Jump to content

69. ОТВОДЯЩИЯТ КАНАЛ В ШКОЛАТА


Recommended Posts

69. ОТВОДЯЩИЯТ КАНАЛ В ШКОЛАТА

Вергилий Кръстев: Чувал съм, че като дошли руските войници на Изгрева в салона са давали представление с тяхна комунистическа програма.

Елена Андреева: На тяхната забава, Учителя присъстваше, но Катето ми каза, че след като стана там убийството на представлението на сцената Учителят каза: „Ако не искате, защо седите да гледата тия неща?" Той станал и си отишъл и ние останахме до края, за да не даваме лошо тълкувание, нали, понеже ние сме общество. Ние ако не изслушаме, да не рекат руснаците, че сме против и това. Пък Учителят си отиде, но Той стоя два часа близо. То трая два часа и половина ли, три ли. То беше едно дълго представление, безкрайно. Още беше войната. Тя беше в света и тук на сцената в салона също я видяхме.

За Магдалена мога да кажа, че беше един камък за препъване, дето се вика. Аз най-напред я видях в салона на „Турферайн", значи е било още 1921 год. Както си седиме така всичките, Учителят говореше, към средата на беседата беше. По едно време стана тя, тя беше куцичка и така както се движеше, отиде и се хвърли в краката на Учителя. Казала Му е нещо, аз не чух какво Му е казала. Може би нещо от Словото възпламенена нещо беше. И Той много кротичко и каза: „Стани, стани! Иди си на мястото!" Даже няколко пъти повтори това, и тя се прибра на мястото си, седна, и Той си продължи беседата. Това беше израз на една екзалтация. Сега, ако ти си въодушевен от нещо което Учителят е казал, защо са тези външни неща, все пак това е липса на контрол, нали? Сега, пред цяло събрание, да го правиш така, аз не го разбирам. Това нещо е манифестация някаква, нещо да се покаже. Това беше първото нещо което тя направи и което видях. После ми правеше впечатление, например отиваме на екскурзия. Тя е с копринената рокля, с чадърчето, нищо не носи за ядене и така идва на екскурзия. Ние всички си носим храна, всеки си носи раничка, в мрежа ли, в торбичка ли, все си носи храна. И като седне при Учителя, като сложим на Учителя да яде, ще Му иска от храната. „Дай ми от това, дай ми от това". Даже на ти Му говореше много пъти, редовно Му говореше. Лично на мене това не ми се е нравило. Сега, ако иска храна, можеме и ние да й дадеме, нали. ако каже: „Абе Еленке, носиш ли повечко хляб, аз не съм си взела". Ако имам, даже от което имам, половината ще й дам. Всякога човек като тръгне например носи и малко повече. Тези неща не ми харесваха, казвам Ви и тя много неща искаше. Тя не работеше нищо и искаше.

Тя знаеше много езици. Тя знаеше немски, френски, италиански. А тя е била учителка по немски език в Пловдив, в гимназията. И като се почна, още в новия салон на ул. „Оборище" 14 там като бяхме, значи, ние влязохме в 1923 год. към 1924 год. тя е още в първите години в Братството и в Школата, като говори Учителят тя Му възразяваше, обаждаше се. В клас не, но Му възразяваше така вънка при хранене на маса, говореше на Учителя. Вижте, сега не мога така да възпроизведа как точно е било, но Му говореше неща, за да Го изобличи, говореше Му неща, за да каже че е несправедлив, от тоя род неща говореше. И не знам дали разказах този случай и един път Учителят пред целият клас, в нашият салон на „Оборище" й удари плесница. Сега, какво да Ви кажа. Едни съдеха после Учителя, че как така си е позволил да удари, даже имаше приятели, които заради този случай се отделиха, отдалечиха се от нас тогава. Казаха: „Какъв е този Учител да бие ученици?" Това беше за много хора съблазън. Та в туй отношение Магдалина е била съблазън за начинът, по който говори и с предизвикателствата, които отправяше на Учителя. Той и друг път я е удрял нея. Но да Ви кажа, много отрицателно говореше за Учителя, много нахално, безсрамно Му казва. И братята искаха да я изпъдят, даже някои я изгониха. Учителят каза: „Оставете я, защото през нея текат отрицателните мисли на братята и сестрите. Тя е проводник". Както казваше, че във всяка Школа на 100 души десет ще има тъмни духове, най-малко. Може да бъдат 20%, 30% до 50% може да се стигне в една Школа, да се разделят на половина 50% бели и 50% черни, но минимум 10% трябва да бъдат. Без тия 10% Школата не може да съществува. Защото отрицанието от тях да има през кого да изтича. Значи в такъв случай те изпълняват в един организъм ролята на червата. Нали, всичко непотребно след като организмът си поеме храната, да се изхвърли. Значи всички ония мисли, неразбирания, стари разбирания, които не са могли да бъдат в съзнанията на учениците, осветени от новата светлина на Словото наУчителя, за да изтекат, тя е била проводник да изтекат чрез нея. И затуй казваше: „Не я закачайте, оставете я!". И Той към нея, само когато Му говореше отрицателно беше строг. Иначе друг път, да речем след един час, ако тя има нужда, абсолютно другояче ще се отнесе към нея. Ще Ви кажа един пример: Спомням си на един 21 март. Много хубав слънчев ден, ние вече се храним на открито пред салона на пейките както беше. Магдалина много лош език държа на Учителя и Той й възразяваше. Никой не е вземал участие в тези случаи, ние само слушахме. И така някак се утеготявахме от тези неща. И да Ви кажа, аз бях останала с едно много така неприятно чувство за всичко което тя изказа към Учителя. На другия ден, беше малко по-хладен ден. Беше се променило времето и тя дошла с една тънка рокличка. И пред салона така имаше един триъгълник с цветя, там е Учителят, аз бях и Магдалина. Как стана съчетанието не си спомням, но си спомням това, което Учителят й каза: „Много си тънко облечена, иди си облечи дрешка, да не се простудиш!" Предният ден беше скандалът който Му прави. Но така бащински, така любовно й го каза, така грижовно. Аз бях сломена пред това величие на всеопрощаване, да изявиш доброто и на врагът си.

А тогава вече Магдалина беше направила своята магария, тя имала някаква изява в Пловдив, в някоя църква. Дали й пари за това което ще говори. Платили й, но тя е говорила страшни мръсотии за Учителя. Даже имаше една книжка напечатана, аз не съм я отворила, показаха ми я и нейния образ така отпреде сложен. Хората имат най-странни идеи, за да се проявяват. Тя е говорила и това е напечатано срещу Учителя, много е говорила. Даже в това време когато говореше срещу Учителя дълго време не идва. Но когато дойде на Изгрева Учителя я попита: „Е колко ти платиха за това което говори?" „Е Учителю - 6000". „Много евтино си се продала". Но виждате ли, в тези случаи нямаше злоба. В тоя начин на говорене нямаше негодувание, недоволство. Просто фактът го подчертаваше. Той я попита, колко ти платиха? Сега, в тези неща Учителят израстваше пред нашите очи, защото никой от нас не можеше така да постъпи. Тъй любовно и към тези, които бяха Негови врагове, но Магдалина не можеш да я смяташ враг, защото идваше при Него на Изгрева. Друг път тя говореше към Него като на враг. Сега, в тези прояви Учителят растеше в очите ни, в духовната си висота и ръст. Друг път Магдалина изигра необикновена роля от написан сценарий, какъв случай имаме. Тя, като е била разпитвана, в разпитите е казала, че имала интимни връзки с Учителя. Следователят казва, ами кажете къде и при каква обстановка беше, щото той иска доказателства в случая. И тя казва: „Това е на сън". Та смятайте в нейното съзнание как са преплетени работите. Значи тя не различава реалния живот от съня. Е разбира се, че за такова обвинение не могат да искат от Учителя отговорност. Че тя е сънувала такъв сън. Че всеки може да сънува еротичен сън, затова защо ще са виновни другите? Тя в туй отношение имаше такива доста работи и тя така гледаше и на отношенията на Учителя към другите, че има някакви връзки еротични. Защото може би тя самата не мошеше да ги различи, кое е въображение и кое е истина.

В.К.: А как понасяше другите, които я укоряваха?

Е.А.: Не проявяваше такова нещо. Но повечето от братята я ненавиждаха, не беше обичана, не беше почитана, това е истината.

В.К.: А казваха ми, че тя по поръчение на Учителя е ходила при Кришна Мурти.

Е.А.: Аз това не го знам, нито от нея, нито от другите, но съм го чувала от приятелите. Че когато отишла, когато тя замина за чужбина, Учителят й е дал писмо до Кришна Мурти. И тя някъде, не знам къде го е намерила и се е срещнала. Той я отбягвал нея, не искал да се среща с нея, понеже той като интересна личност много са искали да се срещат с него, но най-после тя успяла да намери начин и отишла и предала му писмото, както казват другите. Аз нея, не съм я питала. Той нещо гледал да избяга. Тя каквото му е говорила нещо, останал недоволен и тя казала: „Е, аз тука един час не съм стояла при тебе, не можеш да ме изтърпиш, пък моят Учител, как ме търпи!" Разбирате. Самата тя разбрала, защото нали и Кришна Мурти минава за Учител. Той не се казва че е Учител, но много хора го смятат за Учител и те искаха теософите да го произведат за Учител и той не е могъл, защото и той така може би по човешки е постъпил. Той не е могъл да направи онова, което Учителят правеше. Даже да Ви кажа, аз четох книгите на Рампа, той е един Лама будистки, който се преродил, тя е дълга история и който отговаря на въпросите които му пишат в писмата. В това което той пише за своята си история, за учението което в Тибет е учил, за знанието което е придобил, е прекрасен. Аз съм възхитена от това което говори. Но когато отговаря на хората, той много човешки отговаря. Разбирате. Аз в Учителя не съм видяла човешко отговаряне. Даже имало е и други случаи. Например за един брат казваха, че много ругал Учителя и дълги години не дойде в Братството и на една братска вечеря аз го видях че дойде и застана до вратата. Така се случи, аз бях близо до Учителя. Трябва да е било към Нова година и сме чакали, щото като се говори ние сядахме тогава на масата да пишем, нали сме стенографи, това е наш дълг. И Учителят се обърна към мене и каза: „Идете кажете на брата да седне на масата". Разбирате ли? Той така, ако някой да речем е недоволен от Него, Той ще се отнесе още по-любовно, още с повече обич, още повече внимание. Затуй казва на едно място правилото: „Отмъщавайте си, но с Любов".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...