Jump to content

12 - 10. ЗАМИНАВАНЕТО


Recommended Posts

10. ЗАМИНАВАНЕТО

         Надка: Има един случай, понеже ви интересува неговия живот. Той, като се разболя баща ми, Румито беше ученичка в 11 клас. Добри работи, не можех всеки ден да ходя. Сестра ми, Донка, там беше й сестра Койна, Верка, Иринка, сестри около него винаги. Ние от неделя на неделя отивахме и той казва на Койнито веднъж:" На 14 февруари ще стане, каквото ще стане." Тя казва: „Какво, слънчево затъмнение ли?" - „Не, не, то ще дойде, ти ще го видиш." И казва на нас: „Наде, Добри, искам тази седмица всяка вечер да бъдете при мен." И ние, разбира се, оставяме Румито в къщи, отиваме, приятелите винаги ходили в Тополица така. Всички идваха. Той вече зрението му отслабна, не може почти да вижда и все ще каже: „Наде, кой е дошел?" - „Еди-кой си брат." И пак в такъв дух говореше и сбогуваха се просто хората с него и вечерта се събрахме, това в неделя. В понеделник отивам и казвам на една сестра: „Тати си отива." Да купим жито, да купим захар, да отидем. Тя вземахме аз, Добри и тя, пак отиваме надвечер, гледаме го седнал на леглото и си мие ръцете. Приятели - салонът пълен беше. Приятели в стаята и всички разговарят с него. Ние, като отидохме, зададе някои въпроси на Добри и Добри му отговори не помня какво и след това хапна кюфтенца от картофки - малко, парченца едно- двечки и се излегна. Като се излегна, след един час той вече се промени. Койнито шегаджийка беше, взе да говори нещо така. Той каза: „Койне, свърши времето на шегите. Ако може, всички излезте. Само Надето и Добри да останат при мен." И ние двамата останахме. Това беше, може би да беше към 9-10 часа вече вечерта. Пък тази сестра Койна, мъжът й убит при Драва, 21-годишна остана вдовица и си обещала да служи на Бога и не иска да се жени втори път. Тя се връща от семейството, където е била при мъжа си, нали вече няма работа там. Майка и и баща й си я прибират, брат й иска с брадвичка да я убие, карат я да са ожени те са богати хора, обзаведена къща и т.н. Тя, баща й и майка й казват: „Ний, докато сме живи, теб никой не може да те мръдне от къщата." Но тя дойде до нас, не се познавахме още, аз я заведох на градината, тя си каза болката и той й каза; „Къзъм, идвай от време на време на градината, няма нищо. Щом ти си посвещаваш живота на Бога, ръката на Бога е върху тебе. Никой нищо не може да ти направи." В този дух. Почва тя, десет години ходеше, връщаше се, иде до село, пак се върне, като види, че е нагрято положението - пак до градината и нея вечер баща ми вече чувстваше, че си отива, обърна се на север, към стената, както си четеше и каза: „Господи, казах свещените думи на сестричката, казах ги вече." С които той крепил и поддържал нейния жизнен духовен живот. Дойде времето и каза: „Отворете! Въздух, въздух искам." Добри отваря прозореца, аз се разхълцах така. Той ме чу и каза: „Надито нека да излезе." Знаеше, че аз не мога да издържам такива неща, слязох долу и тогава Донито, сестра ми и брат Слави, който е на градината влязоха там и тати си подава ръката на тримата и вдига ръцете: „Господи, предавам духа си, приеми душата ми." И отиде си. Много интересно беше, много мило беше. Тъй завърши неговият живот.

         В.К.: Аз си спомням сестра Мария Тодорова казваше: „Аз съм наблюдавала как Учителят приемаше Георги Куртев. "

         Надка: Да, да.

         В.К.: „Ама казва, понеже съм била близко в обкръжението, виждала съм Учителят как го приемаше."

         Надка: Тя и на мен го е казвала. „Втори ръководител не видях така да приема."

         В.К.: „Видях Учител как приемаше ученика си." Това беше. Ама тя имаше такъв жест.

         Надка: Когато беше болен, тя дойде с брат Петър. Дойдоха в Айтос специално да отидем на градината да го видят. И тати беше вече болен, човекът, но имаше бодър дух. Колкото и да му тежи, и казваше така, като беше болен, имаше кризи, нещо на простатата жлеза и казва, като дойдат силните кризи, казва: „Господи, нека малко да се отложат болките." Той ги назоваваше не знам как. „Мине колкото мине, пак ме хванат кризи. Когато дойде да се не търпи, викам: Господи, в Твоите ръце съм. Ако може. Пак - казва - получавах облекчение." И Мария, и Петър Филипов като дойдоха, тя поплака доста даже. Те много приятели със сълзи се разделиха с него. Ами той беше балсам на раните, на болките. Ще дойдат приятели,.. Като седяха брат Петър и Мария, у нас бяха на гости, тръгваме си, тя застава тъй на пътеката и казва: „Отива си един добър брат, отива си един ангел от земята, няма да се повтори тоз живот вече след него." Тя тъй го разправя. А брат Петър - а пък ти го знаеш - той през всичкото време сълзите му течаха. Щях да кажа нещо, за което се отклоних.

         В.К.: Да. Мария ми разказваше един случай преди тези събития. Казваше: „Аз често посещавах Надка и Добри по онова време. Срещнах се веднъж с брат Георги Куртев. Борис беше в затвора, аз бях много умъчнена и той каза: „Отиди и помоли се в моята стаичка." Аз отидох и се помолих. Аз съм влизала в стаята на горницата в Търново. Влизала съм в стаята на Учителя, нали? Имам представа и имам вътрешно усещане какво представлява онзи свят, Божествен свят, но при Георги Куртев вече изпитвах усещането на една духовно ученичество."

         Надка: Ама той всяка вечер в 12 часа, болен като беше, сестра ми Дора беше там известно време, то аз всякога не можех да ходя с Румито, защото тя беше ученичка. Добри работи. Тати в 12 часа, имаше си бял костюм, ще стане, ще си хвърли дрехите, с които е бил, чисти долни дрехи ще облече, белия костюм. Ще го хване Дора, вече не може сам, няма тези сили, полека-лека ще го придружи до вратата и казва: „Отиди и си легни. " Влиза в стаичката и по два, три часа се моли. И една вечер Иринка в градината излиза през нощта нещо по работа, вижда, в стаичката свети и баща ми - тя знае, че всяка вечер в 12 часа той се моли и казва: „Чувам един хор горе, ама чудно пеят. Помислих, че от Айтос сте дошли някоя група и сте на молитва с тати." Заранта слязъл тати долу на закуска. Тя казала: „Бай Георги, ама ти снощи имаше гости. Ами в 12 часа, когато ти ставаш на молитва, излязох навън и чух хор от много хубаво пеене при теб." Той казал: „Ти чу ли, къзъм?" - „Чух ги." Повече нищо не казал. Той се усмихнал, пак нищо не казал. „И разбрах - казва - че бай Георги е имал посещение, от другаде е бил този хор." И на много, не само на сестра Мария, много болни наши хора с вярата са отивали да им каже: „Влезте в молитвената стаичка." Като влязат на молитва, и аз съм го изпитвала, много тръпки те побиват. След туй, наскоро вече след промяната, сега Слави е там, на никой не разрешаваше да спи в нея стая. Беше като светая светих за нас тази стая. Обаче сега се промени. Имало много гости на градината - хоп юрган, дюшек - турят там хора да спят. Аз съм против. После натрупаха разни възглавници, одеала, това, онова. Рекох: „Обърнахте го на килер." И доста протестирах, еле направиха там един гардероб там, на градината, прибраха вещите, освободиха стаята. Но атмосферата е друга. Пак е, но няма онова, което беше.

         В.К.: Да, в тази стаичка аура има.

         Надка: Ама как не! Беше голяма работа.

         В.К.: Аз си спомням сестра Мария ми разказваше един случай на Търново. Казва: „Учителят ме извика и ме пусна да се помоля в неговата горница. Обаче ме държа може би една, две минути." Учителят казал: „Достатъчно, ще изгориш, няма да можеш да издържиш повече." - „И ме извлече. И аз не мога да разбера на небето ли бях или на земята, къде бях."

         Надка: Да, така е.

         В.К.; Трудно може човек да разбере. Това е една аура, която е създадена от молитвата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...