Jump to content

2. Скакавица


Recommended Posts

2. Скакавица

Равният отначало път стана отведнъж стръмен.
Погледът вече не можеше нищо да прозре през стволовете на огромните борове - нито към Говедарци, нито към Рупите. Той не можеше да се откъсне от земята.
Пътеката ставаше тясна и стръмна.
Като правеше чести, почти вертикални извивки, тя сякаш се стремеше изведнъж да се вреже в сърцето на планината.
И все пак - аз се радвах.
Тежките стъпки, с които превземах всеки вертикален сантиметър, ми се струваха леки и приятни.
Даже препълнената раница на гърба ми се стори отведнъж сякаш лише­на от тежестта си.
Такова нещо е радостта пред близката хижа.
Планината започна да ечи по-силно, като зала, гдето свири мощен ор­ган.
През зелените корони на дърветата се прозираше къдравата сребърна лента на водопада Скакавица.
Аз знаех: там, в неговото подножие, е дълго жадуваната почивка: изти­чаща от сърцето на пряспата чешма, пламтящ огън, топла вода, удобна маса, любезно посрещане, закуска.
Там ще мога да снема раницата от мокрия гръб, да си почина и да се нахраня.
Ако Рила се нещо разсърди, ако облаците се опитат да откраднат шапка­та ми, ако водата би направила опит да се спусне на потоци от врата към пети­те, зная, хижа „Скакавица" би имала за мене и друго значение.
Цапащите капки по тенекиения покрив на хижата неведнъж са ми раз­казвали за истинската цена на топлото огнище всред планината, както и за значението на планинското хижестроителство.
С тия мисли аз сложих раницата на масата, измих зачервеното си лице на чешмата, обърнах гръб към грейналото слънце, пих чай и се чувствувах не­що повечко от цар.
(Вж. снимка № 21 от „Изгревът" том XVI. - бел. на съставителя Вергилий Кръстев)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...