Jump to content

39. Спомени за Учителя от Елена Иларионова от Търново - Бележки из моя живот. 39.6. „Той не е човек"


Recommended Posts

39.6. „Той не е човек"

До вечерта другарят ми беше добре и можа да седне с нас на трапезата. Никак не помня как съм заспала тая нощ, носена от чудните вълнения, които бях преживяла през деня. Но на сутринта, войникът, който беше ординарец на другаря ми и който си беше отстъпил стаичката, за да спи в нея Учителят, а той спа долу в мазето при сеното, дойде с тихи стъпки при мене и ми прошепна:
 
- Кой е този, който спа снощи тука?
 
- Наш гостенин - отвърнах аз.
 
- Той не е човек.
 
- Защо? - попитах учудена аз.
 
- Така, той не е земен човек. Снощи аз излязох на двора и погледнах през прозореца, да видя какво прави човекът. Той беше коленичил на пода, вдигнал ръцете си нагоре и целият той светеше. Такава светлина не съм виж­дал. Целият той беше светъл и от него излизаше светлина.
 
- Да не ти се е така сторило? - попитах ординареца аз.
 
Не - отвърна той. - Аз дълго време стоях като закован и Го гледах.
- Хубаво си видял - казах му аз. - Блажен си, че си видял!
 
Ординарецът си тръгна дълбоко замислен, а аз си казах на себе си, че за този, за когото няма време и пространство, не беше мъчно да бъде цял в свет­лина.
През всичкото време, докато Учителят престоя у нас, войникът винаги благоговейно смирено стоеше пред Него. И не само той, но и аз, и другарят ми, когото Учителят излекува, Го гледахме с любов и благоговение.
Само Той стоеше тих и неизказано смирен, както и през целия Си жи­вот - сякаш не Той правеше чудото.
Сега, когато си спомням за тогава и за всички други случаи, си мисля: Само Големите могат да бъдат така смирени в своето величие!

Изгрев, 22.III.1952 г.

(Това е записан разказ на Елена Иларионовоа, съпруга на Костадин Иларионов от гр. Търново. Тя е описала собственоръчно своите спомени, но тук са в друга редакция. - бел. на съставителя Вергилий Кръстев)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...