Jump to content

27. Д-р Методи Константинов разказва спомени. 27.4. Методи Константинов и съборът през 1926 г.


Recommended Posts

27.4. Методи Константинов и съборът през 1926 г.

Тая година имаше разрешение за събора, лично от министър Ляпчев. Хората вече бяха започнали да идват на Изгрева. Ние с Учителя тръгнахме от „Опълченска" 66 по посока към Изгрева. Пристигна разтревожен брат и каза: „Изгревът е обкръжен от ескадрон войници и не разрешават събора." Учителят ме погледна с един дълъг, вторачен поглед. Нищо ми не каза. На мене веднага дойде идеята да отида при министър-председателя Ляпчев. Живееше на ул. „Кракра". Беше обкръжен от полицаи. Аз бях със студентската си червена шап­ка. Как стана, че никой не ме спря и никой не ми попречи. Точно в тая минута Ляпчев се готвеше да се качи на колата, да отиде в провинцията. Като че само мене чакаше. Казах му:
 
- Господин министър-председател, Вашето нареждане не се изпълнява, идват хора и искат да разтурят събора. Ще се изложите Вие!
 
Без да каже нито дума, Ляпчев се качи вкъщи, очевидно говори по теле­фона. След малко излезе усмихнат, каза:
 
- Вървете, всичко е уредено, съборът няма да бъде разтурен!
 
Наистина, съборът се състоя.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...