив път. 102-356

 

Защо трябва да изпълняваме волята на Бога? - За да се освободите от своите стари възгледи и стари навици. 102-356

 

Да изпълни човек волята Божия, това значи да обича всички живи същества, които Бог е създал: птици, млекопитаещи, хора, богове и т.н. 62-159

 

Казваш, че познаваш Бога, че изпълняваш Неговата воля, а цял ден роптаеш и мърмориш. Че си болен, мърмориш; че си беден, мърмориш; че имаш деца, които не можеш да отхраниш, пак мърмориш. 102-356

 

Роди ли се у вас желание да направите някакво добро, не отлагайте да го извършите, колкото и каквото да ви струва. Желанието за правене добро е положителна сила, която придава нещо на човека, но не отнима. Щом се роди у вас желание да направите най-малкото добро, направете го. Откажете ли се да го направите, вие ще изпитате малка тъга или известно неразположение. Тази тъга, това неразположение са наказание за вас, че не сте извършили доброто. Който се откаже да извърши най-малкото добро и отхвърли страданието, което е преживял по този случай, той ще се натъкне на някакво нещастие. Няма да мине много време, и той по невнимание ще се подхлъзне и ще строши или ще изкълчи крака си. Това нещастие се дължи на раздвояване на съзнанието в човека. И след това ще вика лекар, ще плаща, ще лежи два-три месеца в легло. Значи, всички нещастия, всички страдания в живота на човека се дължат на нежеланието му да изпълни волята Божия. 73-153

 

 

ВОЛЯТА - отслабена

 

Отслабването на волята е условие за заболяване. 66-87

 

Който диша бързо, има слаба воля. 146-115

 

Без мъчнотии и противодействия, волята на човека отслабва. 146-115

 

Който не се въздържа, ходи по пътя на своята неразумна воля. Днес повечето хора - млади и стари, не се въздържат... Те са баби и дядовци, безволни същества. 65-15

 

Ще кажете: Такава е волята Божия. - Това може да е волята на човека, което показва, че неговата воля не е съгласна с Божията. И понеже не са в съгласие, затова и до днес хората се мъчат. 102-89

 

 

ВЯРАТА - изгубена

 

Страшно е положението на човека, когато изгуби вяра във Великата Разумност на живота. 81-91

 

За оправдаване на своите неуспехи, мнозина казват, че вярата им е отслабнала. - Истинската вяра никога не отслабва. 83-114

 

Когато е здрав, добре разположен, човек казва, че вярва в Бога, в Христа. Обаче, щом се натъкне на някакво изпитание, той се съмнява вече. Каква вяра е тази, която допуща съмнението? 62-70

 

Щом се съмняваш, вярата е слаба. 152-53 Истинската вяра изключва всякакво съмнение. 62-178 Онази вяра, която внася в човека страх и трепет, и която не внася в него истинско разбиране за живота, не е вяра. 102-132

 

Онзи, на когото вярата е слаба, лесно се обезсърчава. 113-315

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

×
×
  • Създай нов...