Jump to content

5. БОГАТСТВОТО - ОБЩО БЛАГО И БЮДЖЕТ НА ПРИРОДАТА


Recommended Posts

5. БОГАТСТВОТО - ОБЩО БЛАГО И БЮДЖЕТ НА ПРИРОДАТА

ОТВОРИ ОЧИТЕ НИ. Беседа от Учителя , държана на 25 февруари 1923 г. - В: Поучаваше ги . София, 1949. с. 140-141

„Първото нещо, което се иска от човека е да преустрои своята мисъл и своите чувства. Не е въпрос само за укротяване на чувствата. Богати и бедни, всички трябва да се хранят, да мислят и чувствуват разумно. Например, аз съм богат човек. Дойде при мене един приятел и ми казва: Искам да споделиш богатството си с мене. - Лесно мога да го споделя, но питам: Готов ли си да използуваш разумно това богатство? Богатството е общо благо . То е резултат от дейността на всички разумни същества . Кой земеделец може да каже, че придобивките му са лично негови? С него заедно работят воловете, конете; с него заедно работят наемни хора. Какво ще каже за себе си богатият търговец? Лесно се продават готови, обработени кожи, но колко хора са взели участие в кожарството? Ще одереш кожата на животните, но още колко работа има с тази кожа! Следователно, богатството е резултат на общите усилия на всички хора. Никой богат не може да каже, че това или онова богатство е негово. Един ден и животните ще искат дял от богатството на търговеца на кожи.

Не е позволено да градиш щастието си върху нещастието на другите.

Богатството е бюджет на природата . Тя разполага с него , тя има право да кредитира нуждаещите . Богатите са касиери на тази велика банка - природата. Те са длъжни да дават отчет на тази банка. Отиваш в банката на природата, искаш заем. Колкото щедра, толкова и точна е тя. Ще ти даде пари на заем, но ще иска да представиш двама поръчители, да дадеш полица с точно определен ден на изплащане на сумата. Ако си честен човек, природата веднага ще ти услужи."

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...