Jump to content

ОТЛАГАНЕТО / ОТМЪЩЕНИЕТО / ОТРИЦАТЕЛНИТЕ СЪСТОЯНИЯ / ОТСТЪПВАНЕТО / ОТЧАЯНИЕТО


Recommended Posts

ОТЛАГАНЕТО

 

Има нещо в човека, което го кара да отлага. Сам той ли е причина за отлагането? Кога отлага човек? Виждаш на пътя си един лек предмет - листче, камъче - вдигнеш го. Виждаш един тежък предмет - голям камък или дърво. Опитваш се да го вдигнеш, не можеш. Камъкът ти препятства, но казваш: „Трябва да намеря лост, да го махна от пътя си, но де ще търся лост? Кой ще си губи времето? Ще го отмина, дано друг някой се наеме да го вдигне." Днес отложиш нещо, утре - друго, докато един ден си създадеш навик да отлагаш нещата. За да се освободиш от този навик, трябва да намериш лост, с който да вдигнеш камъка. 67-155

 

Обичаш да отлагаш. Дойде ти една добра идея, но казваш: „Не е време сега да я реализирам, ще отложа за по-нататък." Отлагаш ден-два, година-две и когато решиш да я реализираш, нямаш вече условия. Добрите условия са изгубени, не се връщат вече. 67-155

 

 

ОТМЪЩЕНИЕТО

 

Вие не се молите на Господа да му прости, но искате да ви помогне да си отмъстите. 42.13-16

 

Бог казва: „Не си отмъщавайте, защото Мое е отмъщението"! Забрави всичко и върви напред! 126-120

 

 

ОТРИЦАТЕЛНИТЕ СЪСТОЯНИЯ

 

Всички отрицателни състояния на човека се дължат на дисхармонични мисли и чувства. Те съставят една психична, духовна среда, на която човек не може да бъде господар. 102-85

 

На какво се дължат отрицателните състояния у вас? Те се дължат на това, че кръговете на вашето съзнание не са още уравновесени. Няколко часа сте радостни и весели, и след това казвате: „Тежко ми е нещо на душата." - Няма какво да ви е тежко. Трябва да работите върху себе си, да изпитате силата на вашата молитва. Има начин, по който всеки от вас трябва да се научи специфично да се моли. Учителят няма да ви даде наготово тази специфична молитва; всеки сам трябва да я намери. Тази молитва е магическа. Тя е в състояние да превръща неблагородните метали в благородни. Тази молитва е сила Божия. Тя е формула, пред която няма нищо невъзможно. 51-259

 

Отрицателните състояния в човека са излишъци, от които той непременно трябва да се освободи. Лесно се поддава човек на тях, но страшни са последствията им. 50-194

 

Изпадне ли в отрицателни състояния, като малодушие, подозрение, ревност, съмнение, гняв, човек трябва да търси начин да се освободи от тях. Остане ли дълго време с тях, те причиняват органически повреди в тялото му. 81-117

 

Да превръща човек лошите условия на живота си в добри, отрицателните състояния в положителни, това значи да владее силите на Природата. 80-211

 

ОТСТЪПВАНЕТО

 

Някой казва за себе си, че е отстъпчив и лесно решава задачите си. Зависи кога трябва да отстъпва. Човек трябва да бъде разумен, да знае кога да отстъпва и кога да настъпва. Ако настъплението е външно, човек вътрешно трябва да отстъпва. Ако не може да отстъпва, той трябва да държи поне отбранително положение. Христос казва: „Не противи се на злото." Това значи: Когато кармата е назряла и тропа на вратата ти, ако си умен, трябва да отстъпиш. Отстъпиш ли, ще спечелиш; ако не отстъпиш, ще изгубиш. Щом видиш, че си обсаден отвън, искаш или не искаш, ти трябва да отстъпиш. Каже ли някой, че не иска да отстъпи, всичко е свършено с него. Ще каже, че е готов да се самоубие, но не и да отстъпи. С убиване въпросът не се решава. Ония, които са обсадили човека, продължават да го гонят и в другия свят. Обсадно положение съществува и на този, и на онзи свят. 60-194

 

 

ОТЧАЯНИЕТО

 

Видите ли човек със спуснати надолу ръце, с увиснала глава, ще знаете, че той е изпаднал в отчаяние. Този човек трябва да дигне главата и ръцете си нагоре, да се насърчи. 80-148

 

Щом си отчаян, вдигни ръцете си нагоре, изправи се и след 10-15 минути отчаянието ти ще мине. Щом си отчаян, кажи: „Господи, извади ме от това състояние на безумие и ме въведи в закона на свободата, за да мисля правилно." 23-188

 

Един индус описва своя... опитност. Той изпаднал между чужденци, без никаква пара в себе си, без познати, без знание на език и след дълго лутане - гладен и уморен, дошъл най-после до пълно отчаяние. По едно време намислил да се обърне към Христа с молба да му помогне да излезе от това положение. Той си казал: „Господи, ако ми помогнеш да се справя с това положение, обещавам, че ще тръгна в Твоя път." Един ден, като се молел, стаята му се изпълнила с голяма светлина и той чул глас: „Аз дойдох да спася света и се пожертвах за него. Трябва ли сега, при това малко изпитание, в което си изпаднал, да се самоубиваш? Започни да работиш и аз ще ти помагам." След това светлината се изгубила. Като дошъл на себе си от тази опитност, той изпитал голяма радост и решил да изпълни обещанието си, да тръгне след Христа. Думите, които чул от устата на Христа, произвели преврат в душата му. 85-86

 

Ако човек се обезсърчава и отчайва, той не е дошъл още до Божественото знание. 85-87

 

Защо човек се обезсърчава и отчайва? - Защото параходът му не е в изправност. С други думи казано: човек се отчайва или защото има криви разбирания за живота, или защото не е в съгласие със законите на разумната Природа. За да се справите с отчаянието или обезсърчението си, още като станете от сън, явете се пред господарката си - Природата, и кажете: „Каква е волята на моята господарка? Какво мога да направя днес за нея?" 83-241

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

×
×
  • Създай нов...