Jump to content

5. Моята палатка


Recommended Posts

5. Моята палатка

Едва беше чукнато последното колче, едва беше копната последната коп­ка на улея под полата на палатката, когато започна дъждът.
Отначало съвсем невинно поросяване: няколко леки капки, които без­шумно кацваха по камъните и по листата на тревата.
После - по-едри и по-дръзки. Всяка от тях беше въоръжена с воля лич­ност, която целуваше с влажни устни бузата или, през ризата, настойчиво тър­сеше самата кожа.
И след това всичко се обърка.
Облакът се смеси с мъглата и дъждовните капки се самозараждаха в самия въздух под носа ми.
Какво ставаше повече - не зная: оставих палатката да се разправя с дъжда.
Аз се сгуших в дъното й и равнодушно наблюдавах яростта на водната стихия.
Ударите на отделните капки се скъсваха в общо бучение.
От него се отчиташе само тънкото гласче на двете ручейчета от средата на покрива, от двете й страни. Те шумно се спущаха по стрехата и се изливаха в страничните вади, превърнати в същински бъбриви поточета.
И нима наистина, при тая стихия, палатката не пропуща нито капка?
Оглеждам се, пипам ризата си на гърба и се уверявам, че наистина съм сух.
Но - една малка изневяра: Една едра капка се провисна от покрива и падна върху пода.
После втора, трета, пета, десета. Единични, големи, колкото лешник, капки се нижеха до леглото ми. Няколко десетки, ядосани, като оси, капки.
И докато се чудех откъде идат, още повече се зачудих, когато спряха. Дъждът все още плискаше.
Духна вятър. Остър планински вятър, който нямаше нито име, нито посо­ка, духаше от север, от запад, от изток, отвсякъде.
Започна се истинска борба между него и моята палатка, Която аз трябва­ше да наблюдавам мълчаливо от моя ъгъл.
Хитрецът се преструваше на укротен и дружелюбен, докато провреше лапите си през междините на вратата или през полита на палатката и нахлуе­ше вътре. След това изведнъж надуваше гърди, напрягаше гръб и се опитваше да изскубне и палатка, и въжета, и колове. Поспираше за малко, поемаше си дъх, събираше пресни сили и се нахвърляше отново в бясна атака.
Загърнат в одеалото си, аз следях мълчаливо борбата им и тръпнех.
Палатката се надуваше, задъхваше от напрежение, пръхтеше с раздути­те си до пръсване бузи, пляскаше с полите си, опираше доверчиво дланите си о въжетата и сякаш с още по-голямо упорство вкопаваше ноктите си в земята.
След това, когато мина напорът, тя се надвеси над главата ми като за­мисленото лице на моята майка и ми шепнеше:
- Не бой се! Аз съм все пак здрава и читава! И докато моята прегръдка е над тебе, ти можеш спокойно да спиш и да сънуваш сладки сънища.
Така ми шепнеше тя, и аз наистина сладко заспах.
И я сънувах самата нея - гиздава моя посестрима, която ме люлее в златна люлка и ми шепне приказки за планински змейове, за пещери, гдето те се кри­ят, за царски дъщери, в които се влюбват, за братята им, които пазят сестрите си от похищения и за сестри, които размахват копринени ветрила над спящите си братя.
(Вж. снимка № 31 от „Изгревът" том XVI. - бел. на съставителя Вергилий Кръстев.)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...