Jump to content

108. "На душата слънце в мрака"


Recommended Posts

108. "На душата слънце в мрака"

На 17 април 1939 г. чух: "Виждай с Духа". В село Поповяне, на 2 километра от Ковачевци, бе назначен за учител един наш брат. С него имахме много интересни разговори. Той бе една мистична, углъбена душа, поет по природа и много предан на идеите. Силно интуитивен, той долавяше мигновено истината при различни положения на живота. На 1 май - чудно хубав пролетен ден, той ме посети вечерта и ми разказа свой сън. Над стаята му без таван имало друга стая, на стената висяла картина на двама светии, пред които светели две запалени кандила. Имал чувството, че това сме ние и ми каза с тих глас: "Ти си повече от светия и сега преживяваш най-хубавите състояния в живота си, защото погледът на Учителя е обърнат постоянно към тебе, носена си на ръце. Радвай се!" На следния ден ми донесе стихотворение, което ми посвети: "На душата слънце в мрака" е заглавието му. Намирам го смислено:
Душа с стремеж красив, преливаща с зарите,
на мъдрост свръхчовешка, спотаена
на твоя тих олтар във глъбините,
Душа, за подвизи велики вдъхновена!
Ти толкова широка, светла,
ти грееш с лъчите
на Висшата Божествена любов!
Милувки и утеха вливаш във душите
със кроткия си лирострунен зов!
Зови безспир към висините на свят
ефирен, свят на радост, мир и чистота,
разкривай в чар лика на бъднините,
кога човек щастлив ще е в света!
 
Душа, ти нежен, благ служител,
прелитнал тук сред хаоса и мрака,
на свят прекрасен, о, сияен жител,
отколе тука страдуьците чакат!
Душа на слънчеви възторзи, гори, блести, тъй
както волните души блестят,
свети, тупти и сей в душите рози,
с Божествен нюх да се разцъфтят!

с. Поповяне 1 май 1939 г.

(Забележка: Този автор се казва Недев.)
Той ми каза и следното: "Чувствайте се абсолютно вътрешно свободна! Чувствайте се потопена в една безпределна светлина! Чувствайте се тъй спокойна, че винаги да долавяте великия ритъм на всемира и да сте в хармония с него. Чувствайте, че в душата си имате един мощен център, който е по-силен от всеки друг вън от вас."
Наистина, това звучи като формула за всеки ученик в живота, като идеал за постигане.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...