Jump to content

35. Обществената баня


Recommended Posts

35. ОБЩЕСТВЕНАТА БАНЯ

Бай Иван е слушал един голям процент от беседите, които е държал Учителят и всички задачи дадено от Учителя се е стремил да ги изпълнява. В една вероятно от школните лекции, аз не съм я срещнал тая задача, Учителят е направил изказване, че всички приятели, всички, които искат да бъдат окултни ученици не трябва да използват обществените бани за къпане. И е казал, всеки един, макар и най-неблагоприятни условия да има, но да се мие вкъщи. Може на части. Може най-напред да измие единия крак или долната част на крака, пък горната част на крака, пък другия крак, пък така на части, но в никакъв случай нашите приятели да не посещават обществените бани.
Веднъж Стоянка Илиева отива на на обществена баня. Тогава всеки квартал в София имаше обществена баня и те се ползваха много от софиянци. След банята по тялото й се появила екзема. Опитва се да я лекува, но безуспешно. Отива да търси помощ от Учителя. „Защо посещавате градските бани. Ще се къпете у дома. Колко пъти съм говорил, но никой не ме слуша. А сега търсите лек от мен“. Учителят й дал съвет и тя оздравяла. Но повече никога не стъпила в градската баня.
Бай Иван слушал съвета на Учителя за частичното измиване на тялото и си казва: Аз не мога да го изпълня, няма как, защото нямам възможности никакви. И на части, и на цяло, не мога да изпълня тая задача“. Така си казва той и не мисли да я изпълнява. Но ето, отива той след тая беседа и след тия си размисли, трябва да отиде на баня. Отива в банята, влиза вътре и започва да се къпе, да се мие. В това време някакъв уовек друг минава край него и се подхлъзва нещо, но се хваща за него. А бай Иван имал страшно неприятно чувство някой да го пипне. Просто нетърпимост имал към външни такива дразнители (интервенции) по тоя начин и като се обърнал и като го видял тоя, че го пльоснал на земята. Човекът след малко станал, бай Иван продължил да се къпе, а оня станал, отишъл при бай Иван и му казал: „Ти защо правиш тъй? Ти знаеш ли кой съм аз?“ Бай Иван го изгледал така надменно и понеже е притежавал голяма физическа сила, не го е било страх пък и чувството за страх, нямал такова чувство, обърнал се към него и казал: „Какво да не си пристав?“ Обърнал се и продължил да се мие. След като се измил, излязъл от банята, облякъл се и тръгва да си отива. И ето на вратата той, същия човек, гдето го бутнал в банята, облечен и той си отива и се срещат на врата, но този облечен и наистина с униформата на пристав. Като се срещат, казва на бай Иван: „Е, сега, г-не, как сме? Какво аз сега да направя?“ Бай Иван отговаря: „Ами каквото искаш!“ И бай Иван продължи да ми разказва. „Той излезе благороден, сто пъти по-благороден от мене. Абсолютно нищо не ми направи и си отиде човека“. Но от тоя момент нататък бай Иван наистина се замисля и решава въпроса с банята. Така беше го решил, че и аз даже след като той беше ми казал това нещо съм се ползвал и от неговата баня. Беше намерил един казан, може би с диаметър около 80 см и с дълбочина някъде също около 80 см, поставен на три крака метални, който си го държеше в бараката гдето държеше въглищата и дървата за отопление и един път минимум в седмицата сгорещяваше вода на печката, това дали ще бъде зиме или лете, няма значение. Стопляше вода в тенджери и в кофи, влизаше в тоя казан, слагаше едно малко столче дървено и се къпеше в него. Така той реши въпроса с изкъпването вкъщи. А лятно време, в големите горещини опъваше навънка, на двора тел на два кола и на бараката и на тях слагаше чаршафи и вътре се къпеше пак по тоя начин. Или топлеше вода на слънцето, или ако е слънчевата топлина недостатъчна, пак на печката и извършваше тая процедура по тоя начин. Ползването на тоя казан го ползвах и аз дълго време, защото аз живях под наем и нямах други възможности. Пак така, но в един леген, но в казана беше по-лесно. Аз го възприех начина от него и така ежеседмично той извършваше процедурата с банянето, после аз го извършвах, но той ми определяше час и така ползването на тоя казан продължи докато бай Иван беше жив. По тоя начин той можа да изпълни задачата, която е дал тогава Учителят и аз трябва да кажа, че покрай него и аз я изпълних и аз я имах в предвид и след като бай Иван си замина не отидох вече на обществена баня. И тук, докато не бяхме направили баня, по тоя начин извършвахме хигиенизирането. Чрез казан, но не този, който имам сега, но друг. Не този на бай Иван. От него остана поуката.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...