Jump to content

30. Песента на живота


Recommended Posts

30. ПЕСЕНТА НА ЖИВОТА

(В. «Живот», бр. 17, 14.VII.1929 г., стр. 1)

- Ида аз по Пътя на Незнайното - и нося всичко в себе!

В мен е шумът на морето, и на бурята стонът; плачът на майката, изгубила детето - и викът на радост, изтръгнат при първата целувка...

- Ида аз по Пътя на Незнайното: в гласа на всяка птичка крилата, във въздишките на океана, вечер в зефира след залез слънце - и в песента на славея.

- Ида аз по Пътя на Незнайното - с тихи стъпки пристъпям; с усмивката на цветята, вдигнали главица - и с трясъка на светкавица, събаряща вековните дървета.

- Ида аз с Милувката на майка, прегръщаща своето чедо; и с ръцете, късащи своите вериги - и катурващи всичко старо.

- Ида - без криле - летя - всички криле и хвъркати мисли са мои! Без очи - гледам, защото бъдещето съм аз самият!

Въздишам във вековете, усмихвам се в планините, в небето и трепкащи- те звезди.

- Аз ида - и мъртвите се будят! Пея - всичките песни моята песен са. И който ме чуе, той става друг. И който ме приеме - всичко е приел: и Радостта, и Мъдростта, и Любовта, и сиянието на деня, и незнайния блян на вечната Безкрайност...

- Но след мен мойта сянка върви. И в нея има тъма. И който нея приеме - скръбта и злото, и нощта, и тъмата, и смъртта е приел...

- Аз ида по Пътя на Незнайното - и сянка и светлина Нося в себе!

- Събуди се, който спиш, защото аз ида - и Новото ти нося - всеки ден аз нови дрехи имам, изтъкани от хиляди желания, мисли и мечти на люде, живот- ни и звезди...

Тук разклащам, там вдигам - събарям стени на затвори! Негде взимам, негде давам... всичко оживявам!

- Аз ида, с мен тръгнете: който мене има - всичко има!

Превел: Любомир

29.VI.1929 г.

Izgreva_tom_31-23.jpg

(В. «Живот», бр. 17, 14.VII.1929 г., стр. 1)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...