Jump to content

6. Трите рождени сестри


Recommended Posts

6. ТРИТЕ РОЖДЕНИ СЕСТРИ

Ама нямам думи да изкажа и възхищението си и какво, разменната монета тогава в Братството беше обичта. Моите деца калпазани имат нужда да учат, някакъв език - немски ли или френски. Ама не искат да го научат да го четат, а карат леля си Аня Теодорова, а пък тя беше образцова учителка по езиците: немски, френски, руски и български. А Паша беше химичка- математичка. А тя им се накара, но така както не ще, пък им го напише и на френско произношение с български букви. На Изгрева съм от 1960-1961 г. Преди живеехме в Подуяне, моят другар имаше много голям имот. Никак не е нескромно, но милионер беше. И можеше тука да закупи имот, но не ми споделяше идеите, тука можеше да ми закупи не знам какво.А все искаше да бяга в Америка или Австралия. А пък аз вече стъпих ли тука на Изгрева, край. Имам сега дъщеря, която е оперна певица в Западна Германия, от нашата, от Софийската опера я изпратиха и тя си там остана. Кани ме, ето оня ден ми се обажда, кани ме на гости, щяла не знам къде си да ме води. Не, не, не, не, на мене ми е тука мястото. В неделя имаше една беседа, само тая беседа човек да я приложи, чудна, чудна. България е нещо като свещена земя със Словото на Учителя.
Ще кажа нещо за Аня. Тя беше тънка, висока, на вид строга, а пък сърцето й меко, меко, меко. Не знам дали имаше човек с повече Любов от нея. И готова на всичко. Тя не знам колко ученици е имала. Аз нали като завърших стопанското училище и вече съм тук в Братството, аз започнах да уча с тях. За 45 дена те ме подготвяха и като частна ученичка започнах от IV.гимназиален клас. А като частен ученик трябва да знаеш всичко. Не знаеш какво ще ти се падне. Те така много ми се радваха. Само петици и шестици им носех. Така завърших и гимназиална учителка можех да стана, но за държавен изпит се разболя певицата и заради нея не се явих. Много бях близка пък с.това семейство. Аз все с много хубави хора дружех в нашето братство. Македонците, Колю Каишев сте го чули, а тоя беше женен за една Катя Велева, пък те един голям македонски род от Александър Протогеров, неин вуйчо. За Колю Каишев, някакви опитности с Учителя? А, Колю беше един екземпляр неповторим, неповторим. Учителят задал задача на всички, в касичка да си събират, всеки ден да пускат по някаква монета и с пускането на парата и съответна формула. И той взима и направя за четирите стенографи по една касичка във вид на буренце. Ама така елегантно направено, така фино, полирано, с разните му обръчи, разкошна работа, бижу, бижу направени касички. И един ден, казва Паша: „Няма я Савка, няма я Еленка, никой няма около мене“, а те имаха на ул. „Карл Шведски“ къща-близнак, която половината беше тяхна, а половината на генерал Заимов. „Требват ми пари, а нямам. Сега тук е комичното: няма от кого да взема, а ми трябват. И аз си рекох, ех, аз ще взема да си направя заем от моята касичка, пък после ще си ги върна, разбира се, в касичката. И съм взела касичката и съм се въоръжила с един нож. От тук го въртя, от там го въртя, нищо не става, не мога и не мога. какво е направил тоя Колю, не мога да се добера до стотинка. И в това положение,както съм въоръжена с ножа и работя, хоп Учителя е пред мене. Аз се изненадах, а Той се засмя и каза точно така: „Рекох, практикувате си стария занаят“. Аз се засмях и рекох: „Само, че сега за разлика, че е от собственото“. Колю много ги правеше едни такива работи. Веднъж има много хора, беше закъснял, вратата заключена и той се беше покачил на гредите в салона и оттам да слуша беседата. Неповторим брат, неповторим. Ожени се за Катя Велева, а тя от този голям македонски род, гдето ви казвам Александър Протигеров. Имат един портрет, е-е голем колкото прозорецът ми е вуйчо им. Те бяха завършили всичките във Виена, а баща й бе първият стенограф в Народното събрание. Един от сребро изля бюста му така. Единият й брат инженерство завършил във Виена, но тук практикуваше адвокат, но да видите какво се казва честен адвокат. Като застане пред иконата сутрин и един голям кръст като направи и каже: „Господи, и днеска да възтържествува правдата!“ Изобщо много съм благодарна на небето, че Учителят ме постави при тях, аз бех четвърта. Те са три сестри - Паша, Аня и Надя. И Той казваше Учителят: „Тоз триъгълник не трябва да се нарушава“. Аз бех тяхната най-малка, четвърта сестра. Та дори се появиха и ревности между някои наши хора, защото те бяха едни от най-елитните. Паша е едната сестра. Ще ви кажа и историята на Паша, как е дошла при Учителя. Техния род е от Бесарабия - баща й е руснак, а майката - българка. Баща й е покойник и вече са тука в България. Майката е сама с трите момичета: Паша, Аня и Надя. Надя беше най-малката сестра и имаха още един Федя, не знам двама ли братя така, но Паша е много любознателна, иска да учи. Едвам е на пет години. Но иска да ходи на училище. И майка й се видяла принудена и отива до учителката и моли: „Абе много иска това дете да дойде като слушателка да идва, да престане тоя порив в него. На училище, та на училище“. Приела я учителката. И накрая на годината, какво мислите, Паша идва и размахва свидетелството, че шест е получила. И така Паша само на 21 години беше когато беше учителка в първа.девическа гимназия на ул. „Цар Шишман“. Предаваше химия. „Аз учех Лора Каравелова. Немаш представа каква хубавица, каква красавица беше.“ Но там бил брат Радославов с жена си учители. На министъра Радославов брата, той беше историк мисля. И така тя оттук-оттам се запознава с тях, а те вече ходят на ул. „Опълченска“ 66 и така и тя отива с тях и вече приема Учителя, обаче я надушват, че е дъновистка и я уволняват. И като я уволняват я изпращат учителка в Русе. Тя там много малко е учителствала. Вие няма да я знаете, къщата на Стефови, не ги знаете и тех. Така в двора им имаше една барачка на куцичката Стефанка и Гена Папазова, която беше доцент по цветарство, имаше катедра. А тя беше нейна ученичка, тя така в очите я гледаше Гена. Когато си замина Паша и тя понеже знаеше аз какво съм в парахода за тех и последния помен на Паша, така пред всички, при Еленка Андреева се събирахме, вика: „Йотке, докато съм жива, аз поемам на Паша годишнината, а аз като си замина щафетата я предавам на тебе. Ти ще имаш грижата“. Щото бях една от най-близките. А Гена така благоговееше пред Паша. И добре, ама Паша е учителка в Русе. Но и в Русе я научават, че тя е от Братството. И от там я уволняват. И като я уволняват тя идва на Изгрева и като идва на Изгрева, Учителят си я оставя и тя така остана стенографка на Учителя. Но Учителят знаеш какво им даваше? По 30 лв., колкото за хлеб и за млекце. Но в тех, така изобилие течеше. То това е Любовта. И минава се много малко време, дали месец, дали два и после тя прочита във вестника: „Министърът на просветата уволнен“. И тя с вестника при Учителя: „Учителю, министърът на просветата е уволнен!“ „Паша, знаеш ли защо е уволнен? Рекох, уволниха го заради твоето уволнение!“ Ето, това е. Какво ли не знаеше Учителя! Къде ли не събития ставаха първо тук на Изгрева, че после се проектираха долу в света.
И за Паша мога да приказвам. Паша беше една от четирите стенографи. А тримата: Савка, брат Боев и Еленка, те правеха корекции на беседите, коригираха правописа. А само Паша ги стилизираше. Значи само Паша ги стилизира. И един път, понеже нейната сестра Аня, тя е образцова учителка в езиците, решила тя да стилизира беседата. И я направила и след като вече е готова, нали тя се чете на Учителя. Учителят се усмихнал и казал: „Е, рекох, понапудрила е, поначернила е, като една мома“. И край. И след това Паша отново преработва беседата.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...