Jump to content

60. През съборите. (Каню Величков Христов). 60.2. Отново съм неканен и неочакван за събора


Recommended Posts

60.2. Отново съм неканен и неочакван за събора

След 3 дена пак полетях за Изгрева, но с няколко братя от града. Застро­ихме си палатка обща, всеки си зае малко място от нея за легло. И аз се наста­них на единия край. Вечерта пристигна друга група от Ямбол при нас, една буйна сестра търси място и пита един брат:
 
- Кой лежи тука, на това място?
 
- Ами, брат Каню!
 
Тя избухна:
 
- Канювци-манювци не ми трябват на мене, но ми трябва място за мен!
 
Започна дори спор и караница. Аз мълчаливо станах и отидох на другия край. Второ изпитание и съмнение нахлу в мен. Наистина такива сили среща­ме понякога, но това ме поучи много после, че не сме ние такива, но не сме будни и допущаме тия неща. Сутринта ставаме, събужда ни свиреща цигулка. По нареждане на Учителя всеки бързаше с 2 стомнички за вода от далечното изворче в Дианабад. Това, казваха, било задача, но аз, като нов, не я изпъл­них. Само гледах, мислех и се чудех: две еднички думи - „Учителят" и „събо­рът", събраха от всички краища на България будните и гладните души за зна­ния, които са скътвали левче по левче за път, за събора - да чуят и видят своя Учител. А за какво дойдоха? За някой съвет, за някои напътствия, за някой лек, дори за един поглед, и да целунат Неговата благославяща десница.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...