Jump to content

09 - 136. КЪСИТЕ ГАЩИ НА ИГНАТ


Recommended Posts

136. КЪСИТЕ ГАЩИ НА ИГНАТ

Брат Игнат живееше и продължава да живее на Изгрева. Той беше от ония наши приятели, които обичаха близостта до природата, до естествения живот - не само той, а и всички последователи на Учителя, но брат Игнат бе най-ревностния в това отношение. Него често ще го срещнете цял гол, само с едни къси гащи, бос и гологлав.
Веднъж Учителят го среща така и му казва: „Не е хубаво, рекох, така да ходиш. Ето, има сестри не бива да те гледат така." - „Ами аз използвам слънцето. Нали вие така ни учите!" - „Но не е прилично", казал Учителят. -„Вие мене не харесвате, че не било прилично, а тези гъски /сестри/ около вас, като се врат в краката ви, прилично ли е? Как ги търпите?" -„Предпочитам да ги търпя, вместо да ги поучавам."
Намесва се в разговора и брат Пампоров. Туй вбесява Игнат и той вдига купата с кисело мляко, за да я захлупи на главата му, но в този момент се намесва друг брат, като му казва: „Игнате, ти що спориш с Учителя? Помниш ли през 1910 година, когато беше на смъртно легло, кой те върна от смърт?" - „Да, помня - казал брат Игнат вече с омекнал тон - Учителят дойде при мен, доведен от баща ми, хвана ме хей за туй ухо /като посочва ухото си/ и аз оздравях."
„Игнате - казал Учителят - ти имаш деформиран прешлен в гръбнака си. Ето защо ела утре при мен." - „В колко часа, Учителю?" - „Ела в десет часа,"
И тъй всичко се изглади и ние се разотидохме по домовете си радостни.
Игнат е прекрасен брат, винаги готов на жертви и услуги, но с малко избухлив темперамент.

По разказ на П. Камбуров

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...