Jump to content

54. Мисис Рийвз ми купува зимно палто


Recommended Posts

54. Мисис Рийвз ми купува зимно палто

Годината 1930 е знаменателна за американците. Това е годината на голямата депресия и признаците й можеха да се видят ясно по нюйоркските улици. През студен ветровит ден на един ъгъл стоеше човек, загърнат в сакото си с няколко ябълки за продан. Продаваше ги по една. Картината бе тъжна и трогателна. Той трепереше от студ и молеше минувачите с ябълка в ръка. И това в най-богатия град в света! Бях изумена. Мисис Рийвз ме заведе в един евтин магазин и ми купи зимно палто - първото ми цветно палто в живота - ново, хубаво. В пансиона бях носила старо, тъмносиньо униформено палто, което мис Блякбърн ми бе подарила при пристигането ми. Сега имах бежово вълнено палто, с кафява кожена яка! Колко радостна се почувствах! И като си помисля, че и днес старата мисис Рийвз живее в Калифорния и дори ми писа, а аз още не съм й се отплатила за добрините, ме става тежко на сърцето. Дано сторя това, докато тя е още на земята. А мога ли да изброя хората, които са ми сторили добрини в живота - те са толкова много! Друго не мога да направя, освен да върша това, което са вършили за мен през целия ми живот. А случаи не липсват. Една неделя тя ме заведе в новата "Фосдик катедрала", която е изградена в старинен готически стил и също има розетни прозорци. Когато влязохме, свиреше орган и слънчевите лъчи обагряха с многоцветни струи насядалите пасоми и сивите стени. Изживях тържествен миг, който ме пренесе във виенската катедрала "Св. Стефан" и в "Нотр Дам" в Париж. Тук, в Новия свят навсякъде се стремят да възстановят старите европейски стилове в архитектурата, затова в някои градове се срещат сгради с фасада на Партенона или на римските импозантни здания. Бели колони на дървени сгради не са рядко явление в Нова Англия. Барокът и готиката също се срещат на много места. Имената на градове и селища често повтарят тези на европейските градове като Ром, Сиракюз, Одеса, Нейполс и др.
Но покрай забавните ми ескапади в Ню Йорк, непрестанно ме гнетеше нестихващия човешки поток от коли и хора. Толкоз хора на малкото пространство, което заема града, всички забързани, замислени, устремени към нещо - реката непрестанно тече, но накъде отива? Къде се влива? Като че ли никъде. Чувствах се уморена от големия шум. Вечер късно се връщахме с подземната железница, чиито автоматични врати се затваряха бързо за мой ужас и веднъж се затвориха върху палтото ми, което остана наполовина отвън. Тълпи, гъмжило! По цяла нощ улиците бяха претъпкани с хора - и това бе 1930 година. Не мога да си представя Ню Йорк днес.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...