Jump to content

3.59. Божествената партия


Recommended Posts

59. Божествената партия

Днес ще разкажа един спомен от 1948 г., за който случката се отнася. От 1944-1948 г. по време на болшевишката власт, аз не бях се записал в организацията „Отечествен фронт", а всички хора бяха задължени да се запишат. Аз по едно време, дали при идването на тази комунистическа власт, или преди това, бях прочел в една беседа следното нещо: Учителят казва: „Някои наши приятели от провинцията и тука, от София, ме питат - в коя партия, Учителю, да влезем? На едни им казвам - в която искате, а на други им казвам - нали сте в Божествената партия?" Като прочетох това за Божествената партия, аз разбира се реших за себе си - в никаква партия и в никаква политическа организация няма да влезна. И от 1944 -1948 г. в квартала, където живеех на ул. „Венелин" и в квартала между „Венелин", „Любен Каравелов", „Гурко" и „Евлоги Георгиев" само аз не бях член в единната организация и разбира се, работа не ми даваха, трябваше да имам бележка от Отечествения фронт. Аз, тъй като не членувах там, не ми дават работа. А приемаха се на работа от личния състав изрично лица, които притежават бележка от Оф, като член в тази организация. И 1948 г. аз получавам повиквателна заповед от един подучастък на полицията от Лозенец, който участък не е от района където живея, а от този участък ги изпращали на лагер. И на повиквателната, на гърба пише: „Носете си одеало!" И сутринта, когато трябваше вече да се явя в участъка, тръгнах от „Венелин", прекосих „Любен Каравелов" и вървя по посока на „Граф Игнатиев". На „Паренсов" и „Любен Каравелов" срещам кварталния си отговорник кап. Захариев. Той усмихнат, поздравихме се с "добро утро". Той ме пита, къде сте тръгнали сега и аз му подавам повиквателната. Той стана сериозен и ми казва: „Вижте какво, ако ми обещаете, че ще влезете в Единната организация на ОФ, ще отидете тогава в участъка, където Ви викат и ще кажете: „Ако имате нещо да ме питате мене, изпраща ме кап. Захариев да Ви кажа, тогава питайте го него, каквото имате да питате мен." И аз му казах: „Добре". „Обаче аз довечера веднага ще донеса декларацията за приемане в ОФ на майка ви вкъщи". Той е квартален и знае всичкото. „Добре", рекох. И аз отидох там в подучастъка, където ме викат, подадох там повиквателната и му казах, че кап. Захариев ме изпраща да ви кажа, ако имате нещо да питате по отношение повиквателната, питайте го него, той ще обясни. „Добре" - каза -"свободни сте" и се връщам. Но аз, когато отивах за участъка и когато се връщах, когато дойде ред да бъда приет в Единнната ОФ, аз реших, че ще говоря така, за да не ме приемат, да не бъда приет. И наистина, като се върнах вкъщи, майка ми, мир и светлина на душата й, ми казва: „Капитанът донесе декларацията, сега кои да бъдат гаранти?" Трябвало двама души гаранти. И аз казвам, нека едната да бъде една учителка по френски, в партера живееше. Ние живеехме на първия етаж. И като я питали - "имате ли нещо против да бъдете гарант за Нестор?" - „Разбира се, за Нестор, с удоволствие, защото Нестор по време на войната, той протестираше срещу правителството тогавашното, че обявиха война на Англия и Америка". Нали по време на войната той каза: „Велика глупост". И кой ще бъде вторият гарант? За вторият гарант трябва да търсим друг. През 1946 г., две години преди това, на "Венелин" имаше един обущар, който кърпи обувки и аз бях отишъл там нещо да ми направи поправка на обувката. И тогава влиза един наш съсед, активен борец, участник в септемврийското въстание от 1923-1925 г. Познаваме се, но не сме говорили и той тогава ме пита: „Комшу, какво ще кажеш за Македония?" Аз му казвам: „Македония е отново под робство след II-та Световна война." „Под робство ли?"- той ме пита. „Да", казвам. „Ами ти говориш против ОФ, против Георги Димитров, против правителството." „Аз, казвам и ви отговарям по въпроса за Македония, че е отново под робство. „Аз ще извикам милиционер". „Извикай двама - аз рекох - ще им кажа пак същото." И така аз излязох оттам, от обущарницата и две години се срещахме, но нито говорим, нито се поздравяваме, нищо. През 1948 г., когато СССР и България се скараха с Тито и Югославия, нещата се обърнаха обратно. Източноевропейските партийни организации се събраха, но Тито не отиде с партийна делегация в една конференция в Букурещ и се скараха. По това време, една сутрин аз вървя от ул. „Венелин" по ул. „Любен Каравелов" и завивам по ул. „Гурко", и чувам след мене стъпки, старчески така, и някой подтичва и вика: „Комшу, комшу." Аз като се обърнах, виждам го този, старият човек, който искаше да ми прави неприятности с милицията, защото за Македония казах тогава така... и аз се спрях. А й той дойде и ми подава двете ръце, и ми казва: „Комшу, извинявай, ти си бил прав за Македония. Тито - така и така." „Аз само на въпроса отговорих, нищо повече" „Ама аз, каза, постъпих нередно." „Нищо, това е Ваша работа". „Но сега времената са такива, да разчиташ на мен за какъвто случай и да ти се случи, обаждай се на мен." Рекох: „Няма да има нужда вече." „Но ако се случи, викай". И тогава майка ми казва - ще отидем при Калайджиев - за гарант. Отидохме при него. „Разбира се, Несторе, готово." И така, вече ме повикаха нали, в организация, да ме приемат и поставиха два въпроса: „Защо не сте дошли досега?" и вторият въпрос: „Защо идвате сега?" Защо досега не сте дошли? - „Рекох, голяма навалица беше, пък и не е бърза работата и затова". „А защо идвате сега? „А идвам сега, защото е много сериозна работата и отговорна, от национален мащаб. Правителството реши, че е за Мира, а пък аз, по убеждение съм именно за мир, против всякакво насилие, против всякаква тирания и против всякакво убийство." „Така ли?" „Да, рекох, така. Аз ще бъда най-активен по отношение на мира." „А вие да членувате някъде в някоя църква, в някакво..." „Не обичам членските вноски рекох, членските карти. Но когато съм свободен, винаги съм на Изгрева." „На Изгрева ли?" „Да, рекох, на Изгрева съм". „Ама знаете ли, че американците ще дойдат на границата..." „Ние, които сме за мира, ще бъдем на предна линия и никой няма да дойде в нашата страна." И другата гарантка - учителката по френски, стана: „Несторе, ако не се откажеш от твоите убеждения, аз се отказвам от поръчителството!" „Нямам нужда, г-жа, от Вашето поръчителство, г-жа Елисавета Христова, нямам нужда. И тогава... така рекох аз - моето убеждение е постоянно и поддържам го и сега, и всякогаш. За мир на всяка цена. Против всякакво насилие, против всякаква тирания и против всякакво убийство." И председателят, пък той бил директор на някой клон от Народна банка, комшия там и казва: „Бюрото реши да не бъде приет." Моят гарант каза: „Как?", каза „кой ти дава това право? Тука в кодекса пише, когато е повикано едно лице, събранието чрез гласуване ще каже, дали да бъде приет, или да не бъде приет, откъде накъде Вие така го отхвърляте."

 

И понеже и двамата са партийци, споразумяха се. „Добре". И сега, за да сплаши събранието, понеже населението беше уплашено на препълнената зала, казва: „Който е съгласен да не бъде приет, да си вдигне ръката. Вдигнаха ръце само 6-7 души, другите не. И сега моят гарант, майтап иска да си играе с него. „Халаджов, да ги броиме ли? А, да ги броиме ли? Аз съм, рече, стар изборджия." „Хайде сега, който е съгласен да бъде приет?" 95% от хората вдигнаха ръце. А той, ядосан, от бюрото: „Бюрото реши въпреки всичко да не бъде приет." И аз ставам: „Много съм ви благодарен и признателен, довиждане". И така не бях приет.

 

И аз сега се питам, кой прати капитана да ме посрещне на ул. „Паренсов" и „Любен Каравелов"? Моята партия - Божествена. Личният състав на моята партия го прати него, за да стане така и аз да не отида на лагер. Е, трябваше да платя за това. Години наред не ми даваха работа и аз преминах много оскъдно. Но моята Божествена партия ме крепеше отвътре и ми даваше сила. Тя и досега гарантира за мене. По-голям гарант от нея няма. Бялото Братство управлява светът в нас и около нас.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...