Jump to content

09 - 324. КУРИЕРЪТ


Recommended Posts

324. КУРИЕРЪТ

Разказва племенникът на брат Павел Русев от Ст. Войвода:

С брат Павел повече от десетина години сме живели на Изгрева и редовно посещавали беседите. Той не се задоми, защото семейният живот не го влечеше. Искаше да бъде свободен и независим, за да може да обикаля при наши съмишленици из страната. По едно време в него се родила идеята да открие на Изгрева Самопродавница за най-важните продукти, като сирене, кашкавал, ориз, захар. Бил поставен ценоразпис и везни, на които всеки купувач сам ще си отмери кооперация и Самопродавницата стана безпредметна. Но тази похвална инициатива бе негов актив.

Разказва Георги Събев:

През 1942 или 1943 година вуйчо ми Павел бе дошъл на село. Веднъж ме срещна и пита къде е брат ми. Казах му, че е на фронта. „Той трябва да си дойде", ми каза вуйчо.
Минаха няколко дни и пак ме попита за брат ми. „Не си е дошъл. Как ще си дойде от фронта?" - „ Ще си дойде. Аз съм пратил куриер да го пуснат", ми каза той.
Брат ми след два-три дни си дойде. „Как си дойде? Сега е война." - „Ротният ми командир ме извика и ми заповяда да си дойда."
Като го видя вуйчо Павел, каза: „Моят куриер свърши тази работа. Ротният само изпълнява заповед."
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...