Jump to content

09 - 317. ВНУКЪТ НА ЕДИН ПРАВЕДНИК


Recommended Posts

317. ВНУКЪТ НА ЕДИН ПРАВЕДНИК

По време на евакуацията на София Учителят и приятелите от Изгрева се бяха евакуирали в с. Мърчаево, където аз често отивах. Но не ме сдържаше. Искаше ми се да пътувам, да отида някъде, но не знаех къде. Хрумна ми мисъл да отида в Айтос, на Братската градина, където още не бях ходил. Споделих с Учителя желанието си. Той ми каза: „Идете, рекох. На добър час." Качих се на влака и отидох на Братската градина при брат Георги Куртев. Като разговаряхме, той сподели мъката си, че неговият внук, като войник в казармата, бил заловен да разпространява позиви и арестуван. Каза ми къде. Службата, която заемах, ми даваше свободен достъп навсякъде. Знаех, че в Погребите имам приятели и ще мога да помогна. Побързах да се върна, докато не е късно, защото арестуваните на това място са били измъчвани от атлета Петър Ферищанов. Мнозина са намерили смъртта си в ръцете му. Трябваше да се бърза. Върнах се веднага и отидох при съответния началник, мой близък. Казах му името на арестувания, като му заявих, че той е човек от Братството и че същият е направил една глупост, като е разпространявал позиви в казармата, позиви с нелегално съдържание. Поисках да го махнат от това място. Послушаха ме и веднага го пратиха в Сливенския затвор, докато му излезе присъдата. Това направих, за да спасим внука на бай Георги от въжето.
Учителят без друго е знаел мъката на брат Куртев, затова ме изпрати и му помогна чрез мене.
Искано му е смъртно наказание, което после бе заменено с доживотен затвор. Осъденият лежа в затвора седем месеца, дойде девети септември и остана жив.
Когато човек се моли и вярва. Бог ще намери начин да помогне. Такъв е случаят с бай Георги и неговият внук.

Разказал: Иванов от София.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...