Jump to content

Recommended Posts

ЦВЕТЕТО

Имахме приятел, основен учител в провинциално градче. Беше деликатен, чувствителен, скромен, тих и тъжен. Не обичаше шумното общество. Свиреше хубаво на цигулка и това му беше разтухата. През свободното си време предприемаше дълги разходки из околностите на градчето или пък четеше.

Веднъж, като се връща от училище, гледа – изхвърлена саксия с цвете, изсъхнало почти. Домилява му за цветето. Вижда – има няколко живи пъпчици в основата на стеблото. Пита хазяйката си:

– Това цвете мога ли да го взема?

– Вземи го, нали виждаш, изхвърлила съм го. Не вирее и на вирее, загина, изсъхна.

Взема братът цветето. Купува голяма саксия. Изрязва сухите клонки, изтърсва пръстта от коренчетата и ги измива; обрязва краищата им, туря торна пръст в новата саксия и засажда цветето. Поставя саксията на масичката до прозореца. Сутрин, преди да иде на училище, на обед и вечер той все е при цветето. Грижите за него запълват живота му.

И как отговаря цветето? То пуска филизи, разлистя се и дава цвят. Оказва се, че е камелия.

Братът обича да сяда до цветето и да му говори като на човек. Често му свири с цигулката си. Веднъж вижда над цветето образ на девойка, тя му се усмихва.

Тъй възниква тяхната дружба. Тази мълчалива идилия продължава, докато един ден хазяйката влиза да чисти стаята и вижда цветето.

– А! Това цвете е моето! Ще си го взема!

– Хазяйке, нали ми го дадохте?

– То беше тогава, но сега не го давам!

Хазяйката си взема цветето, пренася го в своята стая. След две седмици цветето пак е изхвърлено на буклука.

– Не вирее и не вирее при мене! – вика хазяйката.

Братът пак взема цветето. Възвръща го отново към живот и вече няма раздяла.

Наистина, ние имаме опит и знаем, че растенията са крайно чувствителни към мислите и чувствата ни. Те отговарят на тях. Всяко живо същество разбира езика на Любовта!

Имаше следния случай с Учителя.

Когато пътуваше из България и държеше своите сказки, като дойдеше в Стара Загора, Учителя винаги отсядаше при нашия приятел инженер Каишев. Една вечер седят в градината и си говорят; инженерът казва:

– Тази ябълка съм решил да я отсека. Разлиства се, цъфти, но плод не връзва. Ето, толкова години не съм видял ябълка от нея!

Учителя му казва:

– Остави ябълката и тази година. Колкото ябълки даде, ще бъдат за мене.

– Добре, добре! – съгласява се Каишев.

Учителя отива при ябълката, нещо ѝ говори, попипва клончетата ѝ – доста време стои при дървото.

Тази година ябълката даде изобилно плод – едри, червени ябълки, и Каишев изпрати на Учителя няколко коша. Той я наричаше Ябълката на Учителя.

Оттогава дървото всяка година даваше изобилно и преизобилно едри, хубави ябълки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...