Jump to content

4.02. Укротяването на коня


Recommended Posts

2. Укротяването на коня

При една от своите редовни обиколки в първите години, Учителят отседнал при едни приятели в гр. Ямбол. Съседът също бил брат, но бил по професия налбантин, който подковавал конете на селяните с подкови. Тогава конете бяха голяма сила. С тях се ореше, вършееше, караха се коли, яздеха ги и всичко се вършеше с тях. Къща без кон е половин къща - така беше тогава, в онези времена. Тогава нямаше трактори, камиони и други возила, както сега. Та тази професия - налбантин - беше много важна и много търсена. Да подковеш кон, да подковеш вол, или крава, не беше лесна работа. И затова си имаше мурафет и начини. Воловете и кравите се сваляха с една примка на земята. Слагаше им се едно дърво между краката, завързваха ги за него и така ги подковаваха. Но за конете бе съвсем друго. На тях просто им вдигаха копитата и ги подковаваха. Те бяха свикнали и мируваха.

 

По едно време при съседа се чу голямо цвилене. Конете подскачаха и настъпи суетня. Учителят пита, какво е станало. Обясняват Му. Тогава Той отива, вижда каква е работата и дава съвет на налбантина. Този съвет е описан в една от беседите Му, там Го обяснява, че трябва да се погали коня с длан по гривата, да се пусне ръката по целия гръбнак до опашката и след това, с разтворена длан да се духне под опашката на коня. Тогава Учителят Го прави и конете се усмиряват, след което биват подковани. Всички се чудят. Учителят се е върнал в къщата и говори с останалите приятели. След като подковават двата луди коня, съседът отива при Учителя да Му благодари за съвета. Учителят се усмихва и казва: „А сега е време да укротиш своя кон." „Ама, Учителю, аз нямам никакъв кон - аз съм беден човек. Изкарвам си хляба с чук, подкови и подковаване." Учителят продължава: „Аз все за този кон ви говоря на всички - това е ума на човека." Всички ахват. Замълчават. Примерът е удачен. Той е пред тях. Остава да се укроти и новият кон, който е у всички - да се укроти умът на човека. И след това да се подкове с Духът на Истината. А Духът на Истината ще Го намерите в Словото на Учителя, защото Глава на Твоето Слово е Истината.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...