Jump to content

14 - 2. СПОМЕН ОТ РИЛА


Recommended Posts

2. СПОМЕН ОТ РИЛА

Веднъж дядо ми искаше да отиде на Рила и реши да вземе баба ми и мене, тъй като някои от лелите ми бяха ходили вече, а аз не бях ходила, пък и бях малка и не е било подходящо и мене да ме водят с тях тогава. Тази година, според Учителя, е била най-благоприятната, за да се отиде. Ние се приготвихме още от Айтос и тръгнахме с много багаж. Аз бях много радостна, че ще отидем на Рила, на това свещено място, за което бях чувала от хората, които идваха от София у нас. За пътуването не си спомням много, бях малка, но спомените за самата планина още са живи в мен. Никога няма да забравя прекарването там. Сутрешното ставане и беседите на молитвения връх, Паневритмията, хората. Всичко ми се виждаше там странно и интересно. Усещах, че се намирам в друг свят, с други хора, все усмихнати, все вглъбени в себе си. Впечатляваха ме бистрите води на езерата и разходките по върховете, осеяни със сняг, как посред лято газехме сняг и пр.
Най-хубавият, най-силният спомен беше следният: Една вечер седяхме края огъня и пеехме песните. В един момент съзряхме, че горе по бялата пътека и белите стъпала слизаше Учителят, светейки с електрическо фенерче. Щом го видяхме, всичките братя и сестри запяхме: „Иде, иде, сам Той иде." Неописуемо беше вълнението, как Той идваше, слизаше при нас, целият осветен от бяла светлина, като че ли не беше вечер, а стана ден. Дойде при нас, спря се и след като песента свърши, той каза: „Бъдете благословени, деца мои." Това беше голямо благословение, голямо вълнение на душите. Всеки пое тези думи и ги сложи в душата си и ги понесе през вековете. Нещо незабравимо: всички се ръкувахме и целувахме ръката му. По-късно се прибрахме по палатките, като си носехме благословението - запалената свещ за през целия ни живот вечен. Никога няма да забравя този момент от живота си!

Диктувала на касетофон: Надка Боева

Записала и прехвърлила на машинопис: Марийка Марашлиева.

Коректура на машинописа от Надка Боева и диктувано отново на

машинопис на Марийка Марашлиева.

10.04.1991 год.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...