Jump to content

33. Мъглата. Разказва Цанка Екимова (Дойнова)


Recommended Posts

33. Мъглата

Разказва Цанка Екимова (Дойнова):
Група от приятели отивахме на върха на Железни врата. Аз бях най-от- пред, зад мене вървеше недалече Учителят, заедно с останалите приятели. То­ку-що бях подминала по пътека, когато зад гърба ми изскочи войник с пушка и каза повелително:
 
- Забранено е да се върви напред, ще се правят учения тук!
 
Учителят нищо не отвърна, само зави по пътеката наляво и продължи по посока към дома.
 
Аз бях вече минала и без много шум се качих върху високите скали вдяс­но от пътеката, така че можех да виждам, но тия, които бяха долу, не можеха да ме виждат.
Неочаквано се спусна мъгла. Тя ставаше все по-гъста-толкова гъста, че не можеше да се види на една крачка. Това продължи десетина-двадесет мину­ти, мъглата не се вдигаше. Чувах как войнишки говори нещо приказваха, въз­мущаваха се против времето. Накрая началнишки глас каза:
 
- Да се свири отбой, ученията се прекратяват засега!
 
Само няколко минути по-късно войниците се изнизаха по пътеката надо­лу. Аз можех да им махам ръка от високата скала и да им пожелая „довижда­не".
Още малко, мъглата започна за изредява, да се вдига. Ставаше все по- светло. Грейна слънце. Приятелите, заедно с Учителя, се прибрахме на бивака, така, както бяхме си запланирали отначало.
Това е един факт, тълкувайте го както искате!

Разказано на Бивака на 21 март 1965 г.

(За Цанка Екимова вж. „Изгревът" том VI, с. 242-339, том V, с. 391-407. - бел. на съставителя Вергилий Кръстев)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...