Jump to content

8. Спомени из робското време. (По случай 50-годишнината от Освобождението на Хасково)


Recommended Posts

8. Спомени из робското време

(По случай 50-годишнината от Освобождението на Хасково)

Зап. кап. Кадиев Ст.

(в. „Утринна Хасковска поща", г II, бр. 133, 21.I.1928 г., с. 2)

Памучните ми карвани ме правеха по-малък, отколкото бях. Фесчето с пискюля се червенееше на главата ми. Зимно време бивах обут с червени катъ­ри. Двамата ми братя бяха ученици в „централното" училище. Това бе един­ственото местно училище в града. Имаше всичко 4 отделения и два класа. Ме­не ме пъдеха даскалите. Ако ме пъдеха от класните стаи, дворът пък бе мой. Създавах не малко бели на баба Гергана, като навлизах в градинката й. Хуба­ва, чиста градинка с най-различни зюмбили, лалета, туфи, мулофи, менишкета, латинки, мехкемета, зокуми, гюлове и пр. Множество туфи от чемшир и бръш­лян, който покриваше целия зид откъм Михалакеви, разхубавяваха със зелени­ната си зиме училищния двор. Градинките бяха обградени с железни пармаклъци, а дворът бе постлан с плочи. Находящият се в двора плитък кладенец даваше възможност на чистницата баба Гергана да държи в идеална чистота както класните стаи, така и двора.
Учителите Тането (Таню Пеев) и Стоенчо (Заимов) ме галеха често из двора, но в клас не ме пущаха, защото не стоях мирен. По цели часове надни­чах по прозорците и ако учениците отвътре сричаха, сричах и аз, ако пееха, пеех и аз. А когато някого биеха [на] фалангата, аз бързо офейквах. Понякога се покатервах по сливата или зарзалията и надничах в прозорците на класни­те ученици, или за да откъсна сливи или сладкосемки жълти зарзали. Но баба Гергана ме дереше с проклятието и с хурката си. Заключваше пътната врата. Изпаднал в немилост, газех из коритото на реката, плашех юрдечките и им събирах яйцата, снесени в треволяците и върбалаците, или отивах под черков­ния мост и се катерех по коловете и гредите му.
Един есенен ден изпаднах пак в немилост пред баба Гергана и подирих забавление при моста. Там имаше няколко дюлгери, които забиваха два дебе­ли дирека. Сковаха ги отгоре с греда, на която приковаха халки. Аз се залових да им помагам. Майсторите бяха бледи и мълчаливи. Турско заптие стоеше на 5 крачки от тях. Дюкяните наоколо се затвориха. Даже вратите на трита хана се затвориха.
Улиците съвършено опустяха. Майсторите бързо събраха инструментите в торбите си и се вмъкнаха в тясната уличка. Стана ми нещо страшно. След малко се зачу откъм църквата „Св. Архангел" дрънкане на железа. Подадоха се няколко низами в кръг, а между тях - около двадесетина млади българи. Заптието ми удари една плесница и изкрещя: „Чабук евине бе пич!" Аз изпла­ках и хукнах да бягам. Отидох на другия край на моста и се покатерих на греди­те му. Групата низами и окованите във вериги българи стигнаха до моста. Пос­тавиха под куките сандъчета, привързаха въжета за куките, направиха примки, прехвърлиха ги на шиите на няколко „комити", ритаха сандъчетата и нещастни­ците увисваха на въжетата. Бесеха ги Били комити от Каршиака (Чирпанско). Едно левент момче скъса въжето. Низамите го намушкаха с щиковете си. Обе­сените нахвърлиха в кола и ги отнесоха към сиромашките гробища. Покатерих се на една черница зад заградените (чорбаджийските) гробища и оттам гледах погребението. 40 обесени се хвърлиха в един общ трап. Недоумрелите низами­те намушкваха с ножове. Никакво опело. Никой не смееше да се приближи до мъртъвците. Там отгоре, от „бедема", няколко глави с памии (черни чалми) пла­хо надничаха.
Тоя ден е имало бесилки при табаханите, при конака и на житния пазар.
Вечерта разправих на домашните си виденото и патеното. През нощта имах сепвания, бълнувания и плач. На утрото ме прекараха през кръг, куршум ми ляха, на бял камък пиках. Уплахата ми мина. Пак тръгнах след батеве.

(Следва)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...