Jump to content

24. Сестра Арнаудова разказва как е била върната от смърт


Recommended Posts

24. Сестра Арнаудова разказва как е била върната от смърт

Калпакът от заешка кожа стоеше на главата й все така, както я помня отпреди двадесет години. Както винаги, лявата й ръка беше завита във вълнена дреха. Посивялото й набръчкано лице само беше оживено и сякаш подмладе­но. Погледът на сивите й очи гореше: тя говореше за театъра. Отиваше на репе­тиция в читалището - щеше да се играе „Женитба" от Гогол.
 
- О, какво само не съм преживяла! Представете си какво значи - първа артистка в един провинциален театър! Какво само не съм играла: „Казаларската царица", „Наймичка" - моята коронна роля. И моят истински живот беше на сцената. Аз не играех, а горях. И тоя жар се долавяше от публиката - тя ръкопляскаше и ме носеше на ръце. А аз, тъничка, слабичка, за нищо друго не мечтаех, освен да си почина. След представлението градският комитет урежда вечер: ядене, пиене. Какво? Аз хапна един къшей хляб, няколко глътки лимона­да. А Матьо казва: „Не, Цветана, без тебе не може." А моят живот си беше пълен. След мъжа си изгубих детето - дванадесетгодишно: мъдрец го нарича­ха. За какво още имаше да живея? Нишките на живота ми бяха изтънели. Кога­то се разболях в Мърчаево, Учителят ми каза:
 
- Рекох, ще трябва да си заминете.
 
Това не ме наскърби. Напротив. Драго ми стана. Какво имаше да ме дър­жи в живота?
 
- Така ли, Учителю, няма да има за какво да живея? - запитах аз полу­гласно.
 
И заговорихме за театъра. Някои казват, че Учителят бил против театъ­ра. Нищо подобно! Напротив! Само че Той не одобрява това, което театърът днес изнася: долни страсти, долна любов. Той иска театърът да представя не­що хубаво, възвишено. Той даде идеята на брат Константин Камбуров да напи­ше драмата „Адам и Ева" - нещо прекрасно. Така ние дълго говорихме с Него за театъра, за изкуството. Какво само ми каза Той за театъра! Когато вече привършвахме разговора си, Той се замисли десетина минути и каза, като махна с ръка:
 
- Живейте, тогава! Ще работите в областта на режисурата.
И аз наистина оживях и оздравях. За трети път Учителят ми връщаше живота. Но ето Неговата мисъл: да живея заради театъра, заради режисурата.
Очите на сестра Арнаудова горяха; Важното е всеки да налучка това, което го радва, което дава смисъл на живота му, което го свързва с неговото мощно течение. У сестра Арнаудова това беше театърът, режисурата. Тя наис­тина оживяваше.

25 юни 1952 г.

Д-р Стефан Кадиев

(Във филма „Урок на историята", съветско-българска продукция за Лайп­цигския процес от 1933 г. срещу Георги Димитров, в ролята на Георги Димитров играе Стефан Савов, а в ролята на майка му - баба Парашкева, играе Цветана Арнаудова, която тогава е била на 72 години. На Х-я международен фестивал - Карлови Вари през 1957 г. Цветана Арнаудова получава, за „изключително ар­тистично изпълнение на фигурата на майката на Димитров", диплом и първа награда за женска роля. - бел. на съставителя Вергилий Кръстев)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...