Jump to content

55. Симеон Симеонов. 55.4. Потопът


Recommended Posts

55.4. Потопът

Да ви разкажа още един случай.
Бяхме на Рила, при седемте езера и слизахме по пътя към село Сапаре­ва баня, малко близо до Паничище. Нашите хора бяха слезли от колите и иска­ха да си купят краставици. Разположиха се и започнаха да ядат краставици.
По едно време Учителят стана нервен, нетърпелив и каза:
 
- Веднага да дойдат колите и да тръгваме!
 
Дойде първата кола и Той се качи заедно с някои братя и сестри. Небето пак беше започнало да се заоблачава.
Аз започнах да събирам братята и сестрите и да ги карам да се качват по колите. Бяхме натоварили втората кола и аз се качих върху нея, потеглихме. Дъждът вече беше станал пороен. Колкото вървяхме, все повече се засилва­ше. Пътищата бяха превърнати в реки. А имахме още много път. През мръчкавото стъкло аз виждах как откъм планината се спуска някаква сиво-мътна вод­на маса. Тя идеше с бучене точно пред нас - щеше да пресече пътя ни. Там наистина шосето правеше вдлъбнатина. Колата я беше преминала, когато буй­ната вода плисна задницата и я повлече. Но тя нямаше достатъчно сила да я повлече.
Не беше така с втората и с третата, четвъртата и петата кола, които ни следваха на разстояние. Третата кола попадна във водовъртежа. Представете си един голям автобус, когото буйната вода завлича в канавката. Вълните блъс­каха в стъклата, ужасените пътници бяха вече до колене във вода.
Мокрите до кости пътници можахме да се съберем в селската кръчма. Преброихме се. Никой не липсваше. Когато отидохме в Дупница, заварихме още по-ужасяваща картина. В двора на хотела, гдето се настанихме да нощува­ме, бяха вече изложени 18 трупа на удавници. Тъй като няма нито един парцал на гърба си сух, аз се съблякох гол и така легнах да спя.
Когато се прибрахме в София и заговорихме с хората, които придружа­ваха Учителя, ние научихме, че тях не ги намокрила нито една капка дъжд. Не­запомненият пороен дъжд и страшното наводнение било ограничено само в района, гдето бяхме ние.
 
- Но Вие знаехте, че ще има наводнение, но нищо не ни казахте!
 
- Нали никой от вас не липсва? - рече Той, като се смееше.
 
(Разбрахме какво значи потоп и какво значи Ноев ковчег, в преносния и буквален смисъл. Опитахме го и го изтърпяхме.)
 
(За Симеон Симеонов вж. „Изгревът", том VIII, с. 604-607, а за брат му Юрдан Симеонов - с. 597-603. - бел. на съставителя Вергилий Кръстев)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...