Jump to content

1. Когато Рила проговори


Recommended Posts

1. Когато Рила проговори

През годините, когато съм ходил на Рила, съм чувствувал после, през останалите "дни на годината, една особена пълнота - някаква необяснима, не­понятна, при това дълготрайна радост.
То не е било нещо конкретно, оформено, ясно, което би могло да се на­зове с едно находяще се във всеки речник име.
Не.
Някакво непредаваемо вдъхновение, някаква тиха, необикновена радост като че се събира на дъното на душата и образува нейната дълбока основа.
Сякаш самите езерни води се просмукват в нея и й доставляват живи­телна влага за през цялата година.
И не че следващите дни, като по някаква магия, ставаха по-безоблачни, нито че ръцете на Съдбата биваха по-меки. Напротив: животът си е текъл по своя отмерен ритъм и ми е носил на свой ред и препятствия, и разочарования, и болки.
Струвало ми се е само, като че самата платформа, върху която са се развивали техните драми, е била по-висока, по-възвишена, по-одухотворена и затова - по-леко поносима.
Тая година, както винаги, Рила ме прие само за няколко дни: малко, за да не мога да й се преситя, и достатъчно, за да си взема необходимата за през годината дажба.
И, кой знае защо, стори ми се, че съм някак си длъжен да споделя тая радост и с други приятели, по-близки или по-далечни.
Може би защото земята никога не е страдала от излишък на радост.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...