Jump to content

24. Първата закуска в ниската трапезария


Recommended Posts

24. Първата закуска в ниската трапезария

Силен шум от звънец ме събуди. Беше тъмно. Защо бие звънец посред нощ? Никой не мърдаше в леглата. Звънецът биеше дълго, безкрайно дълго! Това бе някаква манастирска камбана, която нямаше намерение да спре никога. Обаче, богомолките не мърдаха от леглата си. Аз стоях с опулени очи в мрака и се чудех какво да правя. Какво означаваше този зловещ камбанен звън? Изведнъж пердето силно се дръпна и на вратата се показа стара жена с бели разплетени коси, по бяла нощница. С неистов вик тя се спусна към едно легло, бързо дръпна юргана и момичето скочи като уплашено. - "Още ли ще се излежавате! Скоро всички ставайте! След десет минути е закуската!"
Та нима било сутрин? Всички бързо наскачаха. Скочих и се заобличах и аз. Плиснах си на очите и подгоних побегналите към трапезарията момичета. Долу в сутерена в една голяма стая бе трапезарията. Всички застанахме прави около масите, даде се акорд на пианото и се запя молитвена песен. Слушах като замаяна. Пееха, преди да се хранят. Щом завърши песента, затропаха столове и всички седнахме. На масата имаше бяла, чугунена кана с топло мляко и осем купички. Всяка получи по една купичка мляко без захар и парче хляб. Солницата тръгна от ръка на ръка - слагаха сол в млякото. Аз направих същото, но млякото сякаш спираше на гърлото ми. За пръв път пих мляко със сол. Излязох от ниската трапезария в двор, от който се виждаше отсрещния висок хълм със стена от сиви скали като корона на върха му. Долу се виеше сребристия Осъм, над който се простираше стар, покрит мост с мозайка от ръждиви ламаринки за покрив.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...