Jump to content

Борба със себе си


Recommended Posts

426 Борба със себе си.

Щом ви дойдат някои неприятности, вие ще се спрете и ще си кажете тихичко: “Ще бъде, ще бъде” и ще си отминете. Не се противопоставяйте на вашите желания. Голяма грешка е да се противопоставяте на желанията си. Никога не влизай в борба със себе си. Ще ви дам следното правило: не се бори със себе си, добре разсъждавай и изведи поука, но не се бори. Например някой казва: “Няма да направя това нещо”. Не, не се бори със себе си. Изслушай спокойно, не разрешавай въпроса предварително. Това желание не е твое. Двама души се разговарят някъде, аз ги слушам, мисля си, че това нещо е за мен, но си казвам: “Няма да участвам в техния разговор. А преди всичко това не се отнася до мен, аз само ще ги изслушам”. Те може да искат да отидат на разходка, това не ме засяга. А ние се вплитаме в чужди работи и казваме: “Това се отнася до мен, аз няма да го направя” или пък “Това ще направя” и т. н. Нито едното ще направиш, нито другото. Първото нещо: не се бори със себе си! Щом видиш една погрешка, вземи я, поразгледай я, потупай я, кажи й: “Ти си много разумна, ще бъдеш тъй добра да не ми правиш много пакости”; поговори й мъничко, тя разбира. Колцина от вас, които са решавали, че това няма да направят или онова няма да направят, са успели в това отношение. Някой иска да изкорени един лош навик в себе си. Откъде ще го изкорени? Този навик почти няма реално съществуване, той е само една илюзия на вашия ум. И онзи, който иска да изкорени своите навици, аз го уподобявам на човек, на когото лицето е очернено и той се оглежда в огледалото и казва: “Очисти се!” Така никога не може да се очисти. Като станете сутрин, ще си кажете: “Аз няма да се боря със себе си, но ще бъда в хармония със себе си. Аз няма да бъда в противоречие с Природата, но ще бъда в хармония с Природата. Аз няма да бъда в противоречие с Бога, но ще бъда в хармония с Бога”. Произнесете тези думи и ще видите, че вашето състояние веднага ще се измени. Произнеси тихичко в себе си тези думи два-три пъти. Само така човек може да създаде в себе си велик характер. Само така ще разбере, колко красива е Природата сама по себе си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...