Jump to content

Recommended Posts

1800

Съгласуване с Божественото.

Когато Бог е наредил нещата, вий трябва да се съгласувате с тях. Аз се кача на Мусала при най-големите мъчнотии, вий искате да се качите на високите върхове без никакви страдания.

Съвършенството е най-високият връх на живота. Където всички работят, това е Божественото.

1801

Слуга и господар.

Праведникът е слуга, а грешникът е господар. Който слугува, върши Божията работа. А който господарува, върши човешки работи. Бог изисква да оценяваме работите, които Той е направил. Всякога трябва да мислиш за Бога. Най-малката мисъл, най-малката искра, която може да се появи в твоя ум, допринася нещо хубаво.

1802

Възможности и условия.

Сърцето съдържа всички възможности за един чист, за един добър живот. Умът съдържа всички възможности за светлината. Душата съдържа всички условия за Божията любов.

1803

Данаил.

По закона на вселяването Данаил пак ще дойде на земята.

1804

Възлюбленият.

Вашият възлюблен, като дойде, трябва да бъде богат. Като дойде, трябва да бъде едновременно и господар, и слуга.

1805

Божията мисъл.

Кой е основния тон на Доброто?

Кой е основния тон на Милосърдието? Кой е основния тон на Любовта?

Това сте дошли да учите на земята. Най-първо опитайте Божествените мисли. Дотолкова, доколкото възприемате Божиите мисли, дотолкова ще бъде вашия прогрес. Всичкият ваш живот ще се определи от Божиите мисли, които сте възприели.

1806

Бог работи в нас.

Ти трябва да знаеш какво да обичаш в човека. Всеки ден мислете за Господа. Само като помислиш за Него, ще дойде нещо хубаво във вас. Бог е вложил всички условия за добър живот и чистота в сърцето ви.

1807

Духът.

Духът носи живот. Живейте в Духа.

1808

Волята.

Кажи: Моята воля е диамантена. С нея всичко мога да направя. Моята любов да бъде като Божията Любов.

1809

Формули за ограждане

Господи, огради ни с благия си Дух, да можем да изпълним святата Ти воля.

Господи, огради ни с благия Си Дух, да осветим Твоето име на земята.

Господи, огради ни с благия си Дух, да работим за идването на Твоето Царство на земята.

Кажи: Да бъде благословен Господ Бог наш. Амин.

Господи, огради ни с благия си Дух, на Твоята вечна виделина, да осветим Твоето име на земята.

Господи, огради ни със святото Твое Слово, да работим за идването на Царството Ти на земята.

Господи, огради ни с живата си Любов, да можем да изпълним Твоята свещена воля. Да бъде благословен Господ Бог наш.

Амин.

Благодарим ти, Господи, за голямата благодат, която ни даваш. Ние те познаваме, че си Всемилостив, Всеистинен, Всемъдър, Вселюбящ и Всеблаг.

1810

Избраните. Йоанн 17 гл.: 24 ст.

„Отче, тези, които си ми дал, искам дето съм аз, да бъдат и те с мен, за да гледат славата моя, която си ми дал, защото си ме възлюбил преди създание мира.“

1811

Формулата

„Колкото и да е трудна тази работа, аз ще я свърша с Бога и с Духа, който ме ръководи.

Господи, Ти всичко можеш. Твоят Дух, който си изпратил да ме ръководи, чрез Тебе всичко може и аз чрез Твоя Дух всичко мога. (3 пъти.)

Помагай ми сега работата, която започвам да я свърша добре. Да бъде тя за Твоя Слава и за благото на моята душа.“

1812

Правила:

За Вярата: Щом се съмняваш, ти си в границите на смъртта. Пълната вяра е границата на безсмъртието. Колкото съмнението е по- голямо, толкова вярата е по-силна. Колкото вярата е по-силна, толкова съмнението е по-слабо.

За Любовта: Колкото предмета е по-близо, толкова Любовта е по-слаба. Колкото предмета е по-далеч, толкова любовта е по-силна. Когато предмета се изгуби от зрението – Любовта става идеална.

1813

Вяра и Любов

Вяра и Любов с това ще побеждаваш!

1814

Духът носи.

Любовта внася живот; Мъдростта – знание; Истината – свобода. Всичко това Духът носи в себе си. 20.02.1924 г.

1815

Злото.

Не давай място на злото да вземе връх в душата ти. Не се радвай на злото, нито очаквай плод от него. Противоположностите са потребни в живота и когато идат да те не смущават.

Цени малкото, припечелено с труд. Приемай с благодарност всичко, що иде от Бога.

1816

Всичкият закон.

Господи на Любовта, Ти си изпълнението на всичкия закон вътре в нас. Ти си радост на всички отсега за през всичките векове

1817

Аз мога.

Аз мога да любя, добър да стана, да живей в мен Бог и да се проявява. Аз мога да обичам, силен да стана и Бог в мен вечно славата Си да проявява.

Любовта и Обичта ще ме научат на Бога слуга да стана.

1818

Обещание.

Да пазя името Божие свято. Да поддържам Царството Божие праведно. Да върша волята Божия доброволно. 29.09.1942 г. Изгрева

1819

Величието.

Велик е Бог в Любовта си. Велик е Бог в Мъдростта си.

Велик е Бог в Истината си.

1820

В Господа.

В Господа всичко живей и се движи. Той е веселие и радост на всички. Аум и Ава вечна слава.

1821

Господ Бог е над всички.

Бог, Господ е над всички. Да възлюбиш Господа Бога Единния, Верния, Истинния, Вечния, Всесилния – начало и край на всичко, Който пребъдва в Любовта от начало докрай.

Него да възлюбиш с всичкото си сърце с всичкия си ум, с всичката си душа, с всичкия си дух, с всичката си сила. Той възстановява всичко. (19 март 1943 г.)

1822

Божият мир.

Божият мир иде – на прага е. Царствата земни ще слушат и ще служат на Господа, Който е създал небето и земята и човека.(1 юлий 1944г., 12 ч., Мърчаево, Дом Темелков)

1823

Смисълът на религията.

Човек да преживява своето вътрешно общение с Бога. Това е дълбокият смисъл на религията.

1824

Формула.

Любовта носи живот. Мъдростта – знание. Истината – свобода.

С вяра се постига пътя на Истината.

1825

Щастието.

Вие не търсете своето щастие вън от себе си. „Вън от себе си“, то значи, вън от своето висше аз, не го търси. А търси го в Божественото у теб.

1826

Вярата.

Ще имате доверие не към хората, но стремете се да имате вяра към Бога и тази вяра да оживее във вас. Да я опитате вътре в себе си, че каквото и да ви се случи, да се не боите.

1827

Любовта.

Любовта се проявява в чистота и милосърдие. Ще живеете всякога в Любовта. Разумната Любов.

1828

Постъпката.

Ако в една постъпка са взели участие Любовта, Мъдростта и Истината – тя е Божествена.

Ако са участвали твоята душа и дух и твоето тяло – тя е ангелска. Ако са взели участие ума, сърцето и волята, тя е човешка. Една добра постъпка, аз наричам музикално парче.

1829

Вътрешният живот.

Ще изучавате себе си, не външния си живот но вътрешния си

живот.

 

1830

Човекът.

Човек е малко същество, но той е проявление на Бога.

1831

Пентаграма

Формули.

  1. В изпълнението Волята на Бога чрез Добродетелта е силата на човешката душа.

  2. В изпълнението Волята на Бога чрез Мъдростта е силата на човешката душа.

  3. В изпълнението Волята на Бога чрез Любовта е силата на човешката душа.

  4. В изпълнението Волята на Бога чрез Правдата е силата на човешката душа.

  5. В изпълнението Волята на Бога чрез Истината е силата на човешката душа.

1832

Разчитай на себе си.

Аз всякога трябва да разчитам на себе си, да си върша сам работата. А може някой да ми направи отслуга – то е вметнато. Няма да очакваш от другите.

Правило: Всеки сам трябва да си отслужва.

1833

Два закона.

Любовта е с Бога, а да любим, то е от нас. Любов към Бога, то е всемирен закон и носи общо благо. Щастието се добива само в Любовта към Бога. Но дойдеш ли до тази любов, не говори за нея. Любовта към себе си трябва да отстъпи място на Божията Любов.

Всякога, когато се откажеш от известно благоза себе си, идва Божественото върху вас. И в човешката любов, и в Божията Любов, ти може да обичаш само Едного. В Бога има едно качество – Той само дава. Никога не взема, всичко от Него само изтича.

1834

Законът на жертвата.

Раздай всичко! Когато дойдем до съзнателния живот, ние трябва да се пазим да не внесем никаква дисхармония в съзнанието на по-висшите същества, нито в съзнанието на Бога.

1835

Човекът.

Душа, Дух, Сърце и Ум – това са положения, които определят човека. Все трябва да имаш нещо свое, за да си човек. Ще бъдеш или в света на сърцето, или в света на ума, или в света на душата, или в света на духа. В четири свята може да бъдеш. Може на физическото поле да нямаш нищо, но във висшите светове трябва да имаш нещо.

1836

Идеята.

Идеята е едно живо същество, което мисли. Идеята сама по себе си мисли. Тя има форма.

1837

Време.

Ще знаеш, ще живееш съобразно живата природа. В нея има време определено за всичко.

1838

Лицето на Бога.

Има едно лице на Бога, което се мени.

Има едно лице на Бога вечно и неизменно. На Него се надяваме, към Него се стремим.

1839

Правила.

Никога не излизай от границите на възможното!

Не искай за себе си, нито за другите това, което не знаеш дали е полезно или вредно!

Не настоявай за това, което веднъж ти е отказано! Откъде знаеш, може би в това се крие твоето добро. Никога и никъде не упорствувай против Истината. Никога и никъде не се колебай в Добродетелта!

От човешко двоеличие се пази!

От твърдоглави, упорити, горделиви и тщеславни стой настрана!

Първите си впечатления, първите съвети на твоя ангел хранител пази!

От първия глас на съвестта си, не се дели!

Не принуждавай душата си в това, което по начало ѝ е противно!

Не работи против собствената природа на твоя дух, защото ще пострадаш!

Вълкът овца да направиш, не се труди, защото е вън от границата на твоята възможност!

Овцата в устата на вълка не давай!

Не изменявай убежденията си, за хубавия изглед на нещата, защото в тях се крие змийска отрова!

Зло в Добро не можеш да превърнеш, но може да го заместиш. Затова в борбата си с него не мисли, че ще го унищожиш, защото е невъзможно!

Свободен ако искаш да си, в Добродетелта стой, тя ще ти е щит неразрушим, в нейната крепост винаги ще си защитен. (02.02. 1917 г.)

1840

От любов към Бога.

От любов към Бога ще учите.

От любов към Бога ще изразявате

Божествената Любов. Няма да чакате други да ви обичат!

1841

Правила

В езика ти да има мекота!

В погледа ти да има истина!

В решенията ти да има правда! В делата ти да има доброта!

1842

Тихата радост.

Човек най-първо трябва да разбере Бога в себе си. Тогава ще го разбере и отвън. Какво по-хубаво от това, да живееш в онази тиха радост в себе си, да си изпълнен с една възвишена идея!

1843

Обективният ум.

Обективният ум е по-висок от нисшите чувства, а има морални чувства, които са по-високо от обективния ум.

1844

Това е Бог.

Никой не може да влезе в Царството Божие, ако не е достоен.

Господ винаги обича, Той е светлина, в която няма никаква промяна. В Бога всичко е установено и целия път на всеки точно е установен. Трябва да знаеш, че всяка красива черта, у когото и да се прояви, това е Бог.

Аз искам да бъдеш добър, за да мога да живея в тебе и ти в мен. Да се слеем и да работим заедно.

В Божественото едновременно присъства и скръбта и радостта, и двата контраста.

Ще обичаш всичко, което Бог обича.

1845

Любовта.

Любовта може да се предаде по физически, астрален, умствен, причинен и по хиляди начини, но всякога резултатите са еднакви – тя внася светлина, топлина и свобода.

Любовта трябва да бъде непреривна. Тогава е духовна – нито сянка от съмнение. Съмнението спъва любовта. Като се усъмниш тя се отдалечава. Щом повярваш, пак се приближава. Не е хубаво човек да знае кой му прави добро. Любовта никога не трябва да се изявява навън.

1846

Заради Господа правя това

Един разумен човек може да оживи един мъртъв. Любовта е такава сила в човека, която се равнява на всички останали сили у него. За да се получи равновесие, трябва всички други сили да ѝ се противопоставят, инак завлича човека.

Това не е за тялото ти, но за душата ти. Сега всички чисти духове ще дойдат да работят върху тебе. Ще мислиш, че Бог е Любов, ще мислиш, че си заедно с всички добри хора, с ангелите, с Бога. Туй, което Господ ти е дал, ще го пазиш свято.

Ще помните – в любовта няма никаква измяна. Бог и Неговите закони са неизменяеми.

1847

Връзката.

В теб трябва винаги да има една малка вътрешна радост – то е Божественото. Тя е връзката, която трябва да пазиш. В каквато и тъмнина и да се намираш, не трябва да губиш вярата си. Светлината пак ще се покаже.

1848

Молитвата.

Трябва винаги да прекарваш в молитвено състояние. Моли се на Бога, кажи: „Господи, малкото добро, което си посял в мен, направи да израсне.“

1849

Едно.

Сърцето и душата трябва да бъдат едно, и умът и духът трябва да бъдат едно!

1850

Душата.

Душата си ти повдигни във Господа за всички дни. В основа чист живот положи, със сърце пълно с любов ти послужи.

1851

Форма и съдържание, (към ученика.)

Формата се освещава от съдържанието. Това, което ти се дава, много рядко се случва.

1852

Добродетелите.

Ученикът трябва да развива у себе си ред добродетели – вяра, безстрашие, любов към Бога, милосърдие, надежда и др.

1853

Духовното.

Ще пазиш духовното. Духовното е това, което има една непреривност – то е постоянно.

Материално е това, което се мени, възниква и изчезва.

Ще имаш вяра, ще знаеш, че в Бога обратни решения няма. Каквото е решил, то ще стане.

1854

Любовта.

Любовта не забравя – и в другия свят да отидеш, пак ще мисли за тебе.

1855

Най-чистият извор

Тъй както аз водя школата, никой не я е водил. Винаги да приемаш и винаги да дадеш, когато ти поиска Господ.

Каквото и да ти се случи, ще казваш, че Бог не може да те остави. Ще се учиш да пазиш душата си чиста само за Бога.

Човек трябва да пие вода само от най-чистия извор. (Съвети към ученика.)

1856

Страданията.

Страданията са необходими при развиване на органическия

живот.

 

1857

Нуждите.

Докато е в плът, човек се нуждае, пък и колкото отива по-нагоре, нуждите му растат. И ангелите имат много големи нужди, но те си взаимно помагат. Ако един ангел предприеме някаква експедиция, зад него са всички други ангели и му помагат с мисълта си.

1858

Царски синове

Живота, който Бог е вложил в теб, трябва да го оставиш да расте. Този ум, това сърце, то е капитал, върху който сега работиш.

Бог живее в тебе – вий сте царски синове, но живеете инкогнито. Кое е по-хубаво: да си царица и да ти слугуват и да си недоволна или да си слуга, да служиш на другите, но да си доволен?

1859

Доволството е важно!

Най-малкото съпротивление. Добродетелта е път с най- малкото съпротивление.

1860

Земята.

Сега земята ти говори, учиш нейния език.

1861

Закон за растенето.

Материалното е това, което е преходно. Например желанието у човека е преходно. Има ли смисъл да се пристрастиш към една книга и все с нея да ходиш? След като си изучил азбуката, няма защо да носиш буквара си и да учиш още буквите. Ще вземеш друга книга, пък и нея като изучиш, ще я смениш с друга и т. н. Така човек расте и се развива.

1862

Ангелите.

Ти си мислиш, че си сам. Всъщност ти си заобиколен с много души, които ти помагат. Това са ангелите.

1863

Любов към Бога.

Да грее постоянно слънцето – разбира се – да е будно всякога съзнанието. Да се посветиш на Бога, значи да Му служиш от любов и каквото дадеш, да не искаш заплата. Кога един човек иска да му върнеш парите? Когато не те обича.

Ти трябва да любиш Бога и да си готов да умреш за Него. Като умреш, ще оживееш и да умреш, пак при Него ще отидеш. Какво има да се страхуваш? Изворът, който тече, е чист.

Обича се само Бог. Ти трябва да се превърнеш на извор, който като тече, пои всичко.

1864

Най-важното.

Най-важното Бог отдавна го е дал. Сега, което ви дава, то не е най-важното. Може ли да се съмняваш в Този, Който е вложил от своя си живот в теб?

За всеки човек има Един, който го обича. И за теб е промислил Той. Няма от какво да се страхуваш.

1865

Ревността.

Ревността естествено иде. Човек се страхува да не би да му отнемат този, който обича. Но Бог не може да се вземе.

1866

Страданията.

Ще държиш съзнанието си високо над условията и ще се радваш на страданията толкова, колкото и на радостите. Човек носи не само свои страдания, има много свои, после на домашните си, на народа, в който живее.

Някой път страда, за да опита положението на другите. Ще стоиш над страданията на народа, на домашните си, над своите страдания, ще ги наблюдаваш от друго гледище. Ще гледаш как Господ работи. Ангелите, като гледат как човек страда, казват: „Не бой се, едно време и ние имахме твоите страдания, но сега вече не страдаме, сега се радваме.“

1867

Правилните отношения.

Най-първо човек трябва да разреши правилно отношенията си към Бога. Останалите въпроси се разрешават сами.

Най-първо трябва вяра, после Любов към Бога.

1868

Малката молитва.

Вътрешно ще се молиш. А като отпаднеш кажи: „Господи, грешил съм в миналото и сега много грешки направих, но Ти си милостив, помогни ми да изляза от тази мъчнотия.“

1869

Изобилие.

В действителния свят е такова изобилие, че някой път едно същество слиза на земята да даде от изобилието си и да пострада.

1870

Скрижалите.

ОМЕН – Тъй да бъде.

АУМЕН – Тъй трябва да бъде.

1871

Расите

Тези, които живеят само с желанията си, са от черната раса. Тези, които се борят да реализират желанията си, са от червената раса. Онези, които мислят за реализиране на желанията си, са от жълтата раса.

А от бялата раса са хората на разума.

1872

Инволюция и еволюция.

Пътят на източните народи е инволюционен, а на западните – еволюционен. Затова, ако един индуски адепт иска да напредва по- нататък, идва да се прероди на запад като европеец

1873

Ще учиш.

Като казвам „Ще учиш“ – разбирам в смисъл: ще развиваш ума си, сърцето си и волята си. Ще гледаш да прекарваш животинските енергии нагоре. Енергиите, които се образуват отзад на тила, ще ги прекарваш напред на челото, там е разумността. После – отгоре в Божествения свят.

1874

Обичта.

Отношенията на двама, които се обичат, са немислими без

Бога.

 

1875

Приятелските чувства.

Приятелското чувство спада към Божествените, то е най-

висшето от тях. Истинският приятел никога не може да направи нещо, което да не е за твое добро, следователно на този, единия твой приятел ти ще вярваш на всичко, което ти каже.

1876

Бог.

Бог да бъде с тебе! Не се обезсърчавай! Трябва да знаеш, че има Милост Божия, има и Благодат Божия.

1877

Учителят и ученикът

От хиляди години аз ви крепя и ви помагам, не се ли убедихте, че няма да ви оставя.

Ще се учиш да обичаш, да работиш за Бога, съвсем безкористно. Да си готов да се жертвувашза Него. Човек трябва да реши ребром въпроса, ще кажеш: Ще страдам, каквото и да ми се случи, ще го изнеса! Тогава той може да бъде между хората, но ще бъде запалена свещ.

Трябва да опитате Бога. Вий, като уповавате на Бога, ще видите какво може да извърши. Ще работя само от Любов към Бога – от Него за Него. Човек трябва да бъде готов да умре, но да устои на Истината. Той и без това ще умре. Какво умира? – Тялото само. Дръж мисълта:

„Тоя живот е на моя Възлюблен, Тоя, Който ме обича.“

1878

Божият закон.

Така е Божият закон. Любовта може да съществува между двама души и Бог, за да прояви Любовта си, има нужда от душата на човека.

1879

Ще учите.

Ще учите, ще започнете с временното и между другото ще внасяте и духовното. Никакви спънки! Човек и 99 пъти на ден да падне, пак трябва да стане!

1880

Идеалното положение.

Зад всяка мисъл да има само едно нещо – безкористие или самата Любов. Отвън няма да се показваш за верующ, но вътре дълбоко ще вярваш.

1881

Ще учиш заради Господа!

Целият свят около нас, това са все задачи, които Господ е предоставил на нас да решим. В каквото положение и да се намираме, трябва да имаме за идеал Господа Бога. Ще учиш заради Господа!

1882

Мъжът и жената.

Какво е това мъж и жена? Жената, това е лявата половина, мъжът е дясната. Мъжът, това е мисловата сила в човека. Трябва най- напред едно пречистване в мислите.

1883

Чистотата.

Тури чистотата за идеал, на който всичко трябва да се подчини. Всички сили в тялото трябва да се подчинят на един идеал. Каквото човек мисли – става.

1884

Молитвата.

Ще се молиш всякога, независимо от това дали си разположен или не. Молящият човек е силен човек, който всякъде, където ходи се моли и усърдно се моли. Човек трябва да се чувствува като душа, която не се опетнява. Ще си туриш на ума да живееш по Бога, най- възвишения и чист живот, който е възможен на хората в плът. Бог е при мен и Той ми помага!

1885

Свещената Любов.

Човек трябва да добие Свещената Любов – да остане само един свещен образ.

1886

Размишление.

Трябва да имаш часове на размишление и съзерцание през деня. Човек трябва да схване живота като нещо вътрешно. Външните форми са само проявление

1887

Учителят.

Учителят няма да държи ученика само на физическото поле. Той ще го вземе със себе си и в другите светове, ще му показва, ще го учи. Гледай на ученето като работа за Господа. Като станеш сутрин – 15-20 минути съсредоточение.

1888

Волята Божия.

Когато в човека влезе Любовта, тя изпъжда всеки страх навън. От всичко, което е имал човек, ще остане само едно в съзнанието му – радостта, че е изпълнил Волята Божия.

1889

Близост с Бога.

Живей винаги в близост с Бога – грееш се на слънце, то е близост; гледам извора, то е близост.

Лицето на небето е лицето на Бога. Когато няма облаци, значи Бог е доволен от живота на хората. А когато се намръщи, аз считам, че Бог е недоволен от живота на хората.

1890

Правило.

Ще се молиш за сила – да издържаш и за познание – човек да придобие знание и мъдрост.

1891

Морална чистота

За да бъде човек независим, трябва да има морална чистота.

1892

Търпението.

Издържай всичко заради Господа, докато придобиеш любовта, дойде ли тя, ти ще получиш вече търпението.

1893

Ученикът.

Домът на ученика е вътре в душата му.

1894

Съвест.

Съвестта – това е Бог. Слово значи разумност. Учи, без да се тревожиш.

Трябва насила да ви изтегляме в Царството небесно. Моли се Духът Божий да те овладей

1895

Уединение.

Хубаво е уединението, т.е. да бъде човек концентриран в себе си. В пътя се изисква воля.

1896

Яденето.

Яденето е важно, но не е най-важния закон. Има няколко начина да се нахрани човек. Човек може да се храни и духовно.

1897

Да се свържеш.

Ще размишляваш за добрите хора и тук, и в другите страни и ще се свързваш с тях, ще се молиш постоянно, ще гледаш да се издигнеш над условията.

1898

Завършената работа.

Човек не трябва да иска да си замине преди да е свършил работата, която Бог му е възложил

1899

Материя и Дух.

Материята, това е Духът в сгъстено състояние.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...