Jump to content

21. Потъмнял бе хоризонтът и път не се виждаше в дома ни от големия глад


Recommended Posts

21. Потъмнял бе хоризонтът и път не се виждаше в дома ни от

големия глад

Вълнуваше се морето. Потъмнял бе хоризонтът и път не се виждаше. Но малката лодчица бе спасена. Дойдоха благодетели и й помогнаха да излезе на брега. Положението ни след татковата кончина бе тежко. Живеехме под наем, а хазяйката ни започна да ни пъди, защото не си бяхме платили наема от доста време. Майка ми ходеше по къщите да шие и ние бяхме винаги сами след училище. Тя се връщаше късно вечер уморена, съсипана, защото работеше по десет и по единадесет часа на богати дами, които все бързаха с изискванията си. Помня, че на една милионерка - притежателка на фабрика за розово масло - бе ушила елегантна копринена рокля за един ден. Дамата се оглеждала дълго в балната си рокля и не можела да й се нарадва: "Същинска рокля от Париж!" - възклицавала тя, а в това време три гладни, самотни деца чакаха полузадрямали майка си да се завърне с нещо за вечеря. В долапчето за храна нямаше почти нищо. Помня, че майка ми, щом се завърнеше вечер, се вглеждаше в лицето ми и с печална усмивка ми подхвърляше: "Ти пак си поила мишките!" Защото очите ми бяха почти винаги подути от плач. Съжалявах я, скърбях за тежката й съдба и нашата безпомощност да й помогнем. Като не знаех как да я зарадвам, често пъти измивах дъските в стаята с четка и така ги търках, че тези стари дъски ставаха кремави като лимон. Обожавах майка си, но как можех да й помогна?
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...