Jump to content

09.ЕЛИ-БОГ,ЕЛОХИМ,ЕЛОХИЛ


Recommended Posts

ЕЛИ-БОГ, БОГ ВСЕВИШНИЙ ЕЛОХИМ - ЗАВЕТЪТ НА БОГА, ОТЕЦ НА СВЕТЛИНИТЕ, БОГ НА БОГОВЕТЕ

 

ЕЛОХИЛ - АНГЕЛЪТ НА ЗАВЕТА ГОСПОДЕН

На събора на веригата, призовани от Учителя Петър Дънов през 1906 г., участват 12 човека във Варна. Съборът се е състоял от 11 август до 15 август 1906 г. На 14 август 1906 г., в дома на госпожа Анастасия Желязкова, в стаята пред иконите, където са ставали събранията, са били поставени три стола, за присъстващите невидими за тях трима Велики Небесни посетители, които са били, според думите на Учителя Дънов, покровители на Славянството и на българския народ. При влизането им в стаята всеки се е покланял пред тях, т.е. пред празните столове и пред Невидимите посетители, и всеки сядал на стола пред масата, където предварително е бил определен реда на сядането. На масата е имало сложени листчета с имената на присъстващите. Те са заемали местата си и съборът е започвал, воден от Учителя Дънов.

 

Имената на тези трима Небесни Велики посетители, видими за Учителя Дънов, но невидими за дванадесетте членове на събора, са следните:

 

ЙЕХОВА ЕЛОХИМ АДОНАЙ (Святият Дух)

 

Тези трима Невидими Велики приятели и покровители на българския народ и на Славянството представляват Божествената Троица и носят името: ВСЕ.

 

ВСЕ - значи и означава още ЕМАНУИЛ.

 

ЕМАНУИЛ, т.е. Господ с нас и между нас, който ни учи. Той е Великият Учител и Спасител.

 

В Исайя гл. 7. ст. 14 четем, както и в Евангелие на Матея гл. 1.ст. 23:

 

„За то Господ сам ще ви даде знамение:

 

Ето, девицата ще зачне и ще роди син,

 

И ще нарече името му Емануил,

 

което се тълкува „Бог с нас".

 

Ето защо, когато се казва ВСЕ и ВСЯ, означава Бог с нас и между нас, означава Божествената Троица. Казваме още ЕМАНУИЛ, Който е Великият Учител, дошъл от Вселената на земята.

 

ВСЕ и ВСЯ означават: Всичко и навсякъде, всичко и всички, навсякъде във всичко.

 

И затова Учителят Дънов говори, че Емануил е единственият ангел, въплътил се на земята в плът и кръв.

 

1. А това е слизането и раждането на Исуса като човек на земята.

 

2. Това е слизането на Божественият Дух върху Исуса и новораждането Му чрез Дух.

 

3. Това е вселяването на Христовия Дух в Исуса на планината Тавор и приемането на Славата Божия и приемайки Божият Образ. Това е Преображение Господне (Лука гл.9, ст. 28-36; Мат. гл.17, ст. 1-9; Марк гл.9, ст. 2-10)

 

Затова Учителят Дънов казва, че Бог - Син - Елохим е било името на Исуса преди да дойде на земята, което означава Емануил - Бог с нас и Бог между нас.

 

Бог - Син - Елохим = Исус Христос = Син Божий

 

На 13 август 1907 г., в дома на евреина Барух във Варна, се открива осмия събор на веригата от Учителя Дънов. На този ден се прави първата стъпка на земята за основаване на духовната верига на Бялото Братство.

 

На 15 август 1907 г. в Горницата на дома е била поставена маса, а върху нея са сложени пасхалните съсъди, понеже се е осъществявала Господната вечеря. До масата са били поставени три стола за Невидимите посетители на събора, обозначени с букви: Стол за И, Стол за Е и стол за А.. Това означавало: Стол за Йехова, стол за Елохим и стол за Адонай.

 

След това са се правили упражнения с двете ръце, показани и ръководени от Учителя Дънов. Те са следните:

 

1. Дясната ръка се издига горе и с нея се призовава активността Божия и творческата сила - Йехова (Иеова, Ехова).

 

2. Лявата ръка се издига горе и с нея се призовава Святият Дух (Адонай), който е родственик на Синът Божий.

 

3. Двете ръце се издигат горе над главата и с тях се поднася синовно поклонение Богу - Елохим, Който е един от тримата. Това е Синът.

 

Тримата представляват: ВСЕ = Светата Троица.

 

ВСЕ = Йехова, Елохим, Адонай (Святият Дух).

 

Бог - Син - Елохим, това е било името на Исуса преди да дойде на земята, което означава Емануил, след слизането Му на земята в плът.

 

След това се изпълнява следното:

 

1. Благодарност на Богу Отца.

 

2. Молят се на Господа - Исуса - Христе, както и на Йехова - Елохим, за да им даде Сила, подкрепа за себе си, за близките, за домочадието, за народа, за Славянството и за цялото човечество.

 

3. Молят се още на Святия Дух - Адонай, за да даде Просветление и да ги изпълни със Святия Дух и да им даде и да ги изпълни с всяка Мъдрост, една от трите добродетели на Божествената Тройца: Любовта, Мъдростта и Истината.

 

На 16 август 1907 г., четвъртък, Учителят Дънов оформя веригата в ас-тралния свят. Този свят заема околовръстно едно пространство от сто километра над земята. А на този пояс започва менталното (умствено) поле, заемащо пространство 300 км над земята.

 

На 17 август 1907 г., петък, Учителя Дънов дава следната молитва, обозначена като частна молитва:

 

"Господи Исусе Христе,

 

Йехова-Елохим-Утешителю, Дух Святий (Адонай),

 

Моля ти се:

 

Дай ми Сила,, да мога да извърша всичко, което е за успеха на Царството Ти на земята.

 

Укрепи духът ми, да мога да победя всички страсти и да мога да се боря срещу всички пакости и изкушения.

 

Изпрати ми Твоята Благодат, да мога са търпение да понасям всичко отредено от Твоята ръка.

 

Вдъхни ми Любов и ме озари с Твоята Правда, да мога да успявам в живота си и да бъда полезен за себе си, за ближните си, за окръжающите ме, за обществото, за Славянството и за цялото човечество.

 

За веригата, за тези, които съдействат, за Царството Божие; за българския народ, за духовенството, за учителите, за учениците, които посещават училищата, за всички държавни служители, да ги вразуми Бог.

 

За всичките земеделци, за всичките бащи и майки, за всички стари и млади.

 

За цялото човечество, за всичките народи.

 

Защото, Господи, в идването на Твоето Царство е нашата радост и в осветяването на Твоето Име е нашата Слава, в изпълнението на Твоята Воля е

 

нашата любов".

 

1. Чрез молитвата от Господа Йехова се търси Сила. Това е Духът на Силата. „Със силата на Духът Божий" (Рим. гл. 15, ст. 19)

 

2. От Исуса - Елохим се търси Благодат. Това е Духът на Благодатта, Който носи спасение, търпение, кротост, за да бъде човек съвършен, както е съвършен Отец на Небеса. Затова се казва: „Благодатта на Господа нашего Исуса Христа" (Откровение на Йоана гл. 22, ст. 21)

 

3. От Святият Дух Адонай се търси просветление, озарение. Това е Духът святий, Който е Духът на Обещанието. Чрез Него се получава посвещение. „Свят, свят, свят Господ Саваот". (Исай, гл. 6, ст. 3). Чрез Духът на Обещанието и чрез Святия Дух човек получава обновление. „Ако е някой в Христа, той е създание ново (II Кор. гл. 5, ст. 17). Чрез Духът Святий се идва до Единство. „Едно тяло и един Дух" (Еф. гл. 4, ст. 4)

 

Съгласно дадената частна молитва на Учителя Дънов и която е обозначена: Господи - Исусе - Христе, което отговаря на Йехова, Елохим, Адонай (Святия Дух), ще дадем следната схема:

 

Izgreva%20Tom%204-38.jpg

ЙЕХОВА

Йехова = Господи = Господ на Силите = Господ Саваот = Иеова Саваот

 

1. И рече Бог Мойсей: Аз съм Сий" (Изход гл.3, ст.14) Аз съм, Който съм. Аз съм, какъвто съм. Аз съм, който е.

 

2. Аз Господ първий и с последните: Аз съм (Исай гл.41, ст.4)

 

3. Така говори Господ, Изкупителят ти, Светий Израилев: Аз съм Господ Бог твой" (Исая, гл.48, ст.17)

 

4. А Господ Саваот ще се възвеси чрез съд (Исай, гл.5, ст.16)

 

5. Защото Господ Иеова е моя сила и пение (Исая, гл.12, ст.2)

 

6. Така говори Господ, Царят Израилев, неговият Изкупител, Господ Саваот: „Аз съм първият, Аз и последният. И освен Мене няма Бог. (Исая гл.44, ст.6)

 

7. Защото Господ на Силите ще ги благослови (Исая гл.19, ст.25) Когато Господ на Силите се възцари в гората Сион (Исая, гл.24, ст.23)

 

8. Господ на Силите ще е венец от Слава (Исая гл.28, ст.5)

 

9. И се утвърждават на Израилевия Бог: Името Му е Иеова Саваот (Исая гл.48, ст.2)

 

10. Аз съм Бог Всемогъщий (Битие гл.17, ст.1)

ЕЛОХИМ

Исусе, Елохим, Заветът на Бога, Господ Бог, Отец на Светлините.

 

1. И рече им Исус: „Истина, истина ви казвам: Преди да бъде Авраам Аз съм." (Ев Йоана гл.8, ст.58)

 

2. Исус Христос е Истият, вчера и днес и до века (Евреем гл.13, ст.8)

 

3. Защото всичките Божии обещания в него са: Да и в него Амин за Славата Божия чрез вас (II. Кор. гл.1, ст.20)

 

4. Ти си Христос, Син на Божа живаго (Ев. Лука гл.4, ст.41)

 

5. И Мелхиседек, цар Салимски, изнесе хляб и вино, а той беше свещеник на Бога Вишнаго. И благослови го и рече: „Да бъде благословен Авраам от Елохима. (Могъщия Бог) (От Бога Вишнаго). Владетеля на Небето и земята (Битие гл.14, ст.18-19)

 

6. Благодат вам и мир от Тогози, Който е и Който е бил, и Който иде и от Седемте Духове, Които са пред Неговия престол. (Откровение гл.1, ст.4)

 

7. „Който е сияние на неговата Слава и образ на неговото същество и държи всичко със Силата на Своето Слово" (Евр. гл.1, ст.3)

СВЯТИЯТ ДУХ - АДОНАЙ

Христе, Святия Дух, Адонай, Духът на Завета, Словото на Завета, Словото Господне.

 

1. Говори Господ Бог Саваот (Исая гл. 17, ст. 3)Говори Господ Израилевия Бог (Исая гл. 17, ст. 6)

 

2. Словото Господне. „Господи, Твоето Слово е утвърдено на небето до века" (пс.119, 89)

 

3. Словата на Бога Израилева. „Твоето Слово е светилник на нозете ми и виделина на пътеката ми (пс. 199, 105)

 

4. Защото така говори Всевишний и Превъзнесений, Който живее във вечността, на Когото името е Святий (Исай гл. 57, ст. 15)

 

5. Думите на Святаго Израиля. Святий Израилев. (Исая гл. 30, ст12, ст.15)

 

6. Свят, свят, свят Господ Саваот (Исая гл. 6,ст. 3)

ЕЛИ-БОГ

Ели - това е Бог. Върховното Божество. Бог Всевишний (Битие гл. 14., ст.20) Защото Йеова Бог Ваш е Бог на Боговете (Елохим) и Господ на Господарите, Бог Великий, крепкий и страшний, Който не гледа на лице и не приема дар (Второзаконие гл. 10,ст17)

Izgreva%20Tom%204-40.jpg

Когато говорим за Гопода, трябва да разбираме колективност от Духове (Господ е Множество, защото е Господ на Силите). Когато говорим за Бога, трябва да разбираме Единствено число. Бог е един.

 

Бог е Едного и Самаго. Бог е Един и Самин. Господ е Множество. Господ е Войнство.

 

1. Ели-Бог, Бог Всевишни 1. Бог е Един

 

2. Елохи Йехова - Единнаго Господа на Силите 2. Господ на господарите

 

2. Господ е множество.

 

3. Елохим-Отец на Светлините, 3. Бог на Боговете Заветът на Бога,

 

4. Бог - син Елохим 4. Синът. Бог първороден

 

5. Емануил - Божествената Троица 5. Великият Учител

ЕЛОХИЛ - Ангелът на Завета Господен

„Духът Елохил, Който е Бог. Помазаник е ръководител на българите. Той е Ангел, Който е поставен от Господа да води българския народ и цялото Славянство. Той е Ангел на Завета, Господ, на Когото тази политическа свобода на българите се дължи. Да, българите дължат много работи на Елохила. И Той ще се яви между Славяните, но те няма да Го разпнат като евреите." Думи на Учителя Дънов от Протоколните събори на членовете на веригата 1911 година на 15 август, понеделник, Св. Богородица.

 

„Елохил, Елохил. Този е Който е и Който ще предиде. Този е, Който от-нима думата от уверените и взима ума на старейшините".

 

12 октомври, неделя 1897 г. „Господ яви Своята Благодат и Своята Милост. Изяви Господ Завета на Своята Любов."

 

6 февруари 1899 г. „Аз съм Господ, Бог твой, заповедта ми излезе. Бъди твърд и непоколебим в пътя Ми. Ето моят Ангел, Когото пращам да ти помогне и той неотложно ще пристигне навреме." (Учителят Дънов)

  • Thanks 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...